Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové Slovensko může slavit postup, ale musí vyhrát v Belfastu

Slovenští fanoušci v utkání s Českem | foto: Michal Šula, MF DNES

8 2009
Fotbalové Slovensko může ve středu před půlnocí slavit postup na mistrovství světa. Z evropské části kvalifikace si účast na šampionátu mohou zajistit také Španělé, Angličané, Dánové a Srbové.

Ale jen Angličané a Srbové to mají ve svých rukách, ostatní týmům musí pomoci i další výsledky.

Slováci k jisté účasti potřebují dvě podmínky: vyhrát v Belfastu nad Severními Iry a remízu Slovinska s Polskem.

"Zajímá mě jen náš zápas, ve kterém chceme uspět. Ostatní jdou mimo nás, to neovlivníme. Každopádně by nám ale udělalo radost, kdybychom postoupili už ve středu," uvedl pro slovenská média trenér Vladimír Weiss.

Slováci ve své samostatné historii od roku 1993 na žádný velký turnaj nepostoupili.

Slováky čeká v Severním Irsku velmi těžký zápas. Už proto, že soupeř prohrál soutěžní utkání na své půdě naposledy před třemi roky s Islandem.

"Doma jsou velmi silní. Navíc musí vyhrát, pokud ještě chtějí bojovat o první místo ve skupině. Teoreticky mohou postoupit přímo a jsou to bojovníci, kteří pro postup udělají všechno. Stejně tak ale i my," řekl Weiss.

Chybět mu bude jedna z hvězd Marek Hamšík po vyloučení při sobotní remíze 2:2 s Českem. "Je to pro nás důležitý hráč, ale podle mě je každý nahraditelný. Uvažuju nad tím, že dám šanci Miňovi Stochovi, kterému by mohl styl soupeře sedět," dodal Weiss.

Slovinci, nebo Poláci?

Zápas o všechno se bude hrát v Mariboru. Slovinci i Poláci mají shodně 11 bodů. Poražený se téměř jistě může s postupem rozloučit, remíza nepomůže ani jednomu.

"Pro nás je jediná šance tam vyhrát. Proti Slovinsku si nemůžeme dovolit sebemenší chybu. O našich šancích ale napoví i zápas Severních Irů se Slovenskem. Po něm budeme moudřejší," řekl trenér Poláků Leo Beenhakker.

Ten je po domácí remíze 1:1 se Severním Irskem pod velkým tlakem a případná ztráta ve Slovinsku by ho zřejmě připravila o místo. I proto věří, že jeho svěřenci předvedou lepší produktivitu. "Proti Irům jsme měli převahu, ale nedařilo se nám v koncovce. To musíme zlepšit," dodal.

Slovinsko však v sobotním přípravném utkání v Anglii ukázalo, že bude nebezpečným protivníkem. Především v obraně dokázalo odolávat tlaku Angličanů. A to přestože brzy přišlo o lídra obrany Cesara, který nenastoupí ani proti Polsku.

"Je to pro nás velká ztráta, ale Mavrič ho už v Anglii skvěle zastoupil. Zápas ve Wembley nám dodal optimismus. Sice jsme tam prohráli 1:2, ale byli jsme rovnocenným soupeřem. Věřím, že to potvrdíme i proti Polsku a vyhrajeme," řekl slovinský kouč Matjaž Kek.

Příběhy z kvalifikace

čtetě zde

Srbové si budou moci letenky do Jihoafrické republiky zamluvit s předstihem, pokud vítězně zvládnou souboj s finalistou posledního světového šampionátu Francií. Ta by si naopak v případě výhry zajistila minimálně baráž, porážka by jí ale přinesla velké komplikace. "Nás nezajímají žádné kalkulace. Prostě chceme Francii porazit a zajistit si účast na šampionátu," prohlásil trenér Radomír Antič.

Cesta Angličanů na šampionát zase vede přes vítězství v domácím utkání s Chorvatskem. To doufá, že se mu podaří zopakovat dva roky starou senzační výhru ve Wembley, která posunula Chorvaty na úkor Angličanů na mistrovství Evropy. "Máme jim co vracet, tentokrát se jim to nepovede," řekl záložník Steven Gerrard.

středa 9.9.2009
Datum Zápas
17:20 Česko - San Marino
18:00 Arménie - Belgie
18:15 Faerské ost. - Litva
18:30 Malta - Švédsko
19:00 Bělorusko - Ukrajina
19:30 Lichtenštejnsko - Finsko
19:45 Rumunsko - Rakousko
20:00 Izrael - Lucembursko
20:00 Andorra - Kazachstán
20:00 Bosna - Turecko
20:15 Černá Hora - Kypr
20:30 Norsko - Makedonie
20:30 Skotsko - Nizozemsko
20:30 Albánie - Dánsko
20:30 Moldavsko - Řecko
20:30 Lotyšsko - Švýcarsko
20:45 Severní Irsko - Slovensko
20:45 Slovinsko - Polsko
20:45 Maďarsko - Portugalsko
20:45 Wales - Rusko
20:45 Německo - Ázerbájdžán
20:50 Itálie - Bulharsko
21:00 Anglie - Chorvatsko
21:00 Srbsko - Francie
22:00 Španělsko - Estonsko

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze