Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příště v Plzni a na Letné, fotbalová asociace řešila poloprázdný Eden

Čeští fotbaloví fanoušci už vědí, kde budou příště fandit. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

31 2015
Rajecké Teplice (Od našeho zpravodaje) - Česká fotbalová reprezentace už ví, kde nastoupí ke zbylým zápasům kvalifikace mistrovství Evropy 2016. Kazachstán přivítá na začátku září v Plzni, Turecko v říjnu v Praze na Letné. Naposledy v sobotu proti Lotyšsku (1:1) byl stadion v Edenu poloprázdný.

„Před začátkem kvalifikace jsme na UEFA museli nahlásit tři stadiony, které budou zápasy hostit. Takže můžeme vybírat jen mezi stadiony na Letné, v Edenu a v Plzni,“ vysvětlil generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka po zasedání výkonného výboru v Rajeckých Teplicích na Slovensku.

A dodal: „Zaznamenali jsme dotazy, proč se nehraje třeba v Olomouci nebo i jinde, ale zkrátka to nejde. Můžeme použít jen ty tři stadiony.“

Čeští fotbalisté rozjeli kvalifikaci mistrovství Evropy znamenitě. V úvodních čtyřech zápasech neztratili ani bod a klopýtli až v sobotu proti Lotyšsku, se kterým remizovali 1:1. Svou skupinu tak s přehledem vedou.

Kvalifikace EURO 2016

skupina A
MužstvoZVRPSB
1.Česko541011:613
2.Island540112:212
3.Nizozemsko521211:67
4.Turecko51226:85
5.Lotyšsko50322:113
6.Kazachstán50144:131

Jeden problém se však přece jen objevil. V sobotu proti Lotyšsku dorazilo do Edenu jen necelých čtrnáct tisíc diváků, přestože po úspěšném podzimu se čekaly beznadějně vyprodané tribuny s kapacitou 20 tisíc lidí.

Kalendář

Letoštní zápasy reprezentace

31. března (Žilina)
Slovensko - Česko
příprava

12. června
Island - Česko
kvalifikakce Euro 2016

3. září (Plzeň)
Česko - Kazachstán
kvalifikakce Euro 2016

6. září
Lotyšsko - Česko
kvalifikakce Euro 2016

10. října (Letná)
Česko - Turecko
kvalifikakce Euro 2016

13. října
Nizozemsko - Česko
kvalifikakce Euro 2016

„Na výkonném výboru se tohle téma řešilo. Své si k tomu řekli předseda Miroslav Pelta, zástupci marketingové agentury STES i členové výkonného výboru. Cítíme to jako problém a chceme to napravit,“ poznamenal Řepka.

V čem tedy byla potíž? STES naddimenzoval počet lístků určených k prodeji pro reprezentanty či v krajích a okresech. Jenomže tyto vstupenky se na FAČR na poslední chvíli vrátily.

Naopak v běžném prodeji lidé skoupili takřka všechny lístky. A také partneři asociace, kteří dostávají vstupenky zdarma, dorazili ve velkém počtu.

„Možná i proto výkonný výbor schválil další zápas do Plzně, kde je sice menší stadion, ale posledně proti Islandu se osvědčil. Pro menší utkání jako proti Kazachstánu jdeme do Plzně, kde je publikum hladové po fotbale,“ dodal Řepka.

Výkonný výbor na svém slovenském zasedání také schválil tak zvanou směrnici pro evidenci. Kluby díky tomu nebudou muset smlouvy s hráči registrovat přímo v sídle FAČR na Strahově, ale elektronicky přes internet.

Došlo také ke schválení záměru reformy profesionálních soutěží. Výkonný výbor však ještě neřešil detaily, protože ještě neexistuje konečná verze rámcové smlouvy, podle níž by k autonomii první a druhé ligy mělo dojít.

Vedení českého fotbalu rovněž oznámilo, že příští valná hromada, což je nejvyšší orgán FAČR, proběhne 5. června v Praze. O necelé dva měsíce později - přesně 25. července - se v Petrohradu uskuteční slavnostní losování kvalifikace mistrovství světa 2018.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze