Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalový diplomat Fousek: Jsem týmový hráč, ale nebudu hrát s každým

Petr Fousek (uprostřed) dělal na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013 delegáta UEFA. | foto: UEFA Media / Sportsfile

17 2017
Má zkušenosti z českého i mezinárodního fotbalu a teď je chce využít. Petr Fousek kandiduje na předsedu Fotbalové asociace České republiky. A když bude úspěšný, pokusí se dostat i do výkonného výboru UEFA.

Proč myslíte, že jste ten pravý kandidát na funkci předsedy FAČR?
K téhle funkci je zapotřebí mít odborné i životní zkušenosti. To, co je za mnou, ukazuje, že toho o fotbale vím dost a mám co nabídnout. Ale rozhodují voliči.

A co tedy můžete nabídnout?
Odborné a životní zkušenosti. Schopnosti, včetně jazykových. Kontakty na UEFA a FIFA. Zkušenosti s řízením FAČR. A jsem týmový hráč.

Týmový hráč, který je ochotný hrát v jakémkoliv týmu?
To určitě ne.

Co by se stalo, kdyby delegáti zvolili do výkonného výboru lidi, kteří by vám nevyhovovali?
To je kdyby... Předpokládám, že voliči budou nějakým způsobem reflektovat tým, který si bude přát předseda. Anebo zvolí alespoň filozoficky blízké kandidáty.

Petr Fousek

Narozen: 19. listopadu 1962

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze

V roce 1986 začal kariéru na ministerstvu zahraničního obchodu. Od roku 1993 působí ve fotbalové asociaci, kde prošel několik funkcí - sekretář, vedoucí mezinárodního oddělení, ředitel PR.

V letech 2001 až 2007 byl generálním sekretářem FAČR. Předsedal organizačnímu výboru mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které Česko hostilo v roce 2015.

Zkušenosti má i z mezinárodních organizací. Od roku 1994 působí na UEFA, od roku 1998 ve FIFA.

Mluví anglicky, rusky, španělsky a německy. Není a nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Například Slavia už minulý týden zdůraznila, že nepodpoří žádné řešení, jehož součástí bude nynější místopředseda Roman Berbr. Vnímáte to stejně?
Nechci hodnotit ostatní kandidáty na předsedu nebo jiné funkce ve výkonném výboru. A nechci mluvit o jménech. Ale na požadavku na kredibilitu se shodujeme. Pro fotbal je to do budoucna jediná možná cesta. Jen je otázka, jakým způsobem důvěryhodnost prosazovat. Nástroje jsou různé. Otázka je, co lze stihnout do valné hromady a co lze zvládnout po ní v závislosti na složení výkonného výboru. Ale nemůže nám být jedno, kam se fotbal ubírá.

Může se stát, že vy budete zvolen předsedou a Roman Berbr místopředsedou. Co potom?
To je hypotetická otázka. To se mě taky můžete zeptat, jestli chci mít poměr s Miss České republiky.

Libor Duba je prý krizový manažer, Martin Malík obchodník a vy diplomat. Jak charakteristiky tří kandidátů na předsedu vnímáte vy?
Je to velmi zjednodušená charakteristika, ale spojení s diplomacií bych se v mém případě rozhodně nebál. Ale tady to nebude o diplomacii. Fotbal musí spojit síly, bude potřebovat každou ruku a nohu, aby nasměroval chod tam, kam by ho nasměrovat měl.

Může se stát, že se některý kandidát vzdá kandidatury, aby uvolnil cestu pro někoho jiného? Je reálná vaše dohoda s Martinem Malíkem?
Je to jeden z možných scénářů, aniž bych chtěl mluvit o tom, kdo by se měl čeho vzdávat. Ale ty scénáře mohou být různé. Požadavek na konsenzus chápu tak, že by fotbal měl snadnější pozici pro řešení krize. Ale musí se to prodiskutovat. To není o tom, jestli já, Martin Malík nebo Libor Duba odstoupíme. Je to o tom, jak se podaří diskutovat mezi profesionálním fotbalem, českým regionálním fotbalem a moravským regionálním fotbalem.

Liga se loni osamostatnila, což Roman Berbr využil k vyjádření, že nemá ve FAČR takovou pozici, aby si prosazovala své vedení.
Soužití mezi regionálním a profesionálním fotbalem je naprosto zásadní. Je to otázka životaschopnosti. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že když profesionální a regionální fotbal žijí v symbióze, tak to má pozitivní vliv na všechny úrovně - od reprezentace až po mládež. Já si myslím, že profesionální fotbal má do voleb FAČR co mluvit. Naopak je zapotřebí dialog mezi profesionálním a regionálním fotbalem prohloubit. Nemůžete přetrhnout tělo v půlce, aby trup šel jedním směrem a nohy druhým.

Existuje katastrofický scénář, že fotbal bude bez dotací. Dokážete si to představit?
Je to otázka právní. Teď probíhá dialog v právní rovině a v rovině ministerstva. Ale není to otázka na mě, nýbrž na stávající představitele asociace.

Miroslav Pelta, byť je dnes obviněný v souvislosti s dotacemi z ministerstva, dokázal pro fotbal sehnat peníze. Jak si v téhle oblasti věříte vy?
Schopnosti pana Pelty v této oblasti byly mimořádné, to je zapotřebí zdůraznit. Na druhou stranu to hodně stálo na jednotlivci, což nese určitá rizika. Jsem zastáncem toho, že by fotbal měl budovat takovou pozici, díky které se bude moci ucházet o peníze permanentně jako instituce.

Pelta měl na starosti také přímo reprezentaci. Jak to plánujete vy?
Každý předseda musí mít reprezentaci ve své gesci. Na druhou stranu jsou tam trenéři, manažeři, realizační tým, kteří chod reprezentace zajišťují. Národní tým je výkladní skříní asociace. Zjednodušeně se říká, že asociace není posuzovaná podle projektů, ale podle výsledků reprezentace. Jako generální sekretář FAČR jsem zažil mistrovství Evropy v Portugalsku a mistrovství světa v Německu a byl to intenzivní zážitek. Tahle problematika mi není cizí.

Hnutí Čistý fotbal navrhuje, aby v budoucnu volily předsedu a členy výkonného výboru všechny členské kluby, a to ještě elektronicky. Co na to říkáte?
Vnímám to jako požadavek z určitého směru, který volá po nějakých změnách systému. Do jaké míry je to technicky proveditelné, o tom se musí vést diskuse. Také bychom se mohli učit v zahraničí. Mě se třeba při předkládání kandidatury nikdo neptal, jestli mám podíl v nějakém klubu. Na tom všem lze pracovat.

Petr Fousek

Petr Fousek kandiduje na předsedu FAČR

V čele FAČR by neměl stát člověk, který má podíl v nějakém klubu?
Předpisy asociace to neupravují. FAČR nemá směrnici o střetu zájmů, což je další nástroj, který by se dal snadno zavést.

A jaký je váš názor?
Já bych o prohloubení a zamezení střetu zájmů usiloval. Nejsem nositelem takového střetu zájmů.

Fakta

Podpora pro Fouska

Kandidaturu Petra Fouska na předsedu fotbalové asociace podpořily tři krajské svazy, sedm okresních svazů a několik klubů.

Mezi nimi Slavia, Teplice, Bohemians nebo Olomouc.

Máte ambice kandidovat do výkonného výboru UEFA?
Přesně tak to je. V případě mého zvolení mám předpoklady pro to, abych se o něco takového mohl pokusit. Samozřejmě je pro to zapotřebí určitá konstelace. Český fotbal nemá ve výkonném výboru UEFA zastoupení už dlouho, od odchodu Františka Chvalovského. Ano, fotbal může fungovat i bez toho, ale když ta možnost tady je, tak je povinností svazu i předsedy se o to ve vhodný okamžik pokusit.

Co to znamená?
Dbá se, aby tady byla nějaká vyváženost. Ze střední Evropy jsou teď zastoupeny Polsko nebo Maďarsko. Plus je to o těch nositelích. Buď kandidujete za silnou zemi jako Německo, pak osobnost být nemusíte. Anebo osobnost jste - a potom nezáleží na velikosti asociace. Vždyť zástupce ve výkonném výboru měly třeba i Malta nebo Kypr.

Mimochodem, co na vaši kandidaturu řekli doma?
Na medializaci jsem zvyklý. On si každý myslí, že být předsedou je procházka růžovým sadem. Ale spolupracoval jsem s řadou předsedů, a je to řehole, úvazek na 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Fotbal nikdy nespí.

Autor:


Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Fotbalové MS 2018 se hraje od 14. června do 15. července na dvanácti stadionech v jedenácti ruských městech. V turnaji se utkává 32 týmů rozdělených do osmi skupin. Zlato obhajuje Německo, které na MS 2014 ve finále porazilo Argentinu.

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar, Diego Costa, Yussuf Poulsen, Denis Čeryšev, Antoine Griezmann, Hannes Thór Halldorsson, Javier Hernández, Manuel Neuer, Harry Kane, Romelu Lukaku

Nejčtenější

Skandální verdikt, Srbové zuří kvůli sudím. Co chlapi u videa dělají?

TO NENÍ PENALTA? Švýcarští obránci Lichsteiner a Schär evidentně faulují...

Místo penalty pro Srbsko zahrávali přímý kop od své brány Švýcaři. Zápas dvou evropských týmů na...

Kritika za pózování s vůdcem Čečny. Salah zvažuje konec v reprezentaci

Autoritářský čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a hvězda egyptské fotbalové...

Mistrovství světa pro egyptskou reprezentaci skončí předčasně už v pondělí. Tamní fotbalová...Polsko - Kolumbie 0:3, bez gólu, bez bodu, evropský tým po skupině končí

Polští fotbalisté těžko vstřebávali porážku s Kolumbií a vyřazení z mistrovství...

Žádný gól, zato tři inkasované. Polští fotbalisté na mistrovství světa 2018 do vyřazovací fáze...

PROGRAM MS ve fotbale v Rusku (14. června - 15. července 2018)

LOS MISTROVSTVÍ SVĚTA. V pátek 1. prosince se účastníci šampionátu dozví...

Vítězstvím domácího Ruska 5:0 nad Saúdskou Arábií začalo ve čtvrtek 14. června fotbalové...

Švýcarsko, nebo Kosovo? Xhaka i Shaqiri slavili góly politickými gesty

Fotbalista Xherdan Shaqiri  slaví politickým gestem gól Švýcarska na MS proti...

Rodí se, zdá se, velká fotbalová rivalita. Mezi Švýcarskem a Srbskem. Kvůli Kosovu, Albánii....

Další z rubriky

Rosický odehrál poslední zápas, lidé nadšeně tleskali. Jsem pyšný, řekl

Tomáš Rosický se svým synem obehrává soupeře během rozlučky s kariérou.

VIDEO Přes osmnáct tisíc lidí stálo a tleskalo. Tomáš Rosický prošel uličkou, kterou mu udělali...

Van Persie: Tomáš nebyl sobec, ale král přihrávek. Měl v sobě něco extra

DĚKUJU. Tomáš Rosický se objímá s Robinem van Persiem, prožil s ním v Arsenalu...

VIDEO Do Prahy dorazil s úsměvem na tváři, natěšený, ve skvělé náladě. Před rozhovorem si se všemi...

Zářijový zápas Ligy národů proti Ukrajině bude hostit Uherské Hradiště

Fotbalisté české reprezentace pózovali fotografům před přípravným utkáním proti...

Česká fotbalová reprezentace vstoupí do Ligy národů, nové soutěže, kterou pořádaná UEFA, v Uherském...Najdete na iDNES.cz