Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový šampionát je blízko rozšíření

3 2003
Curych - Jak se zdá, na mistrovství světa v Německu bude za tři roky hrát šestatřicet týmů. Mezinárodní fotbalová federace však ještě odložila rozhodnutí o zvýšení počtu účastníků ze současných dvaatřiceti. Na zasedání výkonného výboru FIFA se jeho členové dohodli, že vše ještě jednou důkladně projednají, a odložili rozhodnutí na červnové zasedání v Paříži.

Podle všeho se však jedná jen o formalitu, v zásadě je vše dohodnuto. Předcházela tomu ale vzrušená sedmihodinová diskuse. "Vše směřuje k tomu, že příště bude na turnaji 36 týmů," prohlásil předseda FIFA Sepp Blatter. Dodal ale, že než bude plán schválen, musí se dohodnout herní schéma turnaje a termínová listina.

To mají za úkol zástupci Jihoamerické federace CONMEBOL, kteří rozšíření navrhují. "Míč je na jejich straně hřiště. Mají zkušenosti s organizací profesionálního fotbalu, teď mohou najít řešení pro šampionát," řekl Blatter.

S návrhem rozšířit počet účastníků mistrovství světa vystoupil na předchozím zasedání exekutivy v březnu místopředseda FIFA, Argentinec Julio Grondona. Hájil přitom hlavně zájmy Jižní Ameriky, které už delší dobu vadí, že může na šampionát vysílat jen čtyři týmy. Další ránu jí zasadila novinka, podle níž nemá úřadující mistr světa zajištěnou účast na příštím turnaji. Mistry světa jsou od loňského roku Brazilci.

Návrhem se už v pátek zabývaly technická a hrací komise FIFA, jejichž členové se však vyslovili valnou většinou hlasů proti rozšíření. Organizační výbor mistrovství světa 2006 sice vzkázal, že by se s novou situací dokázal vypořádat, doporučil však FIFA, aby celou věc ještě zvážila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze