Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novým majitelem mosteckého fotbalu je Stehlík. A chce postup do ligy

Pochod mosteckých fanoušků za záchranu fotbalového klubu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

4 2013
Mostecký fotbal vstupuje do nové éry. Do éry Radka Stehlíka. Krizový generální manažer, který se druholigového klubu ujal po prvním jarním kole a poskládal úspěšný záchranářský štáb, se stává zároveň majitelem Baníku.

"Nechci dělat fotbal průměrnou cestou. Věřím, že ve velmi blízké budoucnosti se budeme ucházet o návrat do 1. ligy," vyhlásil Stehlík.

Most se pod šéfem Kabíčkem mezi elitu dostal, ale pak ho tížily dluhy. Nebudou i vás stahovat dolů?
Základní mechanismus, aby se klub mohl posunout dál, je očistit ho od minulosti. V rámci vztahů i financí. Všichni vědí, že současná společnost je v ekonomické mizérii. Ztráta je taková, že jediná cesta je, že to tady převezme nová společnost. Bude mít nulové zatížení z minulosti, bude transparentní k městu i ke všem subjektům, které budou osloveny.

Zatím jste ale nedostali licenci na 2. ligu.
Ve vedení nové společnosti jsou lidé, kteří ve sportu figurovali a mají v regionu velice dobré reference. O licenci jsme zažádali, ale ta společnost ještě není součástí Fotbalové asociace České republiky, proto ji nedostala. Má to legislativní lhůty. V úterý (dnes) zasedá výkonný výbor asociace, která naše členství projedná. Nic by tomu bránit nemělo. Neděláme to naslepo, ale ve spolupráci s vedením vazu. Má pozitivní přístup i názor, že město jako Most patří do fotbalu.

Kdo je tedy nový vlastník?
Společnost se založila před měsícem, změnil se i název klubu na FK Baník Most 1909, a. s. Navíc tedy přibyl letopočet, který se hlásí k datu vzniku oddílu. Společnost je plně ve vlastnictví mé osoby. Ale nejedná se až tak o vlastnictví, nemá to žádné hmotné výsledky. Do budoucna je společnost připravena v případě zájmu nabídnout vlastnický podíl.

A vy se toho svého vzdáte?
Ne, to bych nechtěl už nikdy. Do fotbalu jsem vstoupil po 17 letech. Na rovinu: poprvé mi bylo 28, ze hřiště jsem šel rovnou na funkcionářský post, byl jsem mladý. Oslovil jsem tehdy Mosteckou uhelnou společnost, která do mosteckého fotbalu vstoupila, ale zapomněl jsem si ošetřit jednu věc. Vlastnické poměry. Stal jsem se pouhým zaměstnancem, což některým lidem umožnilo mě odvolat. Už to nikdy nehodlám opakovat. Chci, aby firma fungovala průhledně ke všem. Jediná podmínka je, že chci zůstat pořád vlastníkem.

Jaké máte sportovní plány?
Jen ty nejvyšší. Nemám v úmyslu dělat fotbal průměrnou cestou. Já věřím, že Most se ve velmi blízké budoucnosti bude ucházet o návrat do 1. ligy. Máme díky stadionu výborné zázemí a je tady zájem o fotbal, který je momentálně trochu skrytý. Ale lidi si všímají, chodí mi po zápasech spousta esemesek, mám plno telefonátů.

Kde seženete peníze?
Musíme oprášit vědomí důležitých míst, důležitých lidí v regionu. Nejen na významných politických, ale i ekonomických pozicích. Bez nich se velký fotbal dělat nedá. Peníze dnes nejsou v soukromých rukou, ale ve velkých korporátních společnostech. A fotbal se musí dělat ve spolupráci s radnicemi.

Město Most a bývalý klubový šéf Petr Kabíček byli dlouho "na nože". Jaký je nynější stav?
Podařilo se mi pozitivně ovlivnit myšlení důležitých lidí v rámci města. Tři kola po začátku jara se objevilo logo města na prsou hráčů, na dresech. Což svědčí o tom, že fotbal zase začíná mít ideovou podporu. Město toho moc nemá. Výborné házenkářky, hokej je vedle v Litvínově. Fotbal má krásný stadion, závidí mu ho všechny kluby, které ho nemají a chtějí do 1. ligy. Máme výbornou mládežnickou akademii. Už jen pro budoucí časy je dobře, že jsme tady fotbal i 2. ligu zachránili.

Měl mostecký klub někdy hodně na kahánku?
První fázi plánu jsme dělali jen na jaro, absolutně jsme netušili, jak to tu skončí. Veřejnost ani neví, že v únoru se rozhodovalo, zda Most vůbec začne 2. ligu hrát. Můj vstup do klubu nebyl ze dne na den, jednání probíhala už od podzimu. Oslovili mě někteří lidé, abych se pokusil fotbal v Mostě zachovat. Byla tady řada komplikací legislativních a finančních. A z hlediska vlastníka (SIAD Czech) i nechuť do toho dál pumpovat nemalé peníze, které přicházely vniveč. Došlo i k odvolání předchozího vedení, které já nemůžu hodnotit, nevím, co konkrétně za těmi věcmi bylo.

A jak složité bylo Baník zachránit sportovně?
Velice! Přišel jsem v okamžiku, kdy už jsem nemohl udělat nic zásadního. Mančaft byl uzavřený, narychlo jsme přivedli dvě posily. Šlo udělat jedině impulz na místě trenéra, přišel Zbyněk Busta. A šlo vážně jen o impulz, nebylo to z důvodu špatné práce předchozího kouče (Michala Zacha). Chtěli jsme aktivizovat prostředí. Získali jsme i Tomáše Řepku jako motivátora. A hráče, který má zkušenosti s jiným fotbalem. Předával své zkušenosti.

Řepka za mostecký Baník chce od léta i hrát. Jak vám pomohl coby sportovní manažer?
Hlavně zvednul povědomí o mosteckém fotbale, který byl poslední léta nulově prezentován. Zájem veřejnosti se zvedl. Na podzim chodilo 200 lidí, na Karvinou nedávno 1 400 ve všední den. I soupeři hned cítili, že asi tady je nějaký potenciál kvality v klubu, na poli diplomacie. Jestli Tomáš bude hrát, záleží především na něm. Pořád je registrovaným hráčem Českých Budějovic. I když mu tam skončila smlouva, jeho hraní nese dohodu s budějovickým klubem.

Stihl jste si vůbec návrat do Mostu v tom spěchu užít?
Zatím mám spíš starosti, spoustu nacestovaných kilometrů po republice. Stal jsem se kamarádem hráčů, aby kabina cítila, že má podporu. Straně moc děkuju mosteckému fanklubu, který je ojedinělý nejen pro 2. ligu, ale i pro první. I venku nám kolikrát vytvářeli domácí prostředí. Jsou srdečně spjati s klubem, zdravé jádro se pomalu chová ke klubu jako patrioti v Bohemians 1905.

Jaké budou nejbližší kroky?
Během měsíce se musí potvrdit mnoho věcí, které se tady rodí. Mám zatím opatrné cíle. Aby měli lidi kam chodit jednou za 14 dní za zážitkem. A to je pro mě fotbal pod umělým osvětlením. Pod reflektory je úplně jiná atmosféra. Prostě vyšší level.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze