Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbaloví mladíci skrápěli Bazaly slzami

19 2003
Ostrava - Čeští fotbalisté do 21 let prožili černou středu. Nezvládli barážovou odvetu se Švýcarskem a rozplynul se jim sen o postupu na mistrovství Evropy, z něhož se dá projít i na olympijské hry do Atén. "Takové okamžiky, jaké prožívám teď, mě ve fotbale ještě nikdy nepotkaly," soukal ze sebe bezprostředně po vyřazení záložník Jaroslav Plašil.

V české kabině to vypadalo jako na tryzně.

"Je to pro nás strašná rána," přidal se kapitán týmu Jan Polák, který s minulými dvěma výběry do jednadvaceti let slavil na evropských šampionátech zisk stříbrné a zlaté medaile. Na třetí mistrovství Evropy v řadě si musí nechat zajít chuť.

"Neřekl bych, že jsme měli slabší tým než v minulých letech. I teď jsme zvládali složité okamžiky, ale dnes nám prostě nepřálo štěstí," marně Polák hledal slova.

Snad ani v nejhorším snu si čeští mladíci nepřipouštěli, že by mohli ze středečního boje odejít se sklopenými hlavami. Po prvním vzájemném utkání a výhře 2:1 z Basileje měli výtečnou výchozí pozici. V odvetě vedli 1:0, oslabený švýcarský tým byl zdánlivě zlomený.

Pak přišly dvě kruté rány, nešťastný penaltový rozstřel a Češi s nevěřícnými pohledy a slzami v očích opouštěli trávník na ostravských Bazalech.

"Vůbec jsme si nepřipouštěli, že bychom mohli takhle skončit. Vždyť se to i dnes vyvíjelo dobře a šli jsme jasně za postupem," kroutil hlavou obránce Jiří Koubský.
Právě on poslal Čechy ve druhé půli do vedení a byl oslavovaným hrdinou, pak se ale přichomýtl ke druhé brance Švýcarů.

"Nejdřív jsem zažíval krásné pocity, pak se to všechno otočilo. Při vlastenci jsem myslel, že míč normálně odhlavičkuju. Ale on náhle klesnul a já už nestačil uhnout," omlouval Koubský nešťastný vlastní gól.
 
Reprezentanti se shodovali, že hlavním problémem byla jejich pasivita po vstřelení vedoucí branky. "Zbytečně jsme zalezli a těmi švýcarskými góly to jenom vyvrcholilo," posteskl si Plašil.

Penalty jen prohloubily český zmar. Hned v první sérii nedal Václav Svěrkoš, který jedenáctku neproměnil ani v posledním kvalifikačním zápase v Rakousku. V páté sérii potom mířil vysoko nad Martin Kolář. Češi zabořili hlavy do trávníku a skrápěli jej
slzami, Švýcaři odstartovali svůj divoký rej.

"Penalty jsou loterie, co k tomu víc říct," hlesl Kolář. "Ve fotbale mi zatím většinou přálo štěstí, teď se musím vyrovnat s první těžkou porážkou. Ale i to k fotbalu prostě patří."

Jediný Svěrkoš se nad vyřazením vážněji pozastavil.

"Za stavu jedna nula jsme přestali hrát ofenzivně a oni byli v deseti lepší než my. To je zarážející a je v tom něco špatného. Strašně mě mrzí, že jsme to nedotáhli do úspěšného konce," omlouval se všem českým fanouškům Svěrkoš.

David Lafata (stojící vlevo), kapitán Jan Polák (8) a Miroslav Slepička (vpravo) truchlí se spoluhráči z jedenadvacítky - vypadli z baráže se Švýcarskem.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze