Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čech: My brankáři jsme přehlížení. Ale Neuer si Zlatý míč zaslouží

VOLIL BY KOLEGU. Český brankář Petr Čech si myslí, že Zlatý míč 2014 by měl vyhrát německý gólman Manuel Neuer. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2015
Už víc než padesát let nedostal brankář cenu pro nejlepšího fotbalistu světa. Lev Jašin byl v roce 1963 prvním a dosud posledním. K sovětské legendě by se mohl připojit německý mistr světa Manuel Neuer. V Curychu v pondělí večer se vyhlašuje Zlatý míč za rok 2014.

„Neuer šanci má. Já osobně bych ho volil,“ prohlásil reprezentační gólman Petr Čech.

Brankář Chelsea, který o víkendu vychytal ligové vítězství 2:0 nad Newcastlem, zdaleka není sám, kdo by Neuera upřednostnil. Největším favoritem je ovšem Cristiano Ronaldo. Trojici kandidátů pak doplňuje Lionel Messi.

V pondělní MF DNES se můžete dočíst, jak by volilo všech šestnáct trenérů Synot ligy.

Petře, proč byste volil Neuera? Z kolegiality?
Nejen kvůli tomu. Manuel měl výjimečný rok, je mistrem světa, s Bayernem vyhrál bundesligu, byl vidět. Ale je pravda, že by mě osobně lákalo, pokud by gólman po půlstoletí porazil hráče v poli. Pro brankářské řemeslo by to bylo obrovské zadostiučinění.

Věříte, že to tak dopadne?
Váhám. Když nevyhrál Gigi Buffon roce 2006, tak nevím, jestli může vyhrát Neuer. Buffon byl největší personou italských mistrů světa a nikdo ze střelců tehdy nezářil. Nikdo z útočníků netrhal rekordy, o žádném jste nemohli říct: Jo, ten je jasně nejlepší! Zato Buffon vyhrál všechno, ale Zlatý míč nakonec dostal Fabio Cannavaro, stoper. Tehdy jsem si pomyslel, že brankáři prostě nemají šanci vyhrát.

Pravda, proti Neuerovi stojí dva útočníci s nadpozemskou střeleckou bilancí.
No právě, nedá se popřít, že Neuer má strašně silnou konkurenci. Messiho a především Ronaldův rok byl neskutečný. Na druhou stranu Neuer má obrovskou podporu veřejnosti, o nic takového se Buffon opřít nemohl.

I vy jste Manuela Neuera podpořil, když jste v němčině napsal na Twitter, že doufáte v jeho vítězství.
Chtěl jsem, aby se o brankářích víc mluvilo. Aby nerozhodnutí hlasující přemýšleli, jestli si nezasloužíme větší pozornost.

Cítíte se přehlížení?
My jsme přehlížení, ale chápu to. Fanoušek chce vidět góly, střely, triky s míčem, kličky, chce se bavit. Útočné umění je silnější zážitek než skvěle chycená šance. Góly jsou prostě víc, jenže...

Chtěl jste něco dodat?
Každý trenér vám řekne, že gólman je základ všeho. Kdo má dobrého gólmana, vyhrává. Platí to pro hokej, házenou, pro fotbal.

Lionel Messi z FC Barcelona si bere míč, kterým zaznamenal hattrick v derby...
NĚMECKÝ BRANKÁŘ ZASAHUJE. Manuel Neuer vyráží střelu jednoho z ghanských
PAN STŘELEC. Cristiano Ronaldo, fotbalista Realu Madrid, se raduje z branky,...

KDO VYHRAJE? Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu za rok 2014 získá jeden z těchto hráčů: argentinský útočník Lionel Messi z Barcelony, německý brankář Manuel Neuer z Bayernu Mnichov nebo portugalský útočník Cristiano Ronaldo z Realu Madrid.

Neuer navíc brankářské řemeslo výrazně posunul. Často to vypadá, že už je spíš hráčem v poli.
To je ovšem dílo trenéra Guardioly, který přišel do Bayernu. Neuer se tomu jen přizpůsobil. Styl Bayernu dovoluje Neuerovi, aby byl falešným liberem. Všichni spoluhráči vědí, že Neuer je jeden z nich. Počítají s ním a jemu vyhovuje, že může hrát, nebojí se. Kdyby Guardiola nepřišel, nikdy se Neuer nevysune tak vysoko. V Schalke přece chytal jinak a pod minulým mnichovským trenérem Heynckesem zrovna tak.

Takže za Neuerův rozlet může trenér-vizionář?
Rozhodně ten rozlet výrazně podpořil. Když byl ještě Guardiola v Barceloně, taky měl v brance kluka, který hraje výborně nohama. Jenže Víctor Valdés se příliš nepouštěl do akcí mimo šestnáctku, nebylo to v jeho nátuře.

Zato Neuer je mimo šestnáctku každou chvíli. Neriskuje příliš?
Hraje tak, co mu dovoluje systém Bayernu. Hraje tak, aby výhoda, kterou jeho mužstvo získává, nesklouzla k chybám. Ne, neřekl bych, že je to risk. Spíš je to umění.

Kdo by měl vyhrát Zlatý míč 2014?

celkem hlasů: 6279

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:30 12. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

Manuel Neuer 3304
Cristiano Ronaldo 2466
Lionel Messi 509
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze