Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Není čas na paniku, říká Rosický a věří, že v Arménii bude hrát

Český reprezentant Tomáš Rosický během duelu s Dánskem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2013
Tomáš Rosický říká: "Strašně rád bych v úterý v Arménii hrál a věřím, že tomu tak i bude." Pak se klíčový muž českých fotbalistů na moment odmlčí a smutně dodá: "Ale to jsem vám říkal i před zápasem s Dánskem..."

Nakopnutý stehenní sval pustil reprezentačního kapitána do pátečního utkání až na poslední půlhodinu a ani on už nedokázal zastavit rozjetého protivníka při cestě za jednoznačnou výhrou 3:0.

Kdy se definitivně rozhodlo, že proti Dánsku nemůžete hrát?
Den před zápasem jsem počítal s tím, že hrát budu. Ten den jsem ovšem sice dotrénoval, ale strašně mi ke konci tréninku ten nakopnutý sval tuhnul. Proto bylo jasné, že do toho nemůžu jít od začátku. Nemělo smysl riskovat, že bych třeba ve třicáté minutě trenérovi řekl, že musím ze hřiště dolů.

Jak jste utkání z lavičky viděl?
V první půli byla hra vyrovnaná, hrál se takový opatrný fotbal. Rozhodující byl začátek druhého poločasu, do kterého Dánové  nastoupili úplně jinak než my. Byli agresivnější a my to nezachytili.

Video: podívejte se na sestřih zápasu

Utkání Česko versus Dánsko ve videoreportáži

Takže tým byl rozdílem v důrazu zaskočen?
Nemyslím, že zaskočen. Ale bylo zkrátka vidět, že Dánové byli u každého odraženého balonu první a tahle hbitost nám chyběla.

Přišlo mi navíc, že hráči dělají zbytečně moc chyb.
Chyby k fotbalu patří, z těch bych nikoho nevinil, zvlášť na těžkém terénu, který v Olomouci byl. I na něm byli Dánové techničtější, s tím souhlasím, ale nesouhlasím, že za to mohly naše chyby.

Trávník byl přesně jaký?
Popsal bych ho jako tupý. Bavili jsme se před zápasem, že by možná chtěl pokropit, ale nakonec k tomu nedošlo, protože mrzlo. To ale rozhodně není výmluva! Dánové na stejném terénu ukázali lepší technickou zdatnost.

Budete už proti Arménii ve stavu, abyste byl schopen hrát od začátku?
Už se to snad musí odplavit, takže věřím, že jo. Strašně rád bych hrál.

Bude to tam pro český tým zápas, který musí bezpodmínečně vyhrát?
To už teď bude v podstatě každý zápas, který náš čeká. Situace není dobrá, to je bez debat. Na druhou stranu, není třeba propadat panice. Pořád zbývá spousta zápasů a ve hře je spousta bodů, kvalifikace o světový šampionát ještě bude zajímavá. Ale my musíme začít vyhrávat a podávat lepší výkony než teď v Olomouci. Dánové vyhráli zaslouženě.

Fotogalerie

Česko - Dánsko 0:3

A také hodně vysoko, porážka 0:3 vypadá velmi špatně. Neobáváte se, co to udělá s psychikou mužstva, v němž je poměrně dost mladých hráčů?
Máte pravdu, že 0:3 vůbec nevypadá dobře. Ale hned v úterý je tu další zápas. Na zápas s Dánskem sice nejde zapomenout a říct si jedeme dál, musíme se na něj podívat a zanalyzovat si ho. Ale jak už jsem říkal, není čas propadat panice. Musíme teď zvládnout důležitý zápas v Arménii, jinak už budeme mít strašné problémy. A výkon, který jsme předvedli proti Dánům, určitě stačit nebude.

Co se dá s týmem za tři dny udělat?
To jsou interní věci a o nich teď mluvit nebudu.

Není vám až nepříjemné, že tým bez vás není schopen nadstavby, momentu překvapení? Nedoléhá na vás z toho až příliš tíha zodpovědnosti?
Já si tíhu zodpovědnosti uvědomuju pořád, nevyhýbám se jí. Ale to, že jsem chyběl na trávníku, přece neovlivnilo skutečnost, že Dánové byli agresivnější.

Ale i stoper Tomáš Sivok připustil, že je možná chyba, že na vás tým spoléhá až příliš.
Jestli tomu tak doopravdy je, tak to chyba určitě je. Nikdy není dobře, aby se všichni upínali na jediného hráče. Pokud ale takový hráč nehraje, muže eventuálně přijít problém v souvislosti s vlastní ofenzivou. Ale nemůže to být důvodem k tomu, aby vás soupeř přehrál agresivitou a hbitostí jako Dánové nás.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze