Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbaloví funkcionáři jsou se svazem spokojení

8 2003
Praha - Valná hromada Českomoravského fotbalového svazu nepřinesla žádné změny, ani neukázala na problémy, o nichž se v českém fotbalu diskutuje. Delegáti v Národním domě v Praze na Smíchově si v hodnotící zprávě předsedy Jana Obsta vyslechli chválu na všechno a na všechny. Ani opozice žádné velké trumfy nevynesla. Kritiku práce komise rozhodčích a delegátu odrazil místopředseda Milan Brabec, jeho kolega Jaroslav Vacek zase rozmetal naděje na lepší vysílací časy pro ligový fotbal v televizích.

Nejvyšší známky od Jana Obsta dostaly za loňský rok reprezentační mužstvo i s kompletním realizačním týmem, za celé dvouleté období pak mládežnické výběry i kluby, stejně jako česká fotbalová diplomacie, marketing i samotné vedení svazu.

Ve výkonném výboru podle jeho slov vládne naprostá názorová shoda. "Jen málokdy musíme o něčem hlasovat, většinou dosáhneme konsensu," pochvaloval si Obst, který ve své zprávě podrobně probral celou fotbalovou scénu od Ligy mistrů po firemní turnaje pro mládež.

Z jeho úst přitom nezazněl ani stín obav z možného rozpadu českého trhu s televizními fotbalovými právy, jak ho nedávno v katastrofickém scénáři nastínil místopředseda svazu a šéf marketingu Jaroslav Vacek. Obst se omezil na konstatování, že je důležité "udržet příznivé ekonomické tendence". Fotbalový svaz získává z prodeje televizních a reklamních práv přibližně 200 milionů korun ročně, ale v kuloárech se objevují názory, že tato žeň brzy skončí.

Lehký tón nespokojenosti se objevil v předsedově projevu jen tehdy, když hovořil o trvale klesajících návštěvách na ligových stadionech. Prozradil, že ČMFS již na toto téma zpracoval podrobnou analýzu příčin, ale jaké jsou její závěry, delegátům neřekl. Vyhlásil důslednější boj proti projevům rasismu v hledištích a oznámil, že Ostrava bude kandidovat na uspořádání mistrovství Evropy ve futsalu v roce 2004.

Diskuse už nebyla zdaleka tak idylická. Hned v jejím úvodu předseda druholigového Xaverova Vojtěch Tomi obvinil místopředsedu svazu Milana Brabce, že svými rozhodnutími v roli předsedy komise rozhodčích a delegátů způsobil klubům značné škody. Navrhl, aby v čele této komise nestál volený funkcionář, navíc bývalý rozhodčí, ale profesionální pracovník s plnou odpovědností. Brabec však pokusy opozice, jimž scházely přesvědčivé argumenty, bez problémů odrazil.

Podobně druhý místopředseda Jaroslav Vacek odpověděl na výhrady delegátů k televizním přenosům z českého fotbalu, především k zařazení sobotních odpoledních zápasů. "Fotbal ve sledovanosti prohrává se zprofanovanými telenovelami a Ženami za pultem," posteskl si Vacek a vysvětlil tak, že příznivějších vysílacích časů se český fotbal hned tak nedočká.

Valná hromada také jako obvykle rozhodovala o zásadách rozdělování peněz od ČSTV. Delegáti odhlasovali, že v příštích dvou letech bude o dvě procenta zvýšen podíl dotací pro výkonný výbor na úkor okresů. Těm zůstane 73 procent, kraje budou mít nadále sedm procent a do svazového fotbalového rozpočtu půjde dvacet procent.

Návrh na změnu názvu na Český fotbalový svaz, o němž se v závěru loňského roku diskutovalo na výkonném výboru a který dnes znovu předložil berounský delegát, se na pořad jednání ani nedostal. Průzkum u moravských funkcionářů ukázal, že by přejmenování stejně neprošlo. "Předkládat něco, co nemá šanci na schválení, by bylo nedůstojné," řekl Obst. Svaz tak zůstane přinejmenším dva roky do příští valné hromady Českomoravský.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze