Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejasná zpráva o fotbale. Katar řeší stadiony, termíny i alkohol

Katařané slaví zisk pořadatelství fotbalového MS 2022 | foto: AP

29 2015
Dauhá (Od našeho zpravodaje) - Katar a fotbalové mistrovství. Sen, či pošetilá volba? Uvidí se za sedm let, ale zajímat se je dobré už nyní.

Fotbalové MS 2022 v Kataru

Kdy?
Jistý je zatím jen rok 2022. V létě jsou proti vedra, reálně vypadají varianty leden/únor či závěr podzimu v listopadu/prosinci.

Kde?
Na deseti luxusních stadionech, pět bude v Dauhá.

Výtky?
Objevují se obvinění z korupce při kandidatuře i to, že dělníci připomínají moderní otroky.

Ikona mezi fotbalovými trenéry Pep Guardiola bez přemýšlení pravil: „Myslím, že Katar šampionát zvládne. Jsem optimista.“

Optimismus však může být i opiem lidstva, proto se na vizi mistrovství světa v poušti dívejme i v kontextu dalších Guardiolových slov, která pronesl na závěr soustředění Bayernu: „V Dauhá jsem po pěti letech a je to úplně jiné město.“

Ano, země se za příštích sedm let přestaví k nepoznání - není to přehánění, pokud na vlastní oči vidíte, že park za pár dní změní status z rozpracovaného na hotový.

Hledět do budoucnosti je tak velmi ošidné - jediné, co se tak dá udělat, je odhadovat vývoj na základě momentálně dostupných informací a osobních dojmů z místa. Tady je několik klíčových témat.

1.Stadiony

„Budou fantasticky vybavené, bez chyby. Tréninkové plochy, vířivky, bazény - všechno, co si vzpomenete,“ říká trenér Milan Máčala, jenž působí v Perském zálivu už 21 let a nyní vede katarské Al-Ahlí. Příští rok bude hotov momentálně jeřáby obklopený Khalifa International Stadium, celkem bude přebudováno či od základů vyroste deset arén, pět v Dauhá. S finančními možnostmi země netřeba pochybovat, že by nesplnily Máčalovu charakteristiku.

2.Podmínky pro dělníky

Věc, kvůli které země čelí velké kritice. Dostat se na staveniště je nemožné, ale Katar si uvědomuje, že jde o potenciální problém - i šéf Mezinárodní házenkářské federace Hassan Moustafa při zahájení MS až okatě zdůrazňoval, že při výstavbě arén pro tuto akci byly pracovní podmínky v pořádku. Osobní postřeh: když vidíte imigrantské dělníky, jak v poušti tahají lanem stavební materiál, je jich člověku až líto (byť jsou v zemi dobrovolně) - a to je leden teplotami milosrdný!

3.Podmínky pro fanoušky

Neodhadnutelné. Nynější Dauhá je mix pompézních budov a asijského dopravního chaosu - přesuny mohou být úmorné, řidiči agresivní, „rychlotaxikáři“ z řad přistěhovalců neznají po pár dnech za volantem ani cestu k hotelům a zkoušejí, kolik riálů lze z cizinců dostat. Každý den vyrůstají další ubytovací kapacity a do roku 2022 se změní i dopravní síť, přibude metro. V současném stavu by fotbal neměl šanci na pozitivní ohlasy, budoucnost ukáže.

4.Klima

Úvod ledna je pro házenkářský šampionát prý „nejošklivější“ v roce, noci jsou chladné, teploty padají ke 14 stupňům. V létě je přes den i o třicet víc! Ale nechme mluvit Máčalu: „Pořád říkám, že horko se nedá natrénovat. Ale na stadionech bude vše klimatizované - pár zápasů jsme takhle hráli. Když to zapnou, je na hřišti 24 či 25 stupňů. Až pro lidi nahoře na tribunách jsou teploty vyšší.“ Obrovská vedra spolu s vlhkem by paralyzovala vše mimo fotbal. Místní se shodují: jasnou jedničkou v počasí jsou listopad a prosinec.

5.Handrkování o termín

Bahrajnský šejch Salman Bin Ibrahim Al-Chalífa, šéf asijského fotbalu, na lednovém kontinentálním šampionátu uvedl: „Je jasné, že se turnaj musí každopádně odehrát na podzim či v zimě.“ Představa ledna nebo února, a tedy kolize se zimní olympiádou 2022 je nemyslitelná, už kvůli zájmům sponzorů a televizních molochů; dvě megaakce za rok v téměř totožné době by byly kontraproduktivní. K podzimní i zimní variantě bude třeba domluvit výjimky s evropskými ligami, aby přerušily obvyklý zápasový program. Dají se čekat velmi tvrdá jednání.

6.Alkohol

Fotbal bez piva, žádný fotbal? Katar bude jiný. Alkohol nyní lze koupit jen v luxusních hotelech či v licencovaném obchodě, tam je však třeba potvrzení zaměstnavatele. Katar nepatří k ryze konzervativním islámským zemím, a pokud nezmění směr, projde za sedm let progresivním posunem. Nikdo z cizinců žijících v Dauhá si však netroufá odhadnout, zda bude progres takový, aby Katařané udělali výjimku a vyčlenili „alkoholové zóny“ na stadionech či v jejich okolí.

7.Návštěvnost

Při házené bídná, ale fotbal je úplně jiný fenomén a na východní polovině planety obzvlášť. Příklad: zatímco na místní ligy bývá poloprázdno, závěrečná příprava Bayernu v Rijádu vyprodala šedesátitisícovou arénu. Země takzvaného GCC - Klubu zálivových zemí - sdílejí volný pohyb občanů i fotbalovou vášeň. Je možné, že místo davů Britů a Holanďanů budou hvězdám roku 2022 tleskat Saúdové, obyvatelé Emirátů či nadšenci z Bahrajnu. Ale prázdno by být nemělo.

Nebo se i tato předpověď zmýlí? Odpovědi na fotbalové otázky ohledně dosud nejspecifičtějšího světového šampionátu historie se definitivně vyjeví až za sedm let.Najdete na iDNES.czmobilní verze