Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový šampionát v Kataru se bude hrát v zimě, tvrdí funkcionář

Katařané slaví zisk pořadatelství fotbalového MS 2022 | foto: AP

8 2014
Fotbalové mistrovství světa v roce 2022 v Kataru se kvůli velkému vedru nebude hrát v létě, jak je obvyklé. Podle generálního sekretáře FIFA Jéroma Valckeho se šampionát v zemi uskuteční někdy v termínu mezi 15. listopadem a 15. lednem.

"V červnu a červenci se hrát nebude. Myslím, že to bude mezi 15. prosincem a nejpozději 15. lednem," řekl Valcke v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Inter Radio. FIFA však v zápětí v prohlášení uvedla, že definitivní rozhodnutí ještě zdaleka nepadlo.

"Přesné datum je stále předmětem debat, které zahrnují všechny zainteresované strany - kontinentální i národní svazy, kluby, hráče a komerční partnery," uvedla FIFA. "Vzhledem k tomu, že jde o turnaj, který se koná až za osm let, nehodláme nic uspěchat a máme dost času na probrání všech detailů," dodala.

"Jsem v šoku. Pokud vím, tak podle plánu se nemělo mistrovství v Kataru řešit dřív než v prosinci nebo koncem tohoto roku," řekl k Valckeho prohlášení viceprezident FIFA Jim Boyce. "Nevím, jestli Jérome jen řekl svůj názor, ale za FIFA můžu říct, že žádné rozhodnutí nepadlo," přidal.

Vystoupením byl naopak potěšen prezident asociace profesionálních fotbalistů FIFPro Philippe Piat. "Je to skvělá zpráva, na kterou jsme čekali několik měsíců," řekl agentuře Reuters.

Valcke v rozhovoru neuvedl, zda jde o přelom let 2021/22, nebo 2022/23, předseda FIFA Sepp Blatter už však dříve vyjádřil přání, aby se finále šampionátu hrálo zhruba týden před Vánocemi. Navíc by se tak zabránilo kolizi se zimní olympiádou v roce 2022.

"Kdyby se hrálo od poloviny listopadu, řekněme do poloviny prosince, bylo by pro turnaj nejlepší počasí. Teploty by se zhruba pohybovaly kolem 25 stupňů, což by odpovídalo horkému evropskému jaru a to je pro fotbal perfektní," dodal Valcke.

Katar získal pořadatelství mistrovství v roce 2010, kdy při hlasování výkonného výboru FIFA překvapivě porazil Austrálii, Japonsko, Jižní Koreu a USA. Emirát z Perského zálivu tehdy slíbil, že kvůli velkému horku v letních měsících, které se pohybuje mezi 35 až 45 stupni, postaví klimatizované stadiony.

FIFA byla od začátku za kontroverzní volbu kritizována a s velkým ohlasem se nesetkala ani její snaha přesunout mistrovství na zimu. Konečné rozhodnutí o termínu turnaje v Kataru by mělo padnout po letošním šampionátu v Brazíli.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze