Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbaloví diplomaté míří do Frankfurtu

7 2006
Praha - Diplomatické tahy na nejvyšší úrovni čekají české fotbalové vyslance ve středu a ve čtvrtek ve Frankfurtu nad Mohanem. V tomto německém městě totiž proběhnou jednání, na jejichž konci by měl být znám program zápasů kvalifikační skupiny o účast na mistrovství Evropy 2008 ve Švýcarsku a Rakousku.


"Je ale možné, že se nakonec nedomluvíme, což se například stalo na podobné schůzce před čtyřmi lety v Praze," říká Petr Fousek, generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu.

V kvalifikační skupině D budou hrát o dvě postupová místa vedle Česka také týmy Německa, Slovenska, Irska, Walesu, Kypru a San Marina.

Českou reprezentaci budou ve Frankfurtu zastupovat trenér národního mužstva Karel Brückner, svazový místopředseda Vlastimil Košťál, někdejší šéf svazového sekretariátu Rudolf Baťa a současný generální sekretář Fousek.

"Zájem zorganizovat tuto schůzku na své půdě měli také Kypřané, ale nakonec zvítězil názor, že by to mělo být ve středu Evropy, což Frankfurt splňuje," říká Fousek. "Přičemž my jsme o pořadatelství zájem neměli."

Proč Češi nechtěli jednat na domácí půdě?  Fotbalový svaz se totiž ještě s řadou dalších kontinentálních svazů přiklání k variantě, aby tyto tzv. dohodovací schůzky byly zrušeny.

"Tato setkání stojí všechny účastníky nemalé finanční prostředky a nikde přitom není záruka, že se nakonec dohodnou," zmiňuje Fousek, který řídil pražskou schůzku před čtyřmi roky. Na té se pořadí zápasů pro kvalifikaci o účast na ME 2004 nedohodlo a tak přišel ke slovu los v sídle UEFA.

"Náš fotbalový svaz patří už delší dobu k těm, které jsou pro to, aby se konkrétní program kvalifikace vylosoval hned po vylosování kvalifikačních skupin. Ale zatím tenhle návrh neprochází," řekl Fousek.

Pořadí zápasů musí být nahlášeno na Evropskou fotbalovou unii do třiceti dnů (dříve platilo šedesát dnů) od vylosování kvalifikačních skupin, tedy do 26. února.

První neoficiální diplomatická jednání začnou podle Fouska už ve středu večer na společné večeři všech účastníků oficiální schůzky. Ta odstartuje ve čtvrtek v dopoledních hodinách.

"Samozřejmě, že všichni účastníci skupiny jsou navzájem v čilém kontaktu, aby v hrubých rysech věděli, co mohou ve Frankfurtu očekávat. A ve středu večer začne jakési sondování z očí do očí. Ale to všechno budou pořád jen přípravy na čtvrtek. Přitom nikdo neodkryje karty úplně, detaily se drží pod pokličkou co nejdéle."

Brückner na podzim těžké soupeře nechce

Trenér Brückner má variant na pořadí kvalifikačních zápasů několik. A ústy manažera reprezentace Košťála pouze prozradil, že by šel v úvodu kvalifikace nerad na těžší soupeře. Tím spíš, že po letošním světovém šampionátu dozná české národní mužstvo kvůli řadu změn.

Očekává se totiž ukončení reprezentační kariéry Nedvěda, Poborského a Šmicra, třiatřicet bude Galáskovi, Kollerovi a v září i Lokvencovi.

"Vzhledem k tomu, že vedle Česka hrají na mistrovství světa i Němci, lze předpokládat, že silným soupeřům se letos na podzim budou chtít vyhnout i oni," doplňuje Fousek.

Jednání bude řídit Němec, nebo Čech

"Takový člověk bývá důležitý, může jednání hodně pomoci. Může na schůzce udávat tón a samozřejmě ji někam směrovat," poznamenává Fousek s tím, že pro šéfa čtvrtečního jednání připadají jen dvě varianty.

"Buď ho bude řídit Němec, nebo někdo z nás, protože jsme byli losováni z prvního koše," říká Fousek.

Na otázku, jak moc budou čeští zástupci usilovat o to, aby schůzku řídil některý z nich, Fousek reaguje: "Za každou cenu se o to rvát nebudeme. Když budeme souhlasit s německým vedením, zase za to pak na jednání můžeme žádat nějaké kompromisy. Jak už to prostě v diplomacii chodí."

Kdo první prozradí svou optimální kvalifikační variantu, to se zatím podle Fouska říci nedá.

"Než to začne naostro, proberou se v kuloárech ještě před jednáním nejrůznější scénáře a na jednom bychom se měli shodnout. Aby pak oficiální část jednání mělo důstojnou úroveň."

Jak dlouho se ve čtvrtek ve Frankfurtu bude za zavřenými dveřmi jednat, to se odhadnout také nedá.

"Může to trvat dvě hodiny, ale taky u toho můžeme sedět ještě dlouho odpoledne," říká Fousek. "Každopádně ve čtvrtek musí být jasno, do druhého dne se jednání táhnout nebude. Buď se na programu zápasů domluvíme, nebo pošleme na UEFA protokol o tom, že jsme se nedohodli. Což by znamenalo los."

Právě schůzka před čtyřmi lety v Praze skončila patem po téměř šestihodinovém jednání. To K žádné variantě přijatelné pro všechny strany nevedlo a program kvalifikačních zápasů o účast na Euru 2004 v Portugalsku musela vylosovat UEFA (více - ZDE).

Kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner a trenér německého týmu Jürgen Klinsmann při losování v Montreux.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze