Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Bratislava se opakovat nebude, stadion v Žilině je bezpečný

31 2015
Žilina (Od našich zpravodajů) - Rvačky fanoušků na tribuně, vystrašení diváci na hrací ploše, policejní těžkooděnci v akci... Scény z loňského fotbalového zápasu Slovan Bratislava - Sparta by se v úterním přípravném utkání Slovensko - Česko opakovat neměly. Stadion v Žilině je totiž mnohem bezpečnější.

Žilinský stadion Pod Dubňom je dobře známý i pro české fotbalisty. Dvakrát tu hrála Slavia (v roce 2007 předkolo Ligy mistrů, o rok později v základní skupině Evropské ligy) a v obou případech remizovala 0:0. V létě 2010 tady Sparta prohrála 0:1 v předkole Ligy mistrů.

Stadion v posledních letech prochází postupnou modernizací. Na začátku tisíciletí dostal umělé osvětlení a postupně došlo k rekonstrukci všech čtyř tribun.

„Od doby, co jsem v roce 2008 ze Žiliny odešel se dostavěly nějaké tribuny. Když jsem končil, bylo to trochu nedodělané. Jinak je asi všechno pořád stejné. Jsem rád, že Žilina už před lety postavila stadion, který splňuje všechny parametry a mohou se tu hrát evropské poháry,“ rozhlížel se po tribunách trenér české reprezentace Pavel Vrba, jenž v Žilině v letech 2006 až 2008 úspěšně působil.

Stadion ve srovnání s bratislavskými Pasienkami nabízí větší komfort a také bezpečí fanoušků.

Na přípravný zápas Slovensko - Česko se sice nájezdy rowdies nečekají, ale oba tábory budou i tak odděleny, aby se nemohlo nic stát. Stadion v Žilině jako jeden z mála na Slovensku splňuje pravidla Evropské fotbalové unie UEFA.

O tom, jak to na stadionu vypadá, se můžete přesvědčit ve videoreportáži iDNES.cz přímo z místa.

V úterý večer se tak nebudou opakovat scény z loňského října, kdy během zápasu Evropské ligy mezi Slovanem Bratislava a Spartou došlo k výtržnostem a hrozilo, že se utkání nedohraje.

Co se tehdy stalo?

Když si chuligáni na obou stranách usmysleli, že se porvou, nic jim v tom nebránilo. Stadion Pasienky je totiž průchozí, takže domácí ultras se můžou bez problémů dostat ke kotli hostů. A ten zase od normálních diváků dělí jen chatrný plůtek. Když se strhla rvačka, nestíhali zareagovat ani pořadatelé, kteří museli požádat o pomoc policejní těžkooděnce.

Chuligáni se střetli na protilehlé tribuně přímo mezi normálními fanoušky, kteří před nimi ze strachu utíkali. Někteří hledali bezpečí i na hrací ploše, odkud je zase vyháněli těžkooděnci.

Zápas se nakonec dohrál, Sparta vyhrála 3:0, ale disciplinární komise dodatečně potrestala oba kluby. Český mistr musel za výtržnosti svých fanoušků a zakázanou pyrotechniku zaplatit pokutu 80 tisíc eur (2,2 milionu korun) a měl podmíněně uzavřený stadion. Pořadatel, tedy Slovan Bratislava, dostal nižší trest - pouze pokutu 50 tisíc eur (1,4 milionu korun).

Nic takového by se během mezistátního utkání opakovat nemělo. Zápas Slovensko - Česko začíná v úterý ve 20:30 a na iDNES.cz ho můžete sledovat v podrobné on-line reportáži.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze