Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Finále 23. prosince? Fotbalové MS v Kataru bude zřejmě v zimě

ŠAMPIONÁT ANO, ALE JINDY. Vypadá to, že mistrovství světa v Kataru se v roce 2022 bude hrát na přelomu listopadu a prosince. | foto: AP

24 2015
V letních měsících bude příliš velké vedro. V lednu a únoru by se zase šampionát kryl se zimní olympiádou. Proto je teď zřejmě nejpravděpodobnější, že se fotbalové mistrovství světa v Kataru v roce 2022 bude hrát na přelomu listopadu a prosince. Mezinárodní fotbalové federaci to doporučila Speciální pracovní skupina FIFA.

Šampionát by se navíc měl také o několik dní zkrátit. Návrh má podle FIFA i podporu všech šesti konfederací z jednotlivých světadílů, konečné rozhodnutí by mělo padnout 19., nebo 20. březnu v Curychu.

„Někteří lidé mají obavy, ale každé rozhodnutí vzbudí jisté otázky. Musíme se na to dívat globálně, aby z toho měl přínos každý,“ uvedl šéf pracovní skupiny Salman Chalífa po jednání v Dauhá.

Zahajovací utkání MS je údajně naplánováno na 26. listopadu a finále na 23. prosince. V Kataru by mělo tradičně startovat 32 účastníků a nezměnil by se ani celkový počet zápasů (64). Šlo by pouze o zkrácení turnaje o několik dnů.

Světové šampionáty se obvykle hrají na přelomu června a července, to však v Kataru není možné kvůli velkému horku, které v regionu v tomto období panuje. Zatímco v létě zde teploty dosahují až 45 stupňů Celsia, v listopadu a prosinci obvykle nepřesahují třicítku.

Zimní termín se nadále nelíbí klubům a zástupcům ligových soutěží, neboť by narušil zaběhnuté schéma sezony, především velkých evropských lig a pohárů. Asociace evropských klubů ECA a sdružení evropských lig EPFL proto preferují květen. „Námi navrhovaný termín je založený na faktech odborné studie, podle níž v květnu panují v Kataru naprosto přijatelné klimatické podmínky pro hráče i fanoušky,“ uvedly asociace v prohlášení.

ECA také uvedla, že pokud by se mistrovství konalo v prosincovém termínu, požadovaly by evropské ligy po FIFA finanční odškodnění. „Termínové listiny všech soutěží budou muset být změněny a to vyžaduje spolupráci všech stran. A FIFA nemůže čekat, že evropské kluby a ligy ponesou náklady na změny termínů,“ prohlásil šéf asociace klubů Karl-Heinz Rummenige.

To je snad vtip, napsal bývalý brankář James

Ředitel anglické Premier League Richard Scudamore se pozastavil nad přístupem komise, která prý ohledně termínu nepřipustila žádnou diskuzi. „Prakticky nám hned oznámili termín. Z toho jsem zklamný,“ prohlásil.

Vedení německé ligy pro změnu vyjádřilo obavy nad vytížením reprezentantů. „Nejenže je konání šampionátu v listopadu a prosinci velký finanční zásah pro evropské ligy, ale také to bude náročné pro hráče. Zkrácení mistrovství nesmí znamenat jen to, že se stejný počet zápasů odehraje v méně dnech,“ uvedl ředitel Andreas Rettig.

Podobný postoj zaujala i asociace profesionálních fotbalistů FIFPro, která navíc připomněla problémy s dodržováním lidských práv v Kataru. 

„Přesunutí mistrovství z léta na jiný termín je pouze první krok. Několikrát jsme zdůraznili, že teploty jsou jen jedním z mnoha problémů, které s Katarem máme. Na prvním místě by měla být lidská práva,“ uvedl generální sekretář Theo van Seggelen v narážce na zacházení s dělníky, kteří pracují na výstavbě stadionů pro turnaj.

Návrh pořádat šampionát v zimě se nelíbí také řadě fotbalových osobností.„Souhlasím s tím, že každá země FIFA by měla mít možnost mistrovství světa pořádat. Ale měnit letní termín, to je snad vtip,“ napsal na Twitter například bývalý anglický reprezentační brankář David James. A prezident anglického Stoke City Peter Coates v rozhovoru pro Radio Five Life označil doporučení za „katastrofu“.

Prezident evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini byl dříve příznivcem ledna a února. S tím však nesouhlasí Mezinárodní olympijský výbor, protože by se MS krylo s obdobím před zimními olympijskými hrami.

Nyní UEFA s listopadovým a prosincovým termínem souhlasí. „Nevidíme žádné velké problémy s přeplánováním svých soutěží pro sezonu 2022/23,“ uvedla Evropská fotbalová unie, které se zamlouvá i návrh na zkrácení šampionátu.

Jeden z fotbalových stadionů v Kataru bude připomínat dámské intimní partie:

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze