Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Charkov byl za staré hříchy vyloučen z Ligy mistrů, šanci dostává PAOK

UKRAJINŠTÍ ROWDIES. Příznivci Metalistu Charkov povzbuzují svůj tým ve čtvrtfinálovém utkání eVropské ligy. | foto: Reuters

14 2013
Fotbalisté Metalistu Charkov pykají za korupční jednání svého bývalého sportovního ředitele. Za jeho prohřešky z roku 2008 je UEFA vyloučila z Ligy mistrů. V příštím týdnu v play-off proti Schalke je nahradí PAOK Soluň, který v předchozí části kvalifikace na ukrajinský tým nestačil. Potrestaný klub už oznámil, že se odvolá k arbitráži CAS.

"Uděláme to pravděpodobně ještě ve středu. Téměř všechny podklady máme připravené, protože jsme s touto variantou počítali," uvedl pro ruskou agenturu Interfax viceprezident Charkova Konstantin Pivovarov.

UEFA zahájila s Charkovem disciplinární řízení 2. srpna, když byl potvrzen pětiletý zákaz činnosti pro bývalého sportovního ředitele klubu Jevhena Krasnikova. Ten na jaře 2008 pomohl ovlivnit zápas ukrajinské ligy proti Lvovu. Za korupci tehdy dostalo až pětileté tresty také šest fotbalistů.

Charkov byl nyní vyloučen ze všech soutěží UEFA na tuto sezonu. UEFA následuje oznámila, že v posledním předkole proti Schalke ho nahradí jeho poražený soupeř PAOK Soluň, kde působí i český útočník Tomáš Necid. Pokud se však ukrajinský klub skutečně odvolá k CAS, může se řešení výrazně zkomplikovat.

U arbitráže totiž Charkov nemusí být úplně bez šance, přestože Krasnikov před necelými dvěma týdny u CAS neuspěl s odvoláním proti trestu od ukrajinského svazu. UEFA totiž nedávno vyloučila z Ligy mistrů Fenerbahce, jehož prezident Aziz Yildirim byl za korupci poslán na téměř sedm let do vězení, soud v Lausanne však turecký klub do soutěže vrátil a jeho případ stále řeší.

Teoreticky tak může nastat situace, že turecký celek projde až do základní skupiny, ale CAS posléze potvrdí jeho vyloučení. Verdikt arbitráže je navíc možné případně zvrátit u nejvyššího švýcarského soudu, což by znamenalo další průtahy. Jedním z možných řešení je v takovém případě postup Arsenalu, což by ale mohlo vyvolat další vlnu odvolání od Salcburku, který s Fenerbahce vypadl ve 3. předkole.

Podle agentury AP je dokonce možné, že v extrémním případě by si Arsenal s rakouským celkem zahrál dva zápasy o postup do základních skupin. Takový postup není navíc vyloučen ani u Charkova, pokud by ho arbitráž do soutěže vrátila.

Podobnou situaci UEFA řešila rovněž před dvěma lety, kdy se proti vyloučení z Evropské ligy kvůli neoprávněnému startu několika hráčů odvolal Sion. Unie proto vypracovalo několik záložních plánů, aby se připravila na všechny možné výsledky případu.

Bylo mezi nimi například i rozšíření jedné ze základních skupin ze čtyř na pět týmů s tím, že zápasy navíc by se hrály v zimní přestávce. Sion ale nakonec s odvoláním neuspěl a UEFA byla komplikovaných řešení ušetřena.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze