Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový klub z Brna se po bídném roce dočkal revoluce

Nový generální ředitel Brna Pavel Mokrý, vpravo majitel Roman Pros | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

1 2009
Brněnský fotbal včera zažil převrat, který má odstartovat lepší éru. Po zpackané minulé sezoně se v 1. FC Brno rozhodli k rázným opatřením. Za prvé: novým generálním ředitelem klubu se stal bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý. Za druhé: trenér Miroslav Beránek bude zároveň sportovním ředitelem, který bude zodpovídat za přestupy.

"Spojení těchto funkcí bude v Brně trvalé," oznámil majitel klubu Roman Pros.

Hlavní událostí byl včera nástup Mokrého, o němž už před týdnem jako první informovala MF DNES. Ze strany brněnského klubu je to trochu riskantní krok, protože Mokrý si za čtyři roky ve funkci předsedy ČMFS neudělal mezi fanoušky příliš dobré jméno.

"Ovšem bylo to způsobeno tím, že před čtyřmi lety existovala společenská objednávka na zvolení Ivana Haška a vznikla situace, že ať jsem udělal cokoliv, byly zdůrazňovány jen špatné věci. Navíc jsem měl kontroverzní místopředsedy Košťála a Kubíčka, s nimiž bylo těžké pracovat," hájil se včera Mokrý. "V Brně to bude jiné. 1. FC je soukromá akciová společnost, ve které se dá táhnout za jeden provaz."

Původně se na místo ředitele počítalo s Jiřím Crhou, ředitelem krajského úřadu, který je místopředsedou představenstva 1. FC. "Z časových důvodů ale tuto funkci vykonávat nemohl. Proto jsme oslovili pana Mokrého. Je to Brňák, který má zkušenosti s řízením fotbalového svazu, a je pro mě znázorněním charakterního člověka," podotkl Pros.

Co si v Brně od Mokrého slibují? "Jsme podnikatelé a víme, jak cenné jsou informace. Pro pana Mokrého mluví fakt, že byl předsedou ČMFS, ať už je to veřejností vnímáno jakkoliv. Je vybaven spoustou informací a kontaktů a nevyužít toho by bylo nešťastné. Za tímhle si stojím," poznamenal Pros.

Příchod pětapadesátiletého Mokrého včera zastínil další, možná ještě významnější změnu v brněnském klubu. Spojení postu trenéra a sportovního ředitele je běžné v Anglii, v Česku se ale jedná o průkopnický krok. Trenéra, který si sám řídí přestupovou politiku, má zatím jen Slavia. A tahle strategie se jí vyplácí.

"Už mě nebavilo přehazování zodpovědnosti mezi oběma funkcemi. Teď budeme mít dva posty v jednom člověkovi. Ten si sám sklidí plody, které zaseje," sdělil Pros. "Trenéru Beránkovi se tato vize zalíbila a sám už rozhodoval o letních příchodech i odchodech."

Spojení funkcí zároveň znamená pád dosavadního sportovního ředitele Radka Běláka. Ten pracuje v brněnském klubu čtrnáct let a v poslední době v něm byl téměř nejvlivnější osobou. Zároveň jde ale o muže, kterého řada fanoušků považovala za "žábu na prameni". "Dělím lidi na pracovité a nepracovité, ne na oblíbené a neoblíbené. Funkci sportovního ředitele ale Radek Bělák nezvládl," konstatoval Pros. Z ředitele se tak stal pouze generální sekretář.

Horváth, Halama, Hájovský společně s fanoušky oslavují výhru.

Nikdo se nebude vymlouvat, říká majitel brněnského fotbalového klubu

Jindy velmi sdílný majitel fotbalového 1. FC Brno téměř měsíc mlčel. K dění v jeho klubu od něj nezaznělo ani slovo. Včera se ukázalo proč. Roman Pros oznámil změny ve vedení klubu, které předtím pečlivě chystal.

"Nechtěl jsem novináře ani fanoušky napínat, ale chtěl jsem dotáhnout do konce změnu ředitele, sportovního ředitele i celého fungování klubu. Omlouvám se, ale nešlo to jinak," vysvětlil Pros.

Vraťme se ještě k předchozí nepovedené sezoně. Proč se podle vás nepodařilo naplnit stanovené cíle?
Myslím, že minulá sezona byla zhodnocená dostatečně ze strany sportovního vedení a trenéra. Já nechci opakovat, co už zaznělo. Vidím to tak, že jsme neměli vhodnou volbu hráčů, někteří byli zranění, a nehráli jsme dobrý fotbal. Tohle všechno přineslo důsledek v podobě změn. Dál bych se v tom nepitval.

Neměl jste ve chvílích, kdy se nedařilo, chuť se vším praštit a klub třeba prodat?
Já bych nechtěl rozebírat prodej klubu. Ale je jasné, že když se nedaří, tak je to frustrující a to, jak jsme dopadli, pro mě byla velmi těžká rána. Čistil jsem si hlavu na golfu, snažil jsem se od toho nějakým způsobem oprostit a teď mám zase dostatečně dobité baterie, abych se opět těšil na první utkání a na to, že se Brno nakopne a bude hrát na špici tabulky.

Naznačil jste, že sportovní cíle necháte na trenérovi a nyní i sportovním řediteli Beránkovi. Jako majitel ale musíte mít představu, kde chcete svůj klub vidět. Kde by tedy Brno mělo být v příští sezoně?
Pan Beránek jasně věděl, do čeho tady jde. Chtěl půl sezony na to, aby se seznámil smužstvem a zjistil, kteří hráči tu můžou a nemůžou zůstat. V létě už vznikla spousta příchodů a odchodů, které si pan Beránek řídil sám. Společné prohlášení před novou sezonou jsme ještě nevydali, ale je jasné, že na sportovního ředitele a trenéra v jedné osobě budeme tlačit, aby Brno bojovalo o poháry, protože o ně bojovat musí.

Proč jste se rozhodl spojit funkci trenéra a sportovního ředitele?
Už mě přestalo bavit, že se tu neustále neúspěch přehazuje jako horký brambor a nikdo se k němu nemá. Tak jsem si řekl "dost", uděláme to tak, že za výsledky bude zodpovídat jeden člověk. Nikdo se nebude na nikoho vymlouvat, bude tu jedna osoba, která co zaseje, to také sklidí. Myslím, že takhle je to správné.

Je mi jen líto, že nás to nenapadlo dřív. Tedy napadlo nás to ve spojitosti s trenérem Lavičkou (kterého Brno lákalo marně – pozn. aut.), ale mrzí mě, že jsme to nenabídli rovnou panu Beránkovi. Teď jsme mohli být o půlrok dál, ale to je minulost. Bohužel nás to stálo spoustu finančních prostředků a rozčarování, ale třeba se blýská na lepší zítřky.

Předpokládám, že trenér Beránek by po posílení pravomocí měl v Brně zůstat delší dobu. Je to tak?
Pan Beránek má ještě smlouvu a bavili jsme se o tom, že mu určitě nabídneme novou. Vzhledem k tomu, s jakým nadšením se ujal své nové funkce, tak si myslím, že tu bude chtít zůstat. Ale to jsou otázky pro něj. My jsme spolu vedli dlouhý rozhovor, v němž jsme museli najít souznění duší, jestli do toho chce jít. Mirek do toho chtěl jít a jde do toho.

Jaké bude mít pravomoci? Když bude chtít hráče, tak si ho prostě přivede?
Ono je to trošku jinak. Doteď trenér často nevěděl, jakého dostane hráče, jak je drahý, jakou má smlouvu. My to chceme dělat úplně jinak. Chceme, aby trenér věděl všechny tyto věci, aby byl vtažen do děje a hospodařil jako správný hospodář.

To znamená, že bude znát budget peněz (rozpočet – pozn. red.), který bude moct použít na utrácení, a bude na něm, jak se rozhodne investovat. Je jasné, že je to zodpovědná věc, protože doteď trenér vždycky akorát řekl: kupte mně ho. Ale teď se bude sám trenér rozhodovat, jestli do toho hráče jít, jak mu bude zapadat do týmu a jestli za to stojí. A to si myslím, že pro nás bude jenom dobře.

Takže trenér dostane rozpočet, řekněme například 20 milionů korun, a bude jen na něm, jak s ním naloží?
Takhle jednoduché to nebude, i když já vždycky říkám, že nejjednodušší řešení je to nejlepší. To znamená, že mu řekneme: tady máš 20 milionů. Pokud budeš chtít nákupy za čtyřicet, musíš dalších dvacet vygenerovat. Jinými slovy musíme prodat hráče. Takto bude existovat daleko větší angažovanost ze strany jeho k nám i obráceně. Nebude žádný tlumící prvek, který tu informaci bude filtrovat.

Jmenoval jste nového generálního ředitele a nového sportovního ředitele. Jak budete ovlivňovat dění v klubu vy?
Já zůstávám místopředsedou představenstva, které je nad všemi činovníky. Takže budu dál klub řídit z pozice spolumajitele.


Plány Mokrého? Nastavit normální pracovní vztahy

Nový generální ředitel Brna Pavel Mokrý

Jako předseda fotbalového svazu nebyl Pavel Mokrý zrovna příkladem silného lídra. V Brně ale v jeho schopnosti věří. "Bude to jiná práce. Fotbalový svaz je občanským sdružením, šlo v něm spíš o politickou činnost. Tady je to víc o fotbale, výsledcích, ekonomice a vytvoření správného klimatu. Na tuto práci se těším, považuji ji za smysluplnější, než byla funkce šéfa ČMFS," prohlásil nový ředitel brněnského klubu.

O čem Mokrý ještě mluvil?

Co ho nyní čeká.
"Nejdřív se musím detailně seznámit se situací v klubu, abych mohl do začátku ligy nastoupit do funkce. Brno má možná 25 zaměstnanců plus osoby samostatně výdělečně činné. Nebude problém si během měsíce se všemi promluvit, to je má povinnost."

Proč právě Brno?
"Uvažoval jsem, že si od fotbalu odpočinu, ale nechal jsem se přesvědčit. Věřím, že svou praxí a kontakty můžu Brnu pomoct. Měl jsem ještě jednu nabídku na stejnou funkci z Prahy, ale chtěl jsem se vrátit domů."

Jak vidí klub.
"1. FC Brno je klub z druhého největšího města republiky, má ohromné zázemí, je na tom dobře ekonomicky. Ale nemá výsledky a atmosféru. Takže si kladu za úkol nastolení normálních pracovních vztahů, zodpovědnosti, komunikace, samozřejmě se nevyhneme personálním změnám. Ale to všechno potřebuje nějaký čas."

Jaké problémy musí řešit.
"Vůbec se mi nelíbí, jaká je situace v tréninkovém centru mládeže. Trenéři jsou rozhádaní, nejsou dobré vztahy s rodiči, kluci nejsou výsledkově dobří, tréninková morálka je špatná. Pokud mládež nebude fungovat a vyrábět hráče pro první tým, tak je to špatně. Navíc mi připadá, že v klubu panuje všeobecná pasivní resistence. Všichni jsou v útlumu, neví, co mají dělat, nemají konkrétní zodpovědnost, nenašel jsem žádné organizační schéma, jak to má fungovat.
To všechno se pokusím napravit a klub probudit."

Co chystá.
"Klub musí dobře spolupracovat s fotbalovým svazem. Dále chystáme spolupráci s druholigovou Jihlavou, protože v Brně druhá liga chybí, a také s dalšími brněnskými kluby. Mělo by se to týkat výměn hráčů, hostování i dalších stránek. Stejně tak chceme spolupracovat s hokejovou Kometou."

Jak dlouho bude ředitelem.
"Zatím jsme se dohodli na dobu neurčitou. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet."

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
5. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
6. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze