Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Týmy zahájily přípravu. Jablonec a Jihlavu už vedli noví trenéři

Zlínští fotbalisté zahájili přípravu na jarní sezonu 2016. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

4 2016
Vánoční dovolená v českém fotbale skončila. Patnáct prvoligových týmů v pondělí zahájilo přípravu, jen poslední Ostrava začala už minulý týden. Jablonec a Jihlava představily nové trenéry, další mužstva se pochlubila hráčskými posilami.

Plzeň

Obhájce titulu a první tým tabulky zahájil přípravu bez posil. Na prvním tréninku se hlásili jen navrátilci z hostování - Michael Krmenčík (Dukla), David Štípek, Jan Suchan a Matěj Končal (všichni Příbram).

„Ve fotbale se vám může naskytnout cokoli ze dne na den. Ale pokud se nestane nic mimořádného, tak změny dělat nebudeme. Kádr je dostatečně široký a kvalitní,“ vysvětlil trenér Karel Krejčí.

Obhájce začal bez posil

Plzeňští během tréninku museli měnit míče

ZPÁTKY Fotbalový stoper Roman Hubník se už zase připravuje v Plzni.
Fotbalisté Plzně si na prvním tréninku v roce 2016 zakopali na sněhovém...
Fotbalisté Plzně si na prvním tréninku v roce 2016 zakopali na sněhovém...
Fotbalisté Viktorie Plzeň zahájili tréninkem 4. ledna v Plzni zimní přípravu....

Sparta

Dvě posily - Ondřeje Mazucha a Ondřeje Zahustele - představila Sparta už před Vánocemi, další dva nové hráče by ještě ráda přivedla.

„To, že probíhají jednání s Josefem Šuralem z Liberce, je všeobecně známé,“ řekl trenér Zdeněk Ščasný, jehož tým je po podzimu tři body za Plzní. „Jednáme ještě s jedním hráčem, ale nechci být konkrétnější.“

Sparta dál jedná o příchodu Šurala

Trenérem brankářů bude Zítka

Mladá Boleslav

Třetí tým tabulky hlásí zatím jen drobné změny v kádru. Mužstvo posílili Lukáš Pauschek (Sparta, na podzim Bohemians), Ladislav Takács (Teplice, na podzim Sokolov) a Tomáš Přikryl (Sparta, na podzim Dukla).

Na testech je v Boleslavi obránce Dani Hatakka (Kuopion Palloseura). Po dvoutýdenní zkoušce se rozhodne, jestli finský reprezentant do 21 let v týmu zůstane.

Kouč Karel Jarolím už na tréninku nevedl Ondřeje Zahustela a Jana Bořila. První přestoupil do Sparty, druhý do Slavie. Reprezentační záložník Jiří Skalák, jenž má nabídky ze zahraničí, zatím zůstává.

Liberec

V pondělí fyzické testy, v úterý první trénink. Liberec zahájil přípravu na jarní část sezony, ve které se bude v tabulce hájit pohárovou příčku.

V týmu - alespoň prozatím - zůstali Tomáš Koubek, Herolind Shala i Ondřej Švejdík, kteří na severu Čech hostují ze Sparty. Ta navíc do Liberce poslala i Ondřeje Karafiáta.

Zatím odešel jen Milan Kerbr, jenž se vrátil z hostování do Slovácka. Klub jedná o příchodu útočníka Murise Mešanoviče z Jihlavy.

Tým může brzy opustit Josef Šural, o kterého mají zájem Sparta, Slavia a zahraniční kluby. Zatím však trénuje na severu Čech.

Slavia

Vršovický tým zahájil přípravu s jedenatřiceti hráči na soupisce. V pondělí dopoledne se trenéru Dušanu Uhrinovi hlásily i čtyři posily.

Z podzimního kádru zatím nikdo neodešel. Tým se naopak přes Vánoce výrazně rozšířil - přišli Josef Hušbauer (Sparta), Zdeněk Linhart (České Budějovice), Antonín Barák (Příbram) a Jan Bořil (Mladá Boleslav).

Staronovou tváří je Jan Vošahlík, jenž se vrátil z hostování v Kazachstánu. Úplným nováčkem je Daniel Souček, který na podzim nastupoval za slávistický dorost.

Slavia má v kádru přes třicet hráčů

Další posily ještě přivede

POSILA. Josef Hušbauer poprvé trénoval se Slavií, kam přestoupil ze Sparty.

Zlín

Mužstvo zahájilo přípravu i s útočníkem a kapitánem Lukášem Železníkem, který má ovšem namířeno do Slavie. Odchod je podle představitelů klubu ve stadiu závěrečného jednání.

„Počítáme, že se bude ještě několik dnů připravovat s námi. V průběhu tohoto týdne by měla vést jednání o jeho přestupu do Slavie k úspěšnému konci. Zbývá už pouze souhlas představenstev obou klubů,“ poznamenal trenér Bohumil Páník.

Zbytek kádru by měl zůstat pohromadě. V týmu ligového nováčka zůstanou po prodloužení hostování i brankář Tomáš Holý a záložníci Vukadin Vukadinovič a Štěpán Koreš.

Zlínský útočník Lukáš Železník na tréninku
Zlínští fotbalisté zahájili přípravu na jarní sezonu 2016.

Brno

Mužstvo zahájilo přípravu i s lotyšským reprezentačním obráncem Olegsem Timofejevsem ze Skonta Riga.

„Hledáme pravého obránce, toto místo v sestavě nás trápí. Timofejevs bude na testech zhruba do konce ledna, do této doby by se mělo rozhodnout o jeho další spolupráci,“ uvedl trenér Václav Kotal.

Kouč zatím postrádá zraněné opory obránce Aleše Schustera a nejlepšího klubového střelce Jakuba Řezníčka.

Brněnský trenér Václav Kotal sleduje, jak jeho svěřenci posilují.
Brněnský kapitán Pavel Zavadil posiluje.
Brněnští fotbalisté posilují. Zahájili tak zimní přípravu.

Jablonec

Tým zahájil přípravu po nepovedeném podzimu. První trénink už vedl nový trenér Zdeněk Frťala a na vše dohlížel nový sportovní ředitel Ivan Horník.

Severočeši nechtějí oslabovat kádr a na odchodu momentálně není žádná z opor.

„Někteří hráči byli kontaktováni ze strany jiných klubů, ale v současné době nechceme nikoho uvolňovat. Tohle mužstvo má potenciál na to, aby ještě něco dokázalo, takže se budeme snažit ho udržet pohromadě. Nejsme na tom ekonomicky tak špatně, abychom hráče prodávali pod cenou a posilovali konkurenci,“ řekl Horník.

A pokračoval: „Slavia nám poslala jednu nabídku a má v tom trošku zmatek, protože každých čtrnáct dní chce jiného hráče. Byl tam zájem o Pospíšila, o Tecla. Ale Slavia si v tom nejprve musí udělat pořádek, musí to být trochu jinou formou. Nabídka, kterou poslali, je pro nás neakceptovatelná.“

Ivan Horník sleduje trénink jabloneckých fotbalistů.
Trenér Zdeňko Frťala vede svůj první trénink v Jablonci.
Jablonečtí fotbalisté zahájili přípravu na jarní sezonu 2016.

Příbram

Bez výrazných změn začala přípravu Příbram. Trenér Pavel Tobiáš bude pokračovat především v zapracovávání mladíků z úspěšné juniorky, na testy pak přivedl záložníka Jakuba Moravce ze Sparty, slovenského útočníka Róberta Gešnábela ze Šaly a tři Afričany. Z hostování v Českých Budějovicích se vrací zkušený stoper Tomáš Hájovský.

Kádr Příbrami tak před zimou spíše oslabil, když odešli Antonín Barák do Slavie a z hostování do Plzně se vrátili Jan Suchan, David Štípek a Matěj Končal. útočník Vojtěch Hadaščok se vrátil do Liberce.

Slovácko

Z hostování v Liberci se vrátil záložník Milan Kerbr. Za posilu může být považovaný i uzdravený Luboš Kalouda.

„Hráči dostali na dovolenou i rozpis individuální přípravy. Podobný model i se soustředěním mimo domov jsme úspěšně podstoupili už loni. Na hráče čekají tento týden třífázové tréninky i kvalitní regenerace. Oproti loňsku budeme mít vzhledem k brzkému startu ligy na všechno méně času,“ řekl uvedl kouč Svatopluk Habanec.

Dukla

Přípravu s týmem nezahájili útočník Michael Krmenčík, který se vrátil z hostování do Plzně, a záložník Tomáš Přikryl. Ten jako kmenový hráč Sparty přestoupil do Mladé Boleslavi.

Do tréninku se naopak zapojili Jan Juroška, který se vrátil z půlročního hostování ve Varnsdorfu, a Bidje Manzia. Ten na podzim hostoval v Baníku Sokolov.

K týmu se připojil i obránce Michal Smejkal, který patří Mladé Boleslavi a na podzim působil v kazašském klubu Okzhetpes Kokshetau. O jeho příchodu se bude teprve jednat.

Teplice

Tým v minulých dnech avizoval čtyři posily - přišli makedonský stoper Vladimir Dimitrovski (Karabach), útočník David Vaněček (Hradec Králové), chorvatský záložník Davor Kukec (Ostrava) a Nivaldo (volný hráč, do tréninku se zapojí ve středu).

Klub také testuje bulharského stopera Plamena Krachunova (Slavia Sofia) slovenského záložníka Miroslava Gregáně (FK Pohronie).

Tým zatím opustil jen obránce či záložník Ladislav Takács, jenž přestoupil do Mladé Boleslavi.

Bohemians

Boj o záchranu budou muset fotbalisté Bohemians zvládnout bez obránce Lukáše Pauscheka. Ve Vršovicích byl totiž jen na hostování ze Sparty, která ho prodala do Mladé Boleslavi.

Kariéru ukončil zkušený Radek Šríl, jenž by v týmu mohl zůstat v jiné pozici. A smlouva vypršela dalšímu obránci Martinu Csehovi.

Pražský klub naopak testuje Václava Proška ze Slavie a Fina se slovenskými kořeny Tomáše Hrádeckého.

Jihlava

Klub před úvodním tréninkem oznámil jméno nového trenéra. Tým v jarním boji o záchranu v nejvyšší soutěži povede slovenský kouč Michal Hipp.

Trenér Michal Hipp na tréninku jihlavských fotbalistů
Trenér Michal Hipp na tréninku jihlavských fotbalistů

Olomouc

Olomoučtí fotbalisté vstoupili do přípravy i s dlouholetou oporou Michalem Ordošem, který se dohodl na prodloužení smlouvy do konce sezony.

Trenér Václav Jílek na úvodním tréninku přivítal také lotyšského reprezentačního stopera Renarse Rodeho, který přichází na půlroční hostování s opcí z Ventspilsu jako náhrada za Romana Hubníka. Ten se vrátil do Plzně.

„Na Rodeho jsem měl tip od našeho sportovního ředitele Mináře. Viděl jsem ho na videu ve třech nebo čtyřech zápasech a musím říci, že z toho množství stoperů, které jsem viděl, mě ten hráč zaujal výkony a řešením situací,“ uvedl trenér Václav Jílek.

Olomoučtí fotbalisté vyrážejí na svůj první trénink v roce 2016.
Olomoučtí fotbalisté se po zimní přestávce poprvé sešli v šatně.

Ostrava

Poslední tým tabulky zahájil zimní přípravu už minulý týden. V pondělí však trénink poprvé vedl nový kouč Vlastimil Petržela, jenž do té doby sledoval tréninky jako pozorovatel.

Ten už boj o záchranu vzdal a bude se soustředit na tvorbu týmu, který by se měl co nejrychleji do nejvyšší soutěže vrátit: „Záchrana nebude hlavní cíl. Na tu mužstvo se čtyřmi body nemá šanci. I když se samozřejmě budeme snažit hrát co nejlíp. Ale už budeme muset stavět mančaft, který bude schopný druhou ligou prolétnout.“

Autoři: ,


Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 16 15 1 0 34:5 46
2. SK Slavia Praha 16 9 5 2 27:7 32
3. SK Sigma Olomouc 16 9 5 2 23:10 32
4. FC Slovan Liberec 16 9 3 4 24:16 30
5. AC Sparta Praha 16 8 4 4 21:12 28
6. FK Teplice 16 6 5 5 20:17 23
7. Bohemians Praha 1905 16 5 7 4 15:14 22
8. FK Jablonec 16 5 6 5 21:20 21
9. Fastav Zlín 16 5 5 6 18:23 20
10. Dukla Praha 16 5 4 7 18:29 19
11. FK Mladá Boleslav 16 5 2 9 19:29 17
12. Zbrojovka Brno 16 4 3 9 12:23 15
13. MFK Karviná 16 4 2 10 16:25 14
14. 1. FC Slovácko 16 2 6 8 13:23 12
15. FC Baník Ostrava 16 2 5 9 21:32 11
16. FC Vysočina Jihlava 16 3 1 12 15:32 10

Najdete na iDNES.czmobilní verze