Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


El Clásico trenérů. V Praze se sejdou legendy, které se nemusí

CUKL POHLEDEM. Trenéři Josep Guardiola a José Mourinho si podávají ruku. Mourinho (vpravo) dělal všechno možné, aby se svému rivalovi nemusel podívat do očí. | foto: Juan MedinaReuters

29 2013
Jsou respektovaní, úspěšní, renomovaní, bohatí. A nemají se rádi. Trenéři Josep Guardiola a José Mourinho se znovu potkají už zítra v Praze - v rámci fotbalového Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Chelsea.

"Není to poprvé, co jdeme proti sobě. Ano, známe se docela dobře. Mám velký respekt před tím, co během kariéry dokázal. Ale nezapomeňte na to, že jde hlavně o zápas mezi Bayernem a Chelsea. Ne jen o souboj mezi námi dvěma," prohlásil nedávno Guardiola.

Praha hostí prestižní utkání mezi aktuálními vítězi Ligy mistrů (Bayern) a Evropské ligy (Chelsea). Sledovanější zápas se v Česku v nejbližších letech hrát nebude. Vždyť přímý přenos poběží ve 115 zemích světa!

Velká pozornost bude směřovat právě na dvojici trenérů, kteří k sobě mají averzi od doby, kdy proti sobě stáli ve španělské lize - Guardiola do loňska působil v Barceloně, Mourinho letos skončil v Realu Madrid.

"Bayern Mnichov byl nejlepším týmem Evropy pod Juppem Heynckesem. Teď mají nového trenéra a já si rozhodně nejsem jistý, jestli stále jsou tak dobří," rýpl si padesátiletý Mourinho do svého rivala.

Přitom spolu oba před lety působili v Barceloně, kde Guardiola hrál a Mourinho dělal asistenta. To bylo v letech 1996 až 2000.

El Clásico

Ve Španělsku se El Clásico říká zápasu Barcelony s Realem Madrid. Vzhledem k tomu, že Guardiola a Mourinho tyto týmy trénovali, bude páteční Superpohár takové "trenérské El Clásico".

Když katalánský velkoklub v roce 1997 vyhrál Pohár vítězů pohárů, rozjásaný Guardiola se přímo na hřišti dlouze objímal s nadšeným Mourinhem, jenž ve vytahané šusťákové bundě zvedal svého svěřence do vzduchu.

Ale pak se jejich vztah zlomil. V jeden čas trénovali úhlavní rivaly ve Španělsku: Guardiola vedl Barcelonu a Mourinho koučoval Real. Najednou si nebyli schopní podat ruku, aniž se každý demonstrativně nekoukali jinam.

Mourinho si ze svého soka často utahoval, že Barceloně nadržují rozhodčí: "Víte, existují dvě skupiny trenérů. V té menší jsou ti, kteří si na rozhodčí nestěžují nikdy. V té větší jsem i já a stěžujeme si na špatná rozhodnutí. A nově vznikla ještě třetí skupinka, ve které je jen Pep Guardiola. Ten si stěžuje na sudí vždycky."

HAPPY ONE. I když na to právě nevypadá, José Mourihno je prý šťastný, že se

José Mourinho jako trenér Chelsea

Trenér Pep Guardiola pózuje v šatně Bayernu Mnichov, kde teď bude šéfovat.

Pep Guardiola jako trenér Bayernu Mnichov

Kouč Barcelony často na podobné téma odmítal s novináři mluvit. Až jednou...

"Je to mistr urážek. Mezi novináři si připadá jako velký šéf, který si myslí, že všechno ví a všechno zná. Ale v tom já s ním soutěžit nebudu," čertil se. "Normálně si mezi sebou udržujeme odstup, ale teď naposledy mi říkal ´Pepe´. To si nenechám líbit. Když v tom bude pokračovat, budu na něj povykovat ´Hej, José´!“

Poslední rok se nepotkávali. Ale díky tomu, že před začátkem současného soutěžního ročníku oba převzali nové a úspěšné týmy, se střetnou znovu.

Až si v pátek večer budou podávat ruce, schválně si dejte pozor, jestli se jeden druhému dívá do očí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze