Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový kolos se špatným trávníkem

27 2005
Hamburk - Pod zataženou oblohou svítí do dálky obrovský a nepřehlédnutelný nápis AOL ARENA. Když stojíte několik metrů před ní, jen se udiveně podíváte nad sebe. A zůstanete zírat. Z Česka totiž nejste na podobný pohled zvyklí. Vítejte na fotbalovém stadionu v německém Hamburku, na němž 22. června vyběhnou čeští reprezentanti k poslednímu zápasu základní skupiny MS proti Itálii.

Majestátní kolos a chlouba místního klubu má v útrobách výtahy, fotbalové muzeum, restaurace i luxusní klubové boxy.

Všude je spousta prostoru. I pohled z nejvyšších míst na tribuně je pro našince nezvyklý. K rozeznání hráčů se vám může hodit dalekohled.

„Na tak velkém stadionu jsem snad v životě nebyl,“ žasnul nedávno slávistický záložník Karel Piták, který do Hamburku přijel se svým týmem k zápasu Poháru UEFA.

AOL Arena je jednou z atrakcí města. Kdo má zájem, může si za pár eur zakoupit jeho prohlídku i s průvodcem v němčině nebo angličtině.

Klub do přestavby starého stadionu investoval 120 milionů eur (asi 3,6 miliardy Kč), přesto se nevyhnul jednomu velkému problému, jímž je nekvalitní trávník.

Ten je z velké části prosypaný pískem. Podobně, jako tomu bylo v barážovém utkání české reprezentace v Norsku.

Na vině jsou rozmary počasí v přístavním městě. „Špatně tady cirkuluje vzduch,“ vysvětluje David Jarolím, záložník místního bundesligového klubu. „Ale je jasné, že by se na tomhle nemohlo hrát mistrovství. To by byla strašná ostuda. Musí se s tím něco dělat, tohle je děs a bída.“

Nedávný zápas Poháru UEFA se Slavií byl pro starý trávník tím posledním. „Hrací plocha se bude kompletně měnit. Nejde to tady bohužel jinak,“ říká tiskový mluvčí Hamburku Jörn Wolf.

„Na hřiště nesvítí sluníčko. Třeba Schalkemá vysunovací trávník, takže jim tenhle problém odpadá. To je velká výhoda. My podobnou možnost nemáme. Pro mistrovství světa ale bude vše v pořádku,“ ujišťuje.

Kapacita pro šampionát je v AOL Areně 45 442 diváků. Kdo nesežene vstupenku a bude chtít nasát atmosféru mistrovství, nemusí smutnit: ve městě se budou pořádat velkoplošné projekce zápasů, na které se dá navázat návštěvou vyhlášené zábavní čtvrti St. Pauli s hlavní třídou Reeperbahn.

AOL Arena v Hamburku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze