Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalovou federaci FIFA povede dál Švýcar Blatter

29 2002
Soul - Švýcar Joseph Blatter byl v Soulu znovu zvolen předsedou Mezinárodní fotbalové federace. Rozhodl o tom dnes ve volbách kongres FIFA, který dal šestašedesátiletému Švýcarovi důvěru na další čtyři roky. Jediným protikandidátem byl šéf Africké fotbalové konfederace Issa Hayatou z Kamerunu, ale hned první kolo ukázalo jasnou převahu současného šéfa světového fotbalu. Blatter v něm získal 139 ze 195 platných hlasů a splnil tak požadavek dvoutřetinové většiny.

Pro Hayatoua se vyslovilo 56 delegátů. Kongresu se účastní delegáti ze 197 z 202 členských zemí, mezi nimi i předseda ČMFS Jan Obst. Poměr sil byl do poslední chvíle hodně nejasný. Zatímco Blatter měl zjevnou podporu amerických zemí, Hayatou sbíral hlasy především v Africe, s výjimkou jejího severu. Asie byla hodně rozštěpená, podobně jako Evropa.

Úterní předběžná schůzka delegátů ze starého kontinentu ukázala, že proti Blatterovi stojí silná skupina kolem předsedy UEFA Švéda Lennarta Johanssona. Na druhé straně předsedové několika velkých fotbalových svazů dávali nepokrytě najevo své sympatie k Blatterovi. Rus Vjačeslav Koloskov, Ital Franco Carraro, Španěl Angel María Villar Llona i Němec Gerhard Mayer-Vorfelder si zjevně nepřáli žádnou změnu v předsednickém křesle.
 
Blatter ve svém dnešním předvolebním projevu znovu apeloval na jednotu fotbalového světa. "Společně jsme začali stavět dům FIFA. Postavili jsme ho na jednotě a důvěře," řekl Blatter a v souvislosti se svým obviněním z korupce znovu připomněl princip presumpce neviny. "Jsem nevinen a pravda se brzy ukáže," prohlásil předseda FIFA v reakci na proces, který začal před
švýcarským soudem. Vlnu kritiky prý proti němu rozpoutal Johansson proto, že se nesmířil s prohrou v boji o předsednické křeslo v roce 1998.
 
Jeho dnešní konkurent Issa Hayatou se znovu dožadoval návratu k demokratickým principům a transparentnosti fungování FIFA. "Fakta jsou jasná. FIFA je ve vážném ohrožení a musíme přijmout nezbytná opatření, abychom zabránili nejhoršímu," řekl pětapadesátiletý Kamerunec. Zároveň navrhl, aby předseda FIFA mohl být zvolen maximálně na dvě období. Jako by už tušil, že svého soka neporazí.

Sotva přijal první gratulace a rozdal několik autogramů, začal Blatter mluvit o tom, jak se vypořádá se svými odpůrci, kteří jej pohnali k soudu. Blatter, který byl v Soulu znovu zvolen předsedou Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), se netajil tím, že plánuje personální změny. 

Svá slova adresoval generálnímu sekretáři FIFA Michelu Zen- Ruffinenovi, který byl kdysi jeho pravou rukou. V minulých měsících však sestavil třicetistránkový dokument, v němž Blattera obvinil z nekalých praktik v účetnictví a z korupce. "Dostal se do potíží. Do velkých potíží," prohlásil šestašedesátiletý Blatter o Zen-Ruffinenovi.

Žalobu na předsedu nejvyšší fotbalové instance podalo jedenáct členů výkonného výboru. Dokument, který získali od Zen- Ruffinena a předali soudu, v současnosti zkoumá švýcarská prokuratura.

"Když na vás někdo útočí zvenku, můžete zavřít okna a dveře a před dům postavit policistu. Ale jde-li o útok vedený zevnitř, pak nevíte, jak se bránit, zvláště když ten útok vůbec nečekáte," pravil Blatter. "Ale teď je po všem," věří.

Šéf FIFA se ale nechce unáhlit. Vše si prý nejprve pečlivě promyslí, vychutná si v klidu mistrovství světa a teprve po návratu do Švýcarska se rozhodne, jak zareaguje. "Dejte mi sto dní," pravil v narážce na takzvanou dobu hájení.

Autor:


Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze