Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové MS bude dál hrát 32 týmů

28 2003
Paříž - Na fotbalovém mistrovství světa bude dál hrát 32 týmů. Rozhodl o tom výkonný výbor mezinárodní federace FIFA, který odmítl návrh zástupců jihoamerického fotbalu, aby se pro závěrečný turnaj v roce 2006 v Německu rozšířil počet účastníků na šestatřicet. Představitelé FIFA původně tuto myšlenku zcela nezavrhovali. Po detailním prostudování ale zjistili, že by pořadatelům vznikly velké logistické problémy a postavili se proti.

Jihoamerická federace CONMEBOL žádala rozšíření finálového turnaje proto, že po reorganizaci současného modelu přišla o jedno účastnické místo. Hned na začátku dnešního jednání však svůj požadavek stáhla. "Zjistili jsme, že nemáme dostatečnou
podporu," uvedl šéf paraguayské federace Nicolas Leoz.

Podle rozhodnutí exekutivy FIFA z loňského prosince měla mít Jižní Amerika na šampionátu jen čtyři účastnická místa a přijít tak o možnost vybojovat si další v baráži s mistrem Oceánie. Tento verdikt byl dnes zrušen v poměru 22:1 hlasu, přičemž šéf FIFA Sepp Blatter se hlasování zdržel.

Rozčarovaní zástupci Oceánie, kteří jako jediní byli proti, poté opustili jednací sál.
"Jak se to mohlo za sedm měsíců takhle zvrhnout? Tohle rozhodnutí se neshoduje s heslem FIFA o férovosti. Byl to politický krok, který uspokojil velké země," stěžoval si po zasedání Ahongalu Fusimalohi z Tongy, jediný zástupce Oceánie ve výkonném výboru.

"Ve fotbale jsou vítězství i porážky. Pracujeme na systému, jak zajistit Oceánii více zápasů než jen dvě k.o. utkání," prohlásil Blatter, který loni po svém znovuzvolení Oceánii slíbil jisté jedno místo v turnaji. Naopak legendární fotbalista a člen vedení FIFA Michel Platini neměl z výsledku jednání dobrý pocit. "Nejsem hrdý na to, že jsme rozhodnutí tak brzy přehodnotili," nechal se slyšet.

Radost neskrýval další slavný hráč z minulosti Franz Beckenbauer, který je šéfem organizačního výboru MS 2006. "Z našeho pohledu to dopadlo optimálně. Při zvážení všech okolností je přece jasné, že pro 36 týmů neexistuje férový model," uvedl
Beckenbauer, který dokonce hrozil, že v případě zvýšení počtu účastníků turnaje opustí svou funkci.

Mladíci mohou změnit reprezentační dres
Fotbalisté budou moci do jednadvaceti let změnit reprezentační dres. Jedinou podmínkou je, aby měli dvojí občanství.  O změně dosavadního pravidla, které zakazovalo hráčům reprezentovat během kariéry více zemí, rovněž rozhodl výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Změnu v regulích ještě musí schválit její kongres, který se uskuteční 19. a 20. října v
katarském Dauhá.

Exekutiva FIFA také rozhodla, že hráči slavící gól si nesmí sundat dres. "Je třeba udržet disciplínu a pořádek na hřišti," stojí v prohlášení federace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze