Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbaloví reprezentanti se sešli a slyšeli: Važte si toho, že jste tady

2 2009
Před pražským hotelem Praha bylo zase jednou rušno. Před hlavní branou postávali fanoušci, zastavovali mladíky v elegantním oblečení a žádali po nich autogramy. V úterý v poledne se na tradičním místě sešla česká fotbalová reprezentace.

V sobotu doma skončila liga, některé evropské soutěže zatáhly oponu už před týdnem, ale devatenáct českých fotbalistů na dovolenou ještě odcestovat nemohlo.

V pátek je totiž čeká mezistátní zápas, v Jablonci nastoupí v přípravě proti Maltě.

Čím je souboj proti jednomu z evropských outsiderů pro fanoušky zajímavý? Nebo spíš nezajímavý?

Neuvidí v akci opory, které působí v zahraničních klubech. Čech, Grygera, Rozehnal, Jankulovski, Sionko či Plašil dostali volno nebo doléčují nejrůznější šrámy.

Reprezentanti z Gambrinus ligy

Grigar (Teplice)
Zlámal (Liberec)
Brabec (Slavia)
Hubník (Sparta)
Limberský (Plzeň)
Klein (Teplice)
Benát (Budějovice)
J. Černý (Slavia)
Kolář (Plzeň)
Lafata (Jablonec)
Papadopulos ( Boleslav)

Neuvidí ani Matějovského, Svěrkoše, Fenina, Kováče, Baroše a Ujfalušiho, kteří byli z národního týmu vyřazeni kvůli chování po dubnovém kvalifikačním utkání se Slovenskem.

Z mužstva, které na přelomu března a dubna bylo u kvalifikační remízy ve Slovinsku a domácí porážky se Slovenskem, jsou v kádru jen Michal Kadlec, David Lafata a Tomáš Necid.

I proto jsou v nominaci fotbalisté, kteří by za normálních okolností v národním mužstvu nebyli. Je jejich jedenáct z domácí soutěže, stejný počet může v pátek v reprezentaci debutovat. Celkově je v týmu devatenáct hráčů.

Anketa

SESTAVU PRO DUEL S MALTOU MŮŽETE VYBÍRAT ZDE

"Při prvním setkání, což bylo na obědě, jsem jim říkal, aby si vážili, že jsou u reprezentace," řekl nový kouč František Straka. "Všichni jsou v pořádku a doufám, že to tak zůstane."

Mohou se předvést v Jablonci na útulném stadionu, kde se mezistátní zápas koná po třech letech. Naposledy tam Česko hrálo přípravu před mistrovství světa 2006 proti Kostarice.

Mužstvo poprvé povede Straka. Nástupce odvolaného Petra Rady měl při sestavování složitou pozici. Přesto se do práce vrhnul s vervou.

"Bohužel okolnosti mě donutily, že jsem nejsilnější výběr dát dohromady nemohl," vysvětlil Straka. "Byl jsem omezený nejrůznějšími zdravotními problémy hráčů, respektoval jsem suspendaci, která šest hráčů postihla po prohrané kvalifikaci se Slovenskem, a vyšel jsem vstříc jedenadvacítce, která je před kvalifikačním zápasem v San Marinu."

Kdo může debutovat

Grigar (Teplice)
Zlámal (Liberec)
Hubník (Sparta)
Limberský (Plzeň)
Klein (Teplice)
Benát (Budějovice)
J. Černý (Slavia)
Kolář (Plzeň)
Šimůnek (Wolfsburg)
Fillo (Stavanger)
Magera (Temešvár)

Zápas s Maltou je pro něj první, ale může být také poslední. Za tři týdny na valné hromadě ČMFS vzejde z voleb nové svazové vedení a to může se Strakou rozvázat smlouvu. Nebo ho ve funkci nechat.

Po volbách Straka, či nový trenér, budou mít před sebou srpnovou přípravu s Belgií.

Pak už zářijový kvalifikační zápas na Slovensku, který rozhodne o tom, jestli Češi budou ve zbývajících utkáních se Severním Irskem, San Marinem a Polskem hrát ještě o postup na světový šampionát 2010.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze