Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta: Eden po zvýšení kapacity? Reprezentace i finále Evropské ligy

Stadion v Edenu by mohl být hlavním domovem reprezentace. | foto:  Dan Materna, MAFRA

23 2016
Česká fotbalová reprezentace by v budoucnu mohla hrát nejvýznamnější zápasy v Edenu, kde by mohl vzniknout tzv. národní stadion. Arénu chce koupit čínská společnost CEFC, s níž fotbalová asociace jedná. Plán počítá s navýšením kapacity na přibližně pětatřicet tisíc.

„Jaroslav Tvrdík už avizoval, že by čínský majitel Slavie vstoupil majetkově do stadionu v Edenu. Jednáme s ním o tom, že by druhá etapa zahrnovala zvednutí o jedno patro, takže by stadion měl kapacitu přes třicet tisíc. A splňoval by to, co jsme chtěli,“ uvedl předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

A pokračoval: „Když se tohle stane, tak odstoupíme od myšlenky vlastního národního stadionu v Praze. Doba, aby se stavěl stadion na dva nebo tři zápasy ročně, teď není.“

Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta čeká na zahájení soudního přelíčení, při...

Miroslav Pelta

Fotbalová asociace by se na přestavbě slávistického stadionu nepodílela finančně. Ale mohla by garantovat například to, že by vršovická aréna hostila nejvýznamnější mezistátní zápasy. Ty se nyní hrají na Letné, která je neoficiálním domovem české reprezentace.

Studie na výstavbu druhého patra v Edenu už existuje, takže plány reálné jsou. Kdy by mohlo být hotovo?

„Časově to teď nedokážu říct. Největším problém bude získat všechna povolení,“ uvedl Pelta. „Pokud se tohle všechno povede, tak mým pracovním snem je získat do Prahy finále Evropské ligy.“

Eden už v roce 2013 hostil zápas o evropský Superpohár mezi Chelsea a Bayernem Mnichov.

To, že stadion v Edenu koupí čínská společnost CEFC, je takřka jisté. V pondělí to oznámil Jaroslav Tvrdík, který firmu v Česku zastupuje: „Snad fanouškům zlepším náladu. CEFC se stane sedmdesátiprocentním akcionářem Eden Areny.“

Slavia i stadion tedy budou mít stejného majoritního vlastníka. CEFC je navíc partnerem české reprezentace a v budoucnu by mohla být i hlavním sponzorem ligy, byť FAČR jedná s více společnostmi včetně českých.

Kromě zvýšení kapacity v Edenu by si Pelta přál také rekonstrukci brněnského stadionu Za Lužánkami. Také tam by si představoval kapacitu kolem třiceti tisíc.

„Brno by si to zasloužilo, protože má velký divácký potenciál. Byl bych rád, kdyby tam takový stadion vznikl. Reprezentace by pak některé zápasy mohla hrát i tam,“ dodal Pelta.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze