Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovství světa nebude pro fandy žádná pohoda, říká český funkcionář

Petr Fousek zažil mnoho velkých fotbalových turnajů. | foto: UEFA Media / Sportsfile

12 2014
Do začátku fotbalového mistrovství světa zbývá přesně měsíc. Přesto Brazílie ještě není připravená. Podle dlouholetého funkcionáře FIFA a UEFA Petra Fouska však pořadatelé všechno zvládnou. Byť fanoušky nečeká žádná pohoda.

Za rok pozve do Česka nejlepší fotbalové týmy do 21 let, Petr Fousek je šéfem pořadatelů Organizačního výboru malého Eura.

Kdyby byl pod stejnou palbou jako teď Brazilci s velkým mistrovstvím světa, zestárnul by o 100 let. Jako dlouholetý generální sekretář českého svazu a funkcionář FIFA i UEFA absolvoval řadu turnajů a ví, v jak složité situaci se jihoameričtí pořadatelé nacházejí.

Měsíc do startu fotbalového mistrovství světa Čtěte v pondělí, 12. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Brazilci nemají hotové stadiony, o hotelech ani nemluvě. Nehrozí přesunutí zápasů?
Nemyslím. Jsem přesvědčený, že Brazilci vše zvládnou. Fotbalu se jejich skluz nedotkne.

Slovo fotbal jste zdůraznil...
Ano, protože fanoušky nečeká žádný pohodový turismus. Že si půjčíte auto, zajedete si na výlet a vykoupete se v moři, kdekoli se vám zamane? Zapomeňte. Kvůli bezpečnosti se téměř neprodyšně uzavřou prostory, které s fotbalem nebudou přímo souviset. Mezi městy se autem ani nesvezete, musíte létat. Nemluvě o tom, jak astronomicky se zvedly ceny hotelů. Prostě to na turnaji bude složitější.

Copak tomu nešlo předejít? Proč si to Mezinárodní fotbalová federace nepohlídala?
FIFA může volit ze dvou filozofií. Buď mistrovství světa přidělí zemi, kde se může hrát třeba zítra, třeba v Anglii. Jenže FIFA v posledních letech upřednostňuje filozofii, aby byl šampionát pro pořádající zemi i region impulzem. Leccos se musí vybudovat, dokončit. Proto byl šampionát v Jižní Africe, proto je v Brazílii, proto bude v Rusku nebo Kataru. Jsou to investice do rozvoje fotbalu i za cenu obtížnějších řešení.

Třeba Mezinárodní olympijský výbor panikaří z toho, jak nevídaně se zdržuje příprava na olympiádu 2016 v Riu.
Hodně tomu přispívá naturel Brazilců. Když vám řeknou, že všechno bude hotové zítra, to jejich zítra znamená úplně jiné zítra než třeba v Německu.

Německo jste zmínil úmyslně?
Jako kontrast. Pořádat šampionát 2006 v Německu, to byla radost. Disciplína, pořádkumilovnost, navrch fotbalové nadšení. Řada členů z německého organizačního výboru teď pracuje v expedičním sboru, který pomáhá Brazilcům. Co pomáhají, oni jim klečí na krku.

Podobně jako Jihoafričanům před čtyřmi lety?
Tam expediční sbor nebyl tak početný jako teď. Přitom tehdy jste všude slyšeli: Proboha, proč v Africe? To bude katastrofa! Nakonec se z toho vyklubal velmi úspěšný šampionát.

Co přinese ten brazilský?
Bude to nepochybně krásný turnaj, ovšem mnohde proběhne za cenu potu. Všimněte si, jak často vystupuje do popředí Jérome Valcke, generální sekretář FIFA. Vždyť on je v Brazílii víc než v Curychu. O výjimečnosti situace svědčí, že vidíte šéfa na tolika fotkách s helmou na hlavě. Pořád brouzdá po nedostavěných místech, což je jasný signál, že se něco děje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze