Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slávista Uhrin: Fanoušci myslí, že to bude bomba, nechceme je zklamat

Slávistický trenér Dušan Uhrin | foto:  Michal Šula, MAFRA

4 2016
Vila do Conde (Od našeho zpravodaje) - Zatímco před rokem netušil, jestli mu na účet přijde výplata, teď se chystá na čtvrteční odvetu třetího předkola Evropské ligy proti Riu Ave. Fotbalovou Slavii táhne vzhůru trenér Dušan Uhrin.

Fanoušci si užívají návrat do pohárů i velké přestupy. Ale nevyskočilo jejich očekávání extrémně vysoko?
Sedm let to tady skomíralo, tak si teď každý myslí, že to bude bomba. Jsem rád, že fanoušci chodí v takovém počtu a fandí. A rozhodně je nechceme zklamat. Společně s hráči děláme maximum.

Na co Slavia v současnosti má?
Já to nevím, fakt ne.

Dělá s vámi něco slovo „titul“?
Nevím, jestli na něj máme, nebo ne, to ukáže až čas. Jsou tady Sparta, Plzeň, Mladá Boleslav, Liberec, pořád i Jablonec a také může vyskočit někdo jiný. Všechno ukáže až průběh ligy. Nepředbíhal bych, i když bych o titul samozřejmě hrát chtěl.

Zatímco před rokem jste museli šetřit, teď jste přivedli zvučné posily. Je těžké nepodlehnout pokušení utrácet, když si můžete dovolit kohokoliv?
Ale my si nemůžeme dovolit kohokoliv.

Ani na české poměry?
Spoustu hráčů jsme přivedli zadarmo po skončení smlouvy. Vlastně jsme koupili jen Gina van Kessela a Michaela Ngadeu Ngadjuiho. To samozřejmě něco stálo, ale třeba Jablonec nakoupil před dvěma lety za víc než my teď. A když jsme měli v hledáčku nějaké hráče Jablonce nebo Plzně, tak jsme se nedohodli, protože cena byla příliš vysoká. Takže ne, kohokoliv si koupit nemůžeme.

Nejste jen trenér, ale netradičně i člen představenstva klubu. Měl jste někdy větší pravomoci?
Uvedl bych to na pravou míru. Ano, jsem členem představenstva, ve kterém rozhodujeme o chodu klubu, ale na mé práci se v podstatě nic nezměnilo. Jen díky tomu mám víc informací, než když jsem byl jenom trenér. To je celé, nic jiného se nezměnilo.

Aniž bychom něco přivolávali: jak byste postupovali, kdyby představenstvo jednalo o vaší budoucnosti?
Kdyby něco takového nastalo, tak by o mně zkrátka rozhodli. A já bych se takového jednání asi nezúčastnil. Vážně, je to stejné jako dřív, jen jsem víc v obraze. Lidi si přitom řeknou, když jsem v představenstvu, že jsem neodvolatelný... Ale já přemýšlím opačně.

Ano?
Snažím se, aby se vůbec nedebatovalo, jestli mě někdo bude odvolávat, nebo ne. Soustředím se na to, abychom hráli co nejlíp a plnili cíle. Jsme teprve na startu, ještě jsme nic nedokázali, ale s ohledem na podmínky, které tady byly, jsme snad dali dohromady dobré mužstvo.

Fotogalerie

To, že jste nejbližší rok neodvolatelný, řekl šéf klubu Jaroslav Tvrdík. Co pro vás ta slova znamenají?
Jsem rád, že mě podržel. V zimě tady byla spousta spekulací, že ve Slavii skončím. On byl důvod, proč jsem neskončil. Postavil se za mě. Ani jsem nevěděl, proč jsem měl skončit. Ale ano, jsem rád, že to řekl, i když nepřemýšlím o tom, jestli mi to dává jistotu. Stejně vždycky chcete odvést svou práci co nejlépe.

Je to zvláštní, jak se situace změnila během jediného roku. Vzpomenete si, jak to ve Slavii vypadalo před rokem?
Potáceli jsme se na pokraji krachu. Ano, od té doby se situace změnila, ale na hlubší hodnocení je ještě čas. Každopádně věřím, že jdeme dobrou cestou.

V čem je největší změna pro vás osobně?
Až na to, že mi výplata chodí pravidelně, se snažím pracovat pořád stejně. Za jakýchkoliv podmínek.

Proč jste vlastně práci ve Slavii vzal, když byla na pokraji krachu?
Vůbec jsem neuvažoval o tom, že bych tu nabídku odmítl. Udělal jsem správný krok, protože Slavia je velkoklub. A jestli byly peníze, nebo ne? V tu chvíli to pro mě nic neznamenalo. Když se mi práce líbí a baví mě, tak nerozhoduje, že beru peníze jednou za tři měsíce. V minulosti jsem nedostal výplatu půl roku, ale ta práce mě stejně strašně bavila.

Slavia změnila majitele, přivedla nové hráče, vrátila se do pohárů... Zlepšila se za ten rok?
Poslední zápasy minulé sezony ukázaly, že jsme se zlepšili. Taky jsme začali hrát trošku jinak, víc kombinačně, zatímco předtím jsme hráli ze zabezpečené obrany.

Ukázat to můžete už ve čtvrtek večer proti Riu Ave. Jak důležitý je pro Slavii postup?
Chceme poskočit zase někam dál a uděláme pro to maximum. Taky je to důležitý zápas pro naše fanoušky a sponzory. Soustředíme se jen na tohle utkání a chceme postoupit!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze