Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Houllier: Nedávno jste byli lepší než Němci, ale ztratili jste lesk

Francouzský trenér Gérard Houllier | foto: AP

22 2014
Český fotbal na tom sice není jako před deseti lety, ale v budoucnu bude líp. „Chce to jen tvrdě pracovat,“ říká francouzský trenér Gérard Houllier. Sedmašedesátiletý kouč dorazil do Prahy na trenérský seminář, který probíhal při příležitosti 20. výročí od založení Unie českých fotbalových trenérů.

Pořád je to elegán, jakým býval v Paris St. Germain, Liverpoolu či ve francouzské reprezentaci.

„Jestli chci tlumočit z francouzštiny? Ne, ne ne, budeme mluvit anglicky, ať všichni rozumí,“ usmíval se na české novináře.

Skládal komplimenty. Třeba když se vyjadřoval o Praze: „Mám to tady moc rád. Je to jedno z nejhezčích měst v Evropě.“

Ale také kritizoval. Ovšem způsobem, který neurazil, vlídně. To když mluvil o současném stavu českého fotbalu.

„Každá země má někdy krizi. Podívejte se třeba na Německo. Na mistrovství Evropy 2004 bylo horší než Česko, ale dali dohromady plán, začali pracovat a teď jsou mistři světa... Z toho vyplývá jedna věc - když budete opravdu tvrdě pracovat, tak se vám to vrátí,“ prohlásil.

Co českému fotbalu chybí nejvíc?
Fotbal je takový kolotoč - jednou se vám daří a pak máte období bez větších úspěchů. Když chcete lepší hráče, potřebujete lepší trénink. Když chcete lepší trénink, potřebujete lepší trenéry. To všechno potřebuje nějaký vývoj a čas.

Jak na tom tedy český fotbal je?
Je ve fázi, kdy musí vytvořit novou generaci hráčů. To možná bude nějakou dobu trvat. Popravdě, český fotbal není tam, kde bych ho očekával. Před deseti lety na Euru v Portugalsku jste patřili k nejlepším, ale od té doby jste trošku ztratili lesk.

Známých hráčů má teď Česko málo. A to třeba ještě Petr Čech v Chelsea přišel o pozici brankářské jedničky. Jak byste jeho situaci řešil vy?
No, nechtěl bych být v kůži trenéra Josého Mourinha. Má na výběr mezi dvěma opravdu výjimečnými brankáři. Ale Petra Čecha mám rád. Pořád patří mezi nejlepší. Chytat ovšem může jenom jeden.

Měl by z Chelsea odejít?
Když bude chtít, tak ano. Brankáři můžou zůstat na vrcholu až třeba do devětatřiceti let.

Když jste v letech 1998 až 2004 trénoval Liverpool, tak jste poznal Patrika Bergera, Vladimíra Šmicera a Milana Baroše. Jak na ně vzpomínáte?
Byli to opravdu výborní fotbalisti. Nejen talentovaní, ale byli skvělí také lidsky. Milí kluci.

Pamatujete, když jste se v roce 2008 nechtěně stal kandidátem na pozici trenéra české reprezentace? Tehdy na asociaci přišel falešný e-mail.
Ve skutečnosti to nikdy nebylo ve hře. K tomu můžu říct snad jen to, že teď na Facebooku fungují asi čtyři stránky pod mým jménem, ale já přitom vůbec nejsem na Facebooku.

Mimochodem, kdo je podle vás nejlepší trenér současnosti?
Je tolik skvělých trenérů! Na tuhle odpověď by se hodilo třeba deset jmen... Nemůžu říct jen jednoho. Ale když se budeme bavit o výsledcích za poslední dobu, tak ty měl nejlepší asi Pep Guardiola.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze