Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový šéf Mokrý chtěl odvolat trenéra Radu, ale nesehnal hlasy

Petr Rada | foto: Michal Šula, MF DNES

2 2009
Hlasování o okamžitém odvolání trenéra fotbalové reprezentace a celého realizačního týmu inicioval ve čtvrtek Pavel Mokrý, předseda Českomoravského fotbalového svazu. Členové výkonného výboru měli hlasovat elektronickou poštou, kladně však odpověděli jen tři z nich.

Zástupci české fotbalové exekutivy dostali ve čtvrtek mailovou poštu od svazového generálního sekretáře Rudolfa Řepky. Text tohoto sdělení byl následující:

Mail z fotbalového svazu

Vážení,
z pověření předsedy ČMFS Vám zasílám Per rollam, ve kterém se jedná o souhlas či nesouhlas s odvoláním hlavního trenéra Petra Rady a realizačního týmu ČR A a to k dnešnímu datu 2. 4. 2009. Důvodem k tomuto kroku jsou neuspokojivé sportovní výsledky v kvalifikaci MS 2010 a závažné indicie o tom, že  po středečním kvalifikačním utkání se Slovenskem došlo skupinou hráčů k porušení Článku I., Povinnosti hráče, písmeno h): Svým chováním na veřejnosti i v rámci reprezentace ČR nepoškozovat zájmy ČMFS a reprezentace ČR. Tomuto jednání realizační tým opakovaně nezabránil, což by mohlo mít velmi vážné následky v uzavřených obchodních vztazích s partnery ČMFS a reprezentace.

Podle Blesku.cz někteří reprezentanti prohru se Slovenskem zapíjeli v noci ze středy na čtvrtek nevázaným večírkem za dámského doprovodu.

Hlasování emailovým oběžníkem svazový místopředseda Jiří Kubíček odmítl. "Na Per rollam nehodlám odpovídat, protože toto hlasování svým obsahem odporuje jednacímu řádu fotbalového svazu a výkonného výboru," říká.

"Fotbalový svaz v žádném případě není v časové tísni a svazu nehrozí žádná škoda z prodlení hlasování. Proto vůbec není nutné hlasovat elektronicky," zdůrazňuje Kubíček.

Svazový předseda Pavel Mokrý (vlevo) a druhý místopředseda Jiří KubíčekNaopak člen výkonného výboru Jaroslav Starka z Příbrami svůj hlas na fotbalový svaz poslal.

"Jsem pro odvolání Rady i celého realizačního týmu. Samozřejmě se může prohrát, ale potom se hráči nemůžou chovat tak, jak se chovali," říká Starka.

"Reprezentace je prostě reprezentace a když tohle nefunguje, musí k ní přijít někdo jiný, kdo zavede pořádek. Ať se to hráčům líbí, nebo ne."

Kubíček generálnímu sekretáři Řepkovi odpověděl: "Pane generální sekretáři. V případě, že budete pokračovat ve svých krocích a rozhodnutích za zády řádného VV ČMFS, podám na Vás trestní oznámení za poškozování jména ČMFS a vyzvu Vás k okamžité rezignaci."

Druhý místopředseda svazu Kubíček se dále pozastavuje nad morálním úpadkem svazového vedení.

Hlasování
o Radovi

Pro odvolání byli:
Pavel Mokrý
Jaroslav Vacek
Radek Bělák
Jaroslav Starka

Odmítli hlasovat:
Jiří Kubíček
Rostislav Votík
Dalibor Kučera
Vladimír Blažej
Milan Haškovec
Václav Chvála
Miroslav Vrzáček

Nevyjádřil se:
František Hrdlička

"Vždyť loni v červenci devět lidí z výkonného výboru volilo Radu právě proto, že z něho chtěli mít za sto čtyřicet tisíc měsíčně poslušného vykonavače pokynů. Viz nominace a start Huška nehrajícího ve Spartě v Maroku," říká Kubíček.

Podle dostupných informací hlasovali pro odvolání Rady a realizačního týmu Mokrý, místopředseda Jaroslav Vacek, Radek Bělák a Starka.

Vedle Kubíčka se hlasování nezúčastnili Rostislav Votík, Dalibor Kučera, Vladimír Blažej, Milan Haškovec, Václav Chvála a Miroslav Vrzáček.

Výkonný výbor v současné době pracuje ve dvanácti lidech a aby mohl být kouč Rada a jeho spolupracovníci odvoláni, byla by k tomu zapotřebí nadpoloviční většina hlasů.

František Hrdlička, rovněž člen výkonného výboru ČMFS, se k výzvě o hlasování zatím nevyjádřil.

"Momentálně mám před schůzkou s trenérem Radou. Než se oficiálně vyjádřím, potřebuju si s ním promluvit," poznamenal Hrdlička ve čtvrtek v osm večer.

"Ale pokud se hráči po středečním zápase opravdu zachovali tak, jak uvádí bulvár, je to pro mě prostě nepřijatelné. Minimálně tím můžou poškodit vztahy s partnery fotbalového svazu." 

Svazový předseda Mokrý ani trenér Rada ve čtvrtek nezvedali mobilní telefony.Najdete na iDNES.czmobilní verze