Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalovou reprezentaci povede jako trenér Hašek, radit mu bude Brückner

7 2009
Ivan Hašek, nedávno nově zvolený šéf fotbalového svazu, se dočasně ujme i reprezentace jako hlavní trenér. Národní tým povede ve zbývajících zápasech kvalifikace mistrovství světa.

Jeho asistenty budou Michal Bílek, Luděk Klusáček a Jan Stejskal. Někdejší kouč národního týmu Karel Brückner bude poradcem.

Kondičním trenérem francouzský odborník Michel Dufour, s nímž Hašek spolupracoval už v St. Etienne, Štrasburku i Al Ahlí.

"V kritické chvíli se nezříkám odpovědnosti," prohlásil Hašek na tiskové konferenci. "Je to řešení jen do konce kvalifikace. V tuhle chvíli se nedá říct, kteří trenéři u mužstva budou dál."

Polemiku o tom, kdo české fotbalisty povede po kvalifikaci, Hašek odmítl. A kdyby tým na MS 2010 postoupil? "O tom se teď nebavme. Důležité je, abychom vůbec postoupili," reagoval pětačtyřicetiletý Hašek.

Zápasy

v roce 2010

Česko - Belgie
příprava, 12. 8., Teplice

Slovensko - Česko
kvalifikace, 5.9.,Bratislava 

Česko - San Marino
kvalifikace,9.5., U.Hradiště

Česko - Polsko
kvalifikace, 10. 10., Praha

Česko - Sev. Irsko
kvalifikace, 14. 10., Praha 

Manažerem reprezentace by se mohl stát Vladimír Šmicer.

"Mluvili jsme spolu, má neomezený čas na rozmyšlenou. Samozřejmě by ale musel skončit ve Slavii," poznamenal Hašek.

Český tým tak měl během jediného roku hned čtyři různé trenéry.

Na loňském červnovém mistrovství Evropy ve Švýcarsku vedl mužstvo Karel Brückner, po nepovedeném šampionátu u mužstva skončil.

Jeho nástupcem se stal jeho tehdejší asistent Petr Rada, vedl tým v kvalifikaci kvalifikaci o postup na mistrovství světa, ale po zpackaném dvojzápase ve Slovinsku a doma se Slovenskem ho tehdejší výkonný výbor odvolal a k týmu později vybral Františka Straku.

Straka však vedl tým jen v jediném utkání, v přípravě s Maltou(1:0). Měl smlouvu do 30. června a nově zvolené vedení svazu, v jehož čele stojí právě Hašek, neuplatnilo opci. Haškovým favoritem na funkci byl slávistický kouč Karel Jarolím, který se však rozhodl pro práci v klubu.

A tak Hašek teď vzal roli na sebe.

Trenéři reprezentace

Jak vypadá nový realizační tým

Ivan HašekIvan Hašek, hlavní trenér
Ve funkci předsedy ČMFS je jen 10 dní, teď se navíc stal hlavním trenérem reprezentace. Jako kouč si úspěšně vedl ve Spartě, s níž získal dva mistrovské titul, další teď přidal v arabském Al Ahlí, trénoval i ve Francii. Dřív působil u národního týmu jako asistent. 

Michal Bílek.Michal Bílek, asistent trenéra
Bývalý Haškův spoluhráč ve Spartě, společně hráli i za národní tým a zúčastnili se MS v roce 1990, kde Československo postoupilo do čtvrtfinále. Jako trenér získal v roce 2007 se Spartou double, naposledy působil ve slovenském Ružomberku.

Luděk KlusáčekLuděk Klusáček, asistent trenéra
Klusáček hrával první ligu za Slavii, v Bohemians, Liberci a v Benešově. Po skončení kariéry se vrhl na trénování, v českém fotbale působil naposledy jako hlavní kouč Hradce Králové. S Haškem se na arabské misi v Al Ahlí se podílel na zisku mistrovského titulu.

Jan StejskalJan Stejskal, trenér brankářů
Bývalý gólman Sparty, anglického QPR i Slavie. Brankáře měl v národním týmu na starosti dlouhou dobu: od roku 1997 do loňska. Teď se k této práci vrací, ač Sparta, v níž se také věnuje gólmanům, avizovala, že trenéra k národnímu týmu uvolňovat nebude. Nakonec souhlasila.

Karel BrücknerKarel Brückner, poradce
Národní tým trénoval v letech 2002 až 2008, před pěti lety ho dovedl do semifinále mistrovství Evropy. Loni po dalším evropském šampionátu skončil. Překvapivě se pak ujal rakouské reprezentace, ale od týmu byl na jaře předčasně odvolán.

Michel Dufour, kondiční trenér
S francouzským koučem Michelem Dufourem už Hašek spolupracoval během působení v St. Etienne, Štrasburku i Al Ahlí. "Mluví třemi jazyky, je to veliký odborník ve své práci," poznamenal Hašek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze