Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Video není neomylné, říká bývalý sudí Dallas a hájí brankové rozhodčí

Skotský rozhodčí Hugh Dallas během mistrovství světa 1998. | foto: Profimedia.cz

12 2013
Tel Aviv (Od našeho zpravodaje) - Býval uznávaným rozhodčím, teď Hugh Dallas dohlíží na sudí během mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Izraeli. A jako respektovaná autorita a zástupce UEFA obhajuje zavedení "brankových" rozhodčích.

V angličtině se těmto sudím říká "additional assistent referee". V češtině můžeme zůstat u pojmenování "brankový rozhodčí".

Poprvé byli testováni v roce 2008 na malém turnaji hráčů do 19 let. Na profesionální úrovni měli premiéru v roce 2009 v Evropské lize. A nyní vystupují ve všech soutěžích UEFA (například Liga mistrů, Evropská liga, Euro či právě mistrovství Evropy do 21 let).

"Spousta lidí si myslí, že tam jsou místo videokamery, aby hlídali, jestli míč přešel brankovou čáru. Ale to je jen jeden - a ještě ne nejdůležitější - úkol," upozornil pětapadesátiletý bývalý skotský rozhodčí Dallas.

Jaké jsou tedy jejich úkoly?
Hlavní rozhodčí má díky nim o čtyři oči víc. Dávají pozor na to, co se děje v pokutovém území. Můžou poradit rozhodčímu do vysílačky, jestli má odpískat penaltu, nebo šlo naopak o simulování. Také dávají pozor na to, jestli se má zahrávat roh, či odkop od brány. Těch úkolů je víc. A víte, co je nejdůležitější?

Ne, povídejte.
Komunikace. Všichni rozhodčí se před zápasem musí domluvit, jak budou přes vysílačku komunikovat. Ty vzkazy musí být krátké, ale výstižné. Nemůžete deset vteřin vysvětlovat, co jste viděli. Musíte křiknout jen "penalta", "nic to nebylo" nebo třeba "roh".

Mají brankoví sudí ještě nějakou výhodu?
Třeba tu, že asistenti rozhodčího se můžou mnohem víc soustředit na ofsajdové situace. Na loňském mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině měli úspěšnost devadesát šest procent. A to je, myslím, celkem slušné číslo.

A jak to tedy je s tím posuzováním, jestli míč přešel brankovou čáru?
Ano, je to jeden z úkolů, který brankoví rozhodčí mají. Ale jen jeden z mnoha.

A nebylo by zavedení videa prospěšnější a přesnější?
Víte, ani videotechnologie nejsou neomylné. Mají toleranci tři centimetry. Pamatujete si na loňské Euro, na kterém Ukrajina dala gól proti Anglii, ale rozhodčí ho neuznali?

Ano, těsně za čárou vykopl míč obránce John Terry.
Přesně tuhle situaci myslím. Někteří Ukrajinci tehdy tvrdili, že míč byl padesát centimetrů za brankovou čárou. Ale byly to tři centimetry. Tři centimetry! Což je mimochodem přesně ta tolerance, kterou videotechnologie má.

Jak je to možné, když v tenise Jestřábí oko vyhodnotí situaci na milimetry přesně?
Jenomže v tenise kamerám nebrání nic ve výhledu. Ve fotbale je to složitější. Na čáře může být hned několik hráčů. Právě proto nemůže být videotechnologie ve fotbale tak přesná jako třeba v tenise. Ale pozor - tím neříkám, že jsem proti videu ve fotbale.

Co vůbec na zavedení čtvrtého a pátého rozhodčího říkají hráči?
To je dobrá otázka. Někteří tvrdí, že během zápasů brankové rozhodčí ani neregistrují. A to je dobře.

Autor:


Témata: Anglie, Dallas, Tel Aviv, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze