Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Od deprese k euforii. Tři, dva, jedna, otevřít oči. Fotbalisté se fotili

MAZÁCI DO PRVNÍ ŘADY Čeští fotbalisté se připravují na oficiální týmové focení, vpředu Tomáš Sivok a kapitán Tomáš Rosický. | foto: ČTK

28 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Když se fotograf fotbalové asociace Jan Tauber v sobotu ráno v rakouském Kranzachu probudil, šly na něj mrákoty. "Prší, to mi pár kluků řekne, že do deště se fotit nepůjdou. Hned jsem z toho měl deprese," přiznal.

Na sobotní dopoledne měla fotbalová reprezentace na programu oficiální týmové focení. Termín byl domluven dva měsíce dopředu. „Když ten den přijde, jsem v hrozném stresu kvůli počasí. To jediné neovlivním a přitom je tak důležité,“ poznamenává Tauber.

V tyrolském Kranzachu a jeho okolí, kde se fotbalisté od středy připravují na nadcházející mistrovství Evropy, od pátečního večera pršelo. Ráno kolem deváté na chvíli přestalo, pak se zase spustil déšť a nakonec vysvitlo slunce.

„Nejdřív deprese, že prší. Pak euforie, že přestalo a bylo zataženo. Stín je pro focení nejlepší. Jenže zase déšť a pak slunce. Takže zase deprese,“ líčil Tauber, když už z něj všechen stres spadl.

Na hřišti byl on i jeho kolegové z médií dlouho před nástupem fotbalistů. Podle slunce vybírali místo, přinesli lavičky.

Fotit po slunci, nebo proti? „Když se hráči dívají proti slunci, zavírají oči, mžourají. Ale jinak to prostě nešlo.“

OFICIÁLNÍ FOTO Čeští reprezentanti pózují fotografům během soustředění v...

OFICIÁLNÍ FOTO

Fotbalisté vyšli z hotelu v červených dresech, když přicházeli do středu hřiště k lavičkám, fotograf si je rozděloval. „V první řadě sedí trenéři a mazáci. Lafata, Plašil, Čech, Rosický a Sivok. A třetí řada se musí srovnat podle výšky. Uprostřed je ten nejvyšší, prostě věž. To je tady Roman Hubník.“

Mezitím hráči tradičně vtipkují. „Co tam píšeš,“ okřikl obránce David Limberský naoko žurnalisty, kteří si fórky zapisovali.

„Kluci, vyprsit se. A budu odpočítávat. Tři, dva, jedna, pak otevřete oči a zkuste to dvě tři vteřiny vydržet,“ vysvětloval Tauber. „Pak můžete povolit a zase oči zavřít.“

Akci několikrát zopakoval. Když už se reprezentanti chtěli rozejít, slunce zašlo za jeden z mraků. „Stop, nikam. Ještě jednou, teď jsou nejlepší podmínky,“ zastavil je fotograf.

Fotogalerie

„Nakonec to dobře dopadlo. Myslím si, že se fotky povedly,“ říkal.

Jen na nich chybí Daniel Pudil, který s Sheffieldem ještě hraje o postup do Premier League a k týmu se připojí až ve čtvrtek v Praze. Do Rakouska cestovat nebude. „Chápu to jako problém, ale nedá se nic dělat,“ poznamenal Tauber.

Naopak na oficiálních fotografiích pro Euro jsou i Lukáš Mareček s Patrikem Schickem, kteří se do konečné nominace nedostanou. Nebo možná dva jiní hráči. „Jsou součástí týmu. Nedovedu si představit, že bych za nimi přišel a řekl jim: Hele, fotit se nebudete. To neexistuje.“Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze