Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Katarské plány se stadionem: nejdřív fotbal, potom svatby

Slavná architektka Zaha Hadídová vyprojektovala arénu, jež připomíná loď lovců perel. Zde se odehrají duely fotbalového mistrovství světa 2022 – a po něm si tu místní budou užívat své životní „ano“. | foto: Profimedia.cz

11 2017
Al Wakrah je přesně tím, co si představíte jako „město kdesi v poušti“. Nic mimořádného, v létě lokalita až k nepřežití. Bydlí tu kolonie dělníků, kteří severně odsud staví monumentální katarskou metropoli Dauhá. Ale cosi se mění. Kvůli fotbalu.

Slavná architektka Zaha Hadídová vyprojektovala arénu, jež připomíná loď lovců perel. Právě zde se odehrají duely fotbalového mistrovství světa 2022 – a po něm si tu místní budou užívat své životní „ano“.

Ne, to není vtip.

I ve chvílích, kdy se finalizuje seznam účastníků pro fotbalový šampionát v Rusku v příštím roce, se hodí podívat se na chvíli na ten přespříští. Katar zažije mnohé premiéry: poprvé na Blízkém východě, poprvé v poušti, poprvé v listopadu a prosinci, neboť dříve by to kvůli klimatu nešlo. A také se (patrně) poprvé jeden ze stadionů využije následovně.

„Zapojili jsme místní komunity a ptali se jich: Co vám chybí?“ popisoval pro New York Times Hassan al-Thawadi, katarský funkcionář zodpovědný za „dědictví“ šampionátu. „A tady nám řekli, že se zde koná řada svateb, ale musí se kvůli nim až do Dauhá. Takže jsme v rámci projektu vytvořili prostor pro svatební hostiny. Jinde to jsou třeba školy.“

Toto je recept jedné z nejbohatších zemí planety na boj s „bílými slony“, zbytečnými stavebními pohrobky sportovních megaakcí.

A další důkaz o tom, co velkého se chystá. Mistrovství světa v Rusku neoplývá velkou atraktivitou, zvlášť ne ve srovnání s předchozími šampionáty v JAR 2010 a Brazílii 2014, jakkoli i ty měly spoustu problémů. To Katar chce být ve fotbale takový jako v realitě: vstoupíte-li na jeho půdu, ocitnete se v často fantaskním světě, kde zisky ze zemního plynu a ropy umožní proměnit i nejsmělejší plány v reálné projekty.

Ale jen peníze vše nezaručí.

Problém číslo jedna: už teď je jasné, že se Katar stane první pořadatelskou zemí, která si na turnaji odbude premiéru. Tým ještě nikdy neuspěl, ani v aktuální kvalifikaci.

„Člověk musí snít a věřit, ale také být dobře připraven. To je nejdůležitější ze všeho,“ říká známý trenér Bora Milutinovič, nyní fotbalový poradce katarské královské rodiny a technický poradce v místní hypermoderní akademii Aspire.

Tolik k fotbalu, čímž ale další možné třecí plochy zdaleka nekončí.

Co diplomatická krize mezi zeměmi Perského zálivu? „Do těchto konfliktů sport nepatří. Má lidi spojovat,“ řekl al-Thawadi.

Budou si moci fanoušci dát v muslimské zemi pivo? „Alkohol bude povolen ve vyčleněných místech. Ale nikoli na veřejnosti.“

Co se stane v případě, že by se na šampionát kvalifikoval Izrael? „Každý je vítán. To je prostá odpověď.“

Netřeba činit z drobného, leč mimořádně bohatého státu říši zla a výstředností. Mistrovství v Kataru nabízí i unikátní záležitosti – třeba semknutost. Al Wakrah je od metropole vzdálená za ideálních podmínek půlhodinu jízdy autem, přesto jde o „vzdálenější“ z lokalit. Pět arén je přímo v Dauhá. Do „nejodlehlejšího“ Al Šamalu je to hodinka.

Pro srovnání: v Rusku se pořadatelská města rozlézají všemi směry. Od Kaliningradu vklíněného do Pobaltí přes Jekatěrinburg na Urale, od Soči dole u Černého moře až po Petrohrad, město bílých nocí.

V poušti tohle hrozit nebude.

„Odpoledne půjdete na jeden zápas a hned večer na další. To je z našeho pohledu důležité pro fanoušky i pro hráče. Nemusíte se starat o přesuny, o brzké vstávání na letiště, o zvykání si na nový hotel,“ líčí al-Thawadi.

„Každý se bude moci soustředit jen na ty nejpodstatnější věci. Tedy předvést na hřišti co nejlepší výkon.“ A až bude po všem, přijde čas i na veselku.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze