Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový Sokolov zahájil přípravu na novou sezonu. A shání posily

František Dřížďal (vlevo) ze Sokolova centruje, brání ho Robert Bartolomeu ze Zlína. | foto: Martin Stolař, MAFRA

25 2015
Fotbalisté druholigového Sokolova vstoupili v pondělí do letní přípravy a klubové vedení už řeší, jak co nejlépe poskládat soupisku pro jubilejní desátou sezonu ve FNL.

Tradičními testy na Fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze zahájili v pondělí fotbalisté Sokolova letní přípravu už na desátou sezonu ve Fotbalové národní lize. „Chceme vidět, jak na tom hráči jsou a jaké parametry máme zvolit pro následující přípravu,“ říká sokolovský kouč Daniel Šmejkal.

Za Baník se testů zúčastnilo jedenadvacet hráčů, další tři kvůli nemoci chyběli a do Prahy pojedou dodatečně. „Výsledky jsou v takovém našem průměru, ale zatím jsme je nestačili detailně rozebrat a konkrétní výstupy u jednotlivých hráčů jsou pro nás nejdůležitější,“ dodává Vítězslav Hejret, sportovní ředitel klubu a jeden z členů představenstva FK Baník.

Příprava bude trvat šest týdnů, v jejím rámci odehraje Baník šest přípravných utkání a v půli ji přetne soustředění ve Františkových Lázních. „Jinak se ale budeme připravovat v domácích podmínkách,“ dodává trenér Šmejkal.

Ve Františkových Lázních budou sokolovští fotbalisté využívat zázemí hotelu Bohemia a zdejších tréninkových ploch, které si v minulosti tak oblíbili třeba fotbalisté pražské Sparty. „Jsou tady skvělé podmínky pro přípravu a k tomu příjemné prostředí lázní, to je dobré pro psychiku. Pokud by ty samé tréninkové plochy byly někde uprostřed betonové džungle, bylo by to samozřejmě něco jiného,“ usmívá se Hejret.

Generálku na desátou sezonu ve druhé lize obstará první kolo Poháru FAČR (fotbalové asociace). Do Fotbalové národní ligy odstartuje Baník doma už 1. srpna v utkání s Pardubicemi, od kterých před deseti lety druholigová práva získal.

Odchody

Léto je obdobím, kdy se mění soupisky klubů a to také zpravidla zajímá fanoušky ze všeho vůbec nejvíc. Hostování vypršelo a do svých mateřských klubů se alespoň prozatím vrátili Stanislav Hofmann (Slovácko), Otto Urma (Teplice), Vojtěch Přeučil a Jan Kosak (Jihlava).

„O všech hráčích se dá říci, že jsme chtěli, aby u nás pokračovali a v podstatě jsme s nimi byli už také domluvení. Přeučil má samozřejmě zájem hrát první ligu, ale věc není stále ještě uzavřená. To samé je i případ Hofmanna. Oba jsou to pro nás klíčoví hráči, na druhou stranu chápeme, že jejich výkonnost i ambice se pohybují někde mezi první a druhou ligou,“ říká Hejret.

Z kvarteta odcházejících hráčů by Sokolov zřejmě nejvíc trápil návrat Stanislava Hofmanna do Slovácka. Důležitost jeho role jako řídícího stopera vedle „čističe“ Zbyňka Vondráčka pro sokolovský fotbal v současné době ostatně sám jeho sportovní ředitel shrnul do dvou slov: zodpovědnost a zkušenost.

Sokolov se chystá na desátou sezonu ve druhé lize

Letní příprava fotbalistů Baníku Sokolov na desátou sezonu ve druhé lize odstartovala 22. června funkčními testy na FTVS UK v Praze, šestitýdenní cyklus uzavře utkání prvního kola Poháru FAČR 25. července. Trenér Daniel Šmejkal pro tým naplánoval soustředění ve Františkových Lázních mezi šestým a desátým červencem, jinak bude své hráče připravovat v domácích podmínkách. První kolo FNL sehraje Baník doma s Pardubicemi 1. srpna.

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY

  • 23. června (Březová, 16.30) Březová - Baník Sokolov
  • 29. června (Plzeň - Luční ul., 17.00) Viktoria Plzeň - Baník Sokolov
  • 4. července (Sokolov, 13.00) Baník Sokolov - Graffin Vlašim
  • 11. července (17.00) Bohemians Praha - Sokolov
  • 15. července Jiskra Domažlice - Sokolov
  • 18. července Ústí nad Labem - Baník Sokolov 

„Máme tady několik mladých hráčů, kteří by mohli na jeho postu bez problémů nastupovat. Pro stopera je ale rozhodující, nakolik má zvládnutou taktickou část, a proto je pro nás odchod Hofmanna tak klíčový. Pokud se najde nějaká vhodná náhrada za Hofmanna, sáhneme pro ni,“ přiznává Hejret.

Jako náhradu za Hofmanna má klub už také vytipovaná dvě tři jména a smíří se prý i s jejich na poměry sokolovského fotbalu vyšším věkem, podobně jako tomu bylo v případě Josefa Dvorníka. „Je to jeden z postů, kde jsme schopní udělat výjimku a postavit na něj hráče, který už nemá další perspektivu, ale dokáže plnit zadanou taktiku a pro tým znamená vzadu určitou jistotu,“ říká Hejret.

Pokud se vhodná náhrada nenajde? Mezi vlastními odchovanci v úvahu připadá například Václav Heger či Ludvík Tůma a klub už oba také v přípravě pilně zkouší. „Oba jsou to perspektivní hráči a rádi bychom je zabudovali do týmu. Záležet bude na jejich výkonnosti na konci přípravy,“ míní Hejret. Jisté však je, že zkušenosti Hofmanna si ani jeden z mladíků z prstu jen tak nevycucá.

To samé by se dalo říci také o Františku Dřížďalovi, který se zapojil s týmem do letní přípravy a vypadá to, že na podzim bude znovu přes hlavu navlékat dres Baníku jako jedna z jeho ikon. „Proti Březové za ten svůj jeden poločas přihrál na dva góly a další dal sám, takže není co řešit,“ zasměje se Hejret. „Říkám to pochopitelně v nadsázce, ale s Frantou jsme se domluvili, že nastoupí normálně do přípravy, a pokud bude zdravý a připravený, počítáme s ním.“

Rozhodnutí o dalším setrvání na druholigové soupisce padne prý už v průběhu letní přípravy a ne až na jejím konci. Dřížďal je už několik let pro fanoušky tváří klubu a pro jeho partnery vlastně také chodící reklamou na zdejší fotbal. Důležitá pro tým je také jeho přítomnost v kabině a zkušenosti nabyté v první lize i v evropských pohárech počínaje Ligou mistrů. Zároveň se už sám připravuje na práci trenéra a doplňuje si potřebnou kvalifikaci.

V Sokolově se Dřížďal stal univerzálním hráčem na krajích hřiště, kde dokáže v obraně zastat pravou či levou stranu a ještě odtud stále podnikat smrtící výlety po lajnách. „Pro nás je samozřejmě nejdůležitější, aby měl nějakou výkonnost, což má. Přijal to, že už není v základní sestavě, ne každý to unese. Do hry ale dokáže přinést oživení a tím je také cenný,“ říká Hejret.

Co vedení Baníku zaskočilo, to je nečekaný přesun Urmy do Teplic. „Přišel tam nový trenér a má zájem vidět všechny jejich hráče,“ vysvětluje Hejret. O dalším působení zanedlouho jedenadvacetiletého obránce na západě Čech bude však Baník s Teplicemi teprve jednat. „Myslím, že by se tady mohl znovu na podzim objevit, ale všechno bude záležet až na výsledku jednání,“ říká Hejret.

Příchody

A jaké jsou první testované posily? Střed zálohy a celou řadu vůbec má Baník obsazenou hodně kvalitně, a protože si tady své hráče pojistil, žádné změny se v záloze zřejmě dít nebudou. Přesto tady klub zkouší oživit nadějně rozjetou kariéru Filipa Drobílka z prvoligového Liberce.

Dalším z testovaných hráčů v prvním utkání přípravy proti Olympii Březová (Baník vyhrál 9:2) byl Jurij Medveděv z Plzně a novou posilou do útoku by měl být Jiří Procházka z Mostu. Vedení klubu se už na dalším působení v týmu domluvilo s Panajotisem Kucalasem, Lukášem Poučkem, Jaroslavem Belaněm a Milošem Kratochvílem a jejich hostování teď řeší administrativně s jejich mateřskými kluby.

Mezi posilami pro příští sezonu bude zřejmě nejvíc čnít jméno mosteckého útočníka Jiřího Procházky, dalšího z plejády úspěšných střelců a také sokolovského odchovance. Na devětadevadesát procent jsme už dohodnutí,“ říká Hejret. „Je to kvalitní útočník, ve druhé lize góly dával. Svou roli by měl v týmu bez problémů plnit.“

Nejistá situace je kolem dalšího z útočníků Rostislava Šamánka. „V posledním roce nedostával tolik šancí a je možné, že odejde. Co dál, to se dozvíme v nejbližší době, ale momentálně je tady u nás,“ říká Hejret. Záležet bude určitě také na tom, jestli se Baník domluví na návratu z pražské Slavie s Markem Červenkou, který se na podzim se sedmi góly v sokolovském dresu stal zimním králem druholigových střelců.

Že si Baník vybírat své útočníky umí, to ostatně ukázal už dříve u Martina Jirouše nebo Davida Vaněčka, bratrance a jmenovce dlouholeté opory Baníku v záložní řadě a nově poskládaný útok Procházka - Červenka, to by byl v Sokolově na podzim další z pádných důvodů, proč se jít v sobotu podívat na fotbal.

Hejret se s Červenkou potkal už před pár dny a na přípravný zápas „jeho“ Slavie ve Vlašimi se jel také podívat osobně. „Chceme reálně zjistit jeho pozici v týmu,“ vysvětloval sportovní ředitel Baníku. Prvním útočníkem Slavie je Milan Škoda, který až v posledním kole prohrál na dálku souboj o korunu pro krále střelců se sparťanem Davidem Lafatou. Škoda je ale také v současné době ve Slavii nejžhavějším „zbožím na prodej“, a tak se může snadno stát, že v přípravě dostane šanci ve slávistickém útoku právě Červenka.

„Samozřejmě by nejraději hrál za Slavii a v základní sestavě. To není fráze, prostě to tak cítil. Ve Slavii dochází k řadě změn, dlouho se o nich mluvilo a teď na ně přišla řada. Uvidíme, jestli budou doplňovat kádr a jakým způsobem. Mají nového trenéra a Markovy ambice se v současné době jednoznačně upírají k tomu, aby se uplatnil v jejich prvním týmu,“ říká Hejret.

Červenkova chuť hrát za Sokolov ve druhé lize je každopádně silnější než byla loni touhle dobou, kdy si slávistický kanonýr balil kufry směr západ Čech poprvé. „To moc nevěděl, co se děje, a moc se mu sem k nám ani nechtělo. Jít do Sokolova, to bylo pro něj, jako by šel někam do Bohumína. A teď všude říká, jak se mu tady u nás líbilo, že pokud půjde do druhé ligy, bude to k nám, kde by se herně uplatnil na špičce druhé ligy,“ říká Hejret.

V podobné situaci jako Červenka ve Slavii je ostatně nově také jeho jarní náhrada v sokolovském útoku Vojtěch Přeučil, který dal za Baník na jaře osm branek, tedy ještě o jednu víc než na podzim Červenka. V květnu se stal hráčem měsíce FNL a teď se snaží chytit v přípravě prvoligové Jihlavy.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
11. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze