Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár pro mistry světa poprvé v Česku. Vítali ho Vrba či Masopust

6 2014
Nejslavnější sportovní trofej světa byla na okamžik v Praze. Na ruzyňském letišti dopoledne přistál letecký speciál s pohárem pro fotbalové mistry světa, který byl v Česku k vidění vůbec poprvé v historii.

Pohár během Coca Cola Trophy Tour urazí před červnovým mistrovství světa dohromady 150 000 kilometrů a navštíví 90 zemí světa. Ve čtvrtek dopoledne - den po remíze české reprezentace s Norskem - se poprvé dočkalo i Česko. Letecký speciál McDonnell Douglas 83 se vzácným nákladem dosedl na runway ruzyňského letiště přesně v 11:08.

Slavnostní odhalení následně proběhlo v nedalekém hotelu přímo na letišti. Byl u toho i současný trenér národního týmu Pavel Vrba, jehož svěřenci však v červnu a červenci o trofej na světovém šampionátu bojovat nebudou.

"Teď je naším úkolem postoupit na mistrovství Evropy 2016. Ale doufám, že se pak dostaneme i na mistrovství světa do Ruska 2018," uvedl Vrba.

Akce nebyla přístupná pro veřejnost, a to hlavně kvůli časovým důvodům. Už odpoledne totiž trofej zamířila na další zastávku, tentokrát do Bosny a Hercegoviny.

Fotogalerie

Pohár pro mistry světa

S pohárem se tak mohla vyfotit jen česká fotbalová smetánka. Přítomni byli například bývalí výteční hráči národního týmu Josef Masopust, Antonín Panenka, Josef Jelínek či Václav Mašek.

"V roce 1962 jsem si zahrál finále mistrovství světa. Tehdy se hrálo ještě o starou trofej, tedy Zlatou Niké. Udělali jsme všechno, abychom Brazílii porazili, ale bohužel. Vzpomínám na to dodnes," řekl Masopust, držitel Zlatého míče za rok 1962 a stříbrný medailista z mistrovství světa v témže roce.

Pohár pro fotbalové mistry světa je nejcennější sportovní trofejí světa. Předává se od roku 1974, kdy nahradil ukradenou Zlatou Niké. Soška znázorňuje dvě postavy v momentě vítězství nesoucí na ramenou celý svět.

Je 36,5 centimetrů vysoká, šest kilogramů těžká a je vytvořena z osmnáctikarátového zlata. Je dutá, jinak by vážila víc než desetkrát tolik. Na malachitovém podstavci jsou vyryta jména všech mistrů světa od roku 1974. Její hodnota je odhadována na dvacet milionů dolarů.

Právo dotknout se trofeje mají jen světoví šampioni a prezidenti. Masopust a spol. si tak na sošku sáhnout nesměli. Přísným pohledem to kontroloval nekompromisně vyhlížející člen ochranky.

Trophy Tour zajišťuje společnost Coca Cola, která se podílela i na výběru oficiální hymny mistrovství světa. S pohárem po světě léta sedmnáctičlenný tým plus posádka letadla.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze