Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotbalové MS v roce 2010 je v ohrožení

  7:00
Pretoria - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Zbývají tři roky a sedmnáct dní k tomu. Lán času, řeknete si. Ještě se nehraje ani kvalifikace. Jenže Jihoafrická republika musí spěchat, aby stihla zorganizovat mistrovství světa 2010. Anebo snad hrozí, že o šampionát přijde? Podle zákulisních informací ano.

V Greenpointu u Kapského Města by měl vyrůst stadion pro MS | foto: GETTY IMAGES – DAVE ROGER

Náhradníci se připravují. Hlavně Anglie, USA, Itálie a Brazílie. "I když se o tom nemluví oficiálně, panuje velká obava, že to Jižní Afrika nestihne. Zvlášť pokud podlehne panice, že ji tlačí čas," prohlásil předseda českého svazu Pavel Mokrý.

Příští týden proběhne v Curychu kongres evropské i světové federace a rok 2010 má být zásadním bodem zákulisních jednání. "Už jen to, že se diskutuje o náhradním řešení, je vážný signál," řekl Mokrý.

V Jihoafrické republice zatím nestojí stadiony, odhadované náklady na ně se povážlivě zvyšují a všechny straší zoufale vysoká kriminalita.

Na 100 tisíc obyvatel v zemi je ročně 47,53 vraždy! Třeba v Česku je ukazatel 2,2. "Bezpečnost může být největší problém," připustil Mokrý.

Světový fotbal má poprvé v historii zavítat do Afriky a prezident federace FIFA Sepp Blatter nepochybuje, že to bude velkolepá událost.

"Jestliže Jižní Afrika nebude nejlepší kandidát, mám v zapečetěné obálce ještě jednu zemi jako alternativu. A tou je Jižní Afrika," prohlásil Blatter pro únorové číslo časopisu New African.

Blatter věří, Evropa moc ne

Jenže všude okolo bují obavy. Jen v Evropě je spousta států, které by sportovní megaakci mohly téměř okamžitě pořádat. Ale rozhodlo se, že šampionát bude kolovat po kontinentech.

Rok 2010 se stal rokem Afriky. V konkurenci Tuniska, Libye, Egypta aMaroka jasně vyhrála nejrozvinutější země – Jihoafrická republika.

Africké otázky - o čem se před MS mluví

1. Bude se hrát mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice? Snad ano. Konání šampionátu by mohla zastavit jen přírodní katastrofa, vážné politické nepokoje nebo zoufalé zpoždění ve výstavbě stadionů.
2. Kdo by mohl JAR případně nahradit? Jako náhradníci se vehementně hlásí Anglie a USA, v záloze jsou Německo, Itálie, Španělsko, Mexiko, Japonsko či Austrálie.
3. Kdy se bude hrát? Od 11. června do 11. července 2010.
4. Jaká bude atmosféra? Bezpochyby výborná. Afričané fotbalem žijí, šampionát pro ně bude událost desetiletí.
5. Kde se bude hrát? Na deseti stadionech. Dva budou stát v Johannesburgu, další v Kapském Městě, Durbanu, Polokwane, Nelspruitu, Port Elizabeth, Pretorii, Rustenburgu a Bloemfonteinu.
6. Hrozí na stadionech násilí? Spíš ne. I při lize jsou diváci na tribunách namícháni, aniž dochází ke konfliktům.
7. Jaká bude cena lístků? To se neví. Třetinu ze tří milionů vstupenek dostanou účastnické země, třetinu domácí fanoušci a poslední díl zahraniční. Prodávat se začnou zřejmě v roce 2009, kvůli obavě z černého trhu budou na konkrétní jméno jako naposledy v Německu.
8. Budou problémy s dopravou? Mezi velkými městy ne. Autobusová i letadlová doprava je spolehlivá. Horší je to s dopravou ke stadionům, protože ji zajišťují už nyní přeplněné minibusy.
9. Jaká jsou největší nebezpečí? Přepadení, vloupání či krádeže aut jsou v JAR na denním pořádku. Turistické objekty jsou však dobře hlídány. Ale doporučuje se nevyrážet do města po setmění a při procházce po ulicích nenosit nic cenného.
10. Jaké jsou v zemi možnosti ubytování? Slušné. Země má bohatou nabídku noclehů od jednoduchých hostelů až po luxusní pětihvězdičkové hotely.
11. Potřebují Češi do Jihoafrické republiky vízum? Ne. Pokud se však rozhodnete cestovat po okolních zemích, víza jsou nezbytností. V případech Zambie či Zimbabwe je lze získat na hranicích. Jihoafrické státy slibují, že v roce 2010 cestovní formality omezí.
12. Proti čemu je nutné nechat se očkovat? Povinné je očkování proti žluté zimnici a doporučuje se proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu. Malárie hrozí jen těm, kteří pojedou na safari do Krügerova parku, jinde v JAR se malaričtí komáři nevyskytují. V zemi také řádí smrtelná nemoc AIDS, která se přenáší pohlavním stykem. Sex bez kondomu s místními ženami či muži se mění v ruskou ruletu.
13. Je nutné přivážet nějaké potraviny z domova? Ne. Obchody jsou zásobeny, rozdíl od Evropy nepoznáte.
14. Hrozí hráčům během zápasů dehydratace? Ne víc než v Evropě. Jižní Afrika nepatří k nejteplejším oblastem světadílu. Navíc se šampionát uskuteční v době tamní zimy.

Danny Jordaan, šéfpořadatel mistrovství, se brání, že problémy nejsou tak vážné, jako se to v zahraničí prezentuje.

Například všechny stadiony mají být hotovy nejpozději do října 2009, kdy se podrobí několika zátěžovým zkouškám. Země má podporu špiček světové federace, jejíž šéf Blatter nedůvěru Evropy přikládá "koloniálnímu pohledu" na Afriku.

"Zvládneme to bez problémů. Už jsme přece úspěšně zorganizovali jiné velké sportovní akce," připomínáKeith Badenhorst, mladý podnikatel s výpočetní technikou z města Polokwane. Velké sportovní akce? Myslí tím světové šampionáty v ragby či kriketu.

"Nebál bych se ani kriminality," dodává. "Fanoušci stejně přijedou hlavně v organizovaných skupinách, kde je průvodci vezmou bezpečně od hotelu až na stadion."

Jihoafričtí politici neberou hrozbu zločinnosti na lehkou váhu, vždyť v některých místech je země vyloženě nebezpečná. Představte si, že by lupiči podřízli nějakého zámořského fanouška nebo hráče cestou na hřiště.

Image šampionátu by byla v troskách. Do roku 2010 má proto stoupnout počet policistů o 40 tisíc a kamerový monitoring bude rozmístěn na hlavních ulicích a v okolí stadionů.

Na šampionát se intenzivně připravují i soukromníci, hlavně hoteliéři a dopravci. Mimochodem, městská hromadná doprava je po celé Africe dost zmatečná. Zajišťují ji minibusy, které jsou často v zoufalém stavu. Neexistuje něco jako zastávky, lidé zastavují narvaná vozidla mávnutím.

Navíc každý potenciální zákazník musí znát místní prstovou abecedu, aby mohl na dálku ukázat řidiči, do které části města má vlastně namířeno. Pro neznalé turisty žádný med.

A teď si představte, že se v létě 2010 přihrne do země nejméně milion fanoušků z celého světa! Jihoafričané chystají nová autobusová nádraží s přehledným označením, řidiči projdou testy znalostí i slušného chování, minibusy se mají modernizovat a napříště se má také dodržovat předepsaný počet pasažérů ve vozu.

Jeden z johannesburských řidičů si stěžuje, že se musí vzdát svého starého miláčka: "Vláda nám na nové minibusy přispěje polovinu, ale kde mám já sebrat dalších 50 tisíc randů? (150 tisíc korun)" Jedenatřicetiletý Lebo Malepa, který vlastní jediný hostel v Sowetu, černošské čtvrti se špatnou pověstí, se na mistrovství těší. Očekává, že se mu vyprázdněná ubytovna zaplní.

Na plácku před hostelem chce udělat hřiště, kde se budou v průběhu turnaje utkávat místní s jeho zákazníky.

Potkám na ulici lva?

Jestli něco v organizaci mistrovství opravdu nemá skluz, je to internet. Třeba stránky www.southafrica.info.

Máte na nich nutný servis a dozvíte se odpovědi i na otázky typu "Jak chutná jihoafrické pivo?" nebo "Mohu na ulici v JAR potkat lva?".

Přemnožení lvů nebo nedostatečná kvalita místního piva jsou věci, které fanoušky trápit nemusí. I tak Evropané neskrývají obavy, naopak Afričané vítají fotbalový svátek s obrovským očekáváním.
Jako by se s konáním turnaje měl změnit jejich dosavadní život. Mají vzniknout desetitisíce alespoň dočasných pracovních míst, jihoafrická firma Grant Thornton odhaduje, že hrubý domácí produkt získá v roce 2010 díky fotbalu přibližně 150 miliard korun navíc.

Zatímco v Evropě a Americe už se připravují náhradníci, v Jižní Africe si neúspěch připouští málokdo.

Sýčkují jen starší běloši. Nemohou přenést přes srdce, že by černoši, které desetiletí drželi v podřízeném postavení, mohli dosáhnout úspěchu s tak náročným projektem, jako je fotbalové mistrovství světa.

Vydělají i sousedi JAR?

"Až přijedou Němci na mistrovství, určitě se budou připravovat tady ve Swakopmundu," rozhodně říká Consta Ipunge. Namibijský mladík se těší, že slavné týmy, které se kvalifikují na fotbalový šampionát 2010, si pro svou přípravu a nutnou aklimatizaci vyberou právě jeho zemi.

Proto se sousedé Jihoafrické republiky na šampionát připravují hodně důkladně. Už si dokonce mužstva rozdělují, ač ještě ani nezačala kvalifikace. A aniž se svazů fotbalových mocností na jejich plány někdo zeptal.

Třeba Mozambičané jsou přesvědčeni, že právě k nim kvůli společnému jazyku přijedou portugalsky hovořící Brazilci. Na staré koloniální vazby s Německem, respektive Británií věří Namibie a Zambie.

Zimbabwané zase naivně doufají, že by do jejich země mohla špičkové hráče přilákat krása Viktoriiných vodopádů. Ani Jihoafričané nejsou proti.

Danny Jordaan, předseda organizační komise, dokonce nedávno vyzval světovou federaci, aby změnila svoje pravidla, která nařizují, že během mistrovství musí všechny týmy pobývat na území pořadatelské země. Jordaan navrhuje, že by fotbalisté ze svých základen od sousedů mohli k zápasům v JAR létat.

Nejaktivněji se do příprav na šampionát pustila Zambie, která podle statistik patří mezi dvacítku největších světových chudáků a která navíc s Jihoafrickou republikou ani nesousedí.

"Stavíme tři nové stadiony, abychom tu mohli v přátelských zápasech důstojně pohostit světové týmy," tvrdí prezident tamní asociace fanoušků Peter Makembo. O tom, zda se stadionová megainvestice desetimilionové zemi vyplatí, nepochybuje ani náznakem.

Od konání mistrovství se očekávají divy: příliv rozmařilých turistů, ekonomický rozkvět, rozšíření nabídky pracovních míst a hlavně celosvětové zlepšení mizerné prestiže Afriky. Něco podobného tomu si před 20 lety prožila Jižní Korea po úspěšném zorganizování letní olympiády v Soulu.

Politici africkému boomu hodlají pomoci. Minimálně během šampionátu chtějí zjednodušit vízové procedury, do roku 2010 má být také pospojováno několik národních parků do velkých přeshraničních celků, aby si turisté mohli vychutnat divokou africkou přírodu v plné dokonalosti. Hranice, které dosud strážily ostnaté dráty nebo nášlapné miny, jež bránily v pohybu zvířatům i lidem, mají zmizet.

Díky fotbalu se má urychlit sjednocování Afriky, které dosud nemělo mnoho valných výsledků. Tedy pokud se fotbal v červnu 2010 na jih Afriky opravdu odstěhuje.

Podle zákulisních informací totiž panuje vážná obava, že Jihoafrická republika šampionát uspořádat nestihne, byť je to země s nejlepší infrastrukturou na kontinentu.

Byla by to velká rána pro celou Afriku. Podobnou šanci už možná nikdy nedostane.

TOMÁŠ NÍDR 

Autoři:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia prohrála v Plzni, Sparta se po týdnu vrací do čela. Na dně je Karviná

13. dubna 2024  14:30,  aktualizováno  14.4 20:21

Příliš dlouho v čele Fortuna ligy nevydrželi. Slávističtí fotbalisté nezvládli šlágr 28. kola a v...

Plzeň - Fiorentina 0:0, domácí hlavně bránili, i tak dál drží šanci na semifinále

11. dubna 2024  17:28,  aktualizováno  20:42

Plzeňští fotbalisté uhráli v úvodním čtvrtfinále Konferenční ligy proti italské Fiorentině cennou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nikdy Neverkusen! Bayer má titul, fanoušci zaplavili hřiště, slaví i tři Češi

14. dubna 2024  16:51,  aktualizováno  20:02

Nerozklepala se jim kolena. Nenechali se rozhodit předčasnou slávou v celém městě. Nezpanikařili....

Návrat alkoholového hříšníka. Sudí Orel zpět mezi profíky, zapíská si druhou ligu

18. dubna 2024  15:28

Arbitr Pavel Orel, který byl loni v létě kvůli alkoholu před zápasem Konferenční ligy vyřazen z...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Etická komise šetří Nezmara i celou Slavii. Ovlivnili finiš mistrovské sezony?

18. dubna 2024  14:52,  aktualizováno  15:08

Etická komise fotbalové asociace zahájila ve čtvrtek řízení s bývalým slávistickým sportovním...

Arsenal v dubnu vadne - a ne poprvé. Musíme se poučit, smutnil kouč Arteta

18. dubna 2024  14:10

Jako by jim došla šťáva. Už podruhé během pár dnů. Nebo jen fotbalisté Arsenalu nezvládli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...