Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové MS 2014 bude v Brazílii

18 2003
Asunción - Podruhé v historii bude fotbalové mistrovství světa hostit Brazílie. Země pětinásobných šampionů přivítá nejlepší hráče planety v roce 2014. Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) už dříve rozhodla, že se mistrovství uskuteční v Jižní Americe. "Žádná fotbalová země se nedokáže vyrovnat Brazílii, jejíž fotbalisté získali pět titulů mistra světa. Proto jsme učinili toto rozhodnutí, na které jsme hrdí," vysvětlil výběr prezident jihoamerické federace Nicolas Leoz.

Naposledy se na tomto kontinentu konalo fotbalové MS v roce 1978, kdy turnaj zorganizovala Argentina.

Brazílie, která světový šampionát hostila pouze v roce 1950, se ucházela o pořadatelství již pro rok 2006, těsně před rozhodující volbou se však kvůli špatné ekonomické situaci v zemi kandidatury vzdala.

Vzhledem k nutnosti velkých výdajů na rekonstrukce stadionů a vybudování potřebné infrastruktury, které by rozpočet této jihoamerické země značně zatížily, se přitom tehdy proti pořadatelství postavila i řada špičkových brazilských fotbalistů.

Prezident národní fotbalové federace Ricardo Teixeira se však domnívá, že Brazílie má nyní dost času, aby všechny problémy vyřešila. "Máme jedenáct let na přípravu, to je velmi dlouhá doba. Řada našich stadionů potřebuje rekonstrukci, práce však budou probíhat po částech, takže by finanční náklady nemusely být tak vysoké," věří Teixeira, jenž svou funkci i přes obvinění z finančních machinací vykonává již čtrnáct let.

Brazílie je podle něj připravena hostit šampionát, i kdyby se ho mělo zúčastnit 36 týmů, o čemž se v současné době hovoří. "Máme dostatek stadionů i letišť, takže by to nebyl problém," řekl Teixeira.

Mistrovství světa se od loňského roku přiděluje nově jednotlivým kontinentům tak, aby se vystřídaly postupně všechny. Loni šampionát hostila Korea s Japonskem, za tři roky to bude Německo a v roce 2010 jedna z afrických zemí. Před deseti dny FIFA rozhodla, že se v roce 2014 bude hrát v Latinské Americe, a CONMEBOL vybral jako pořadatelskou zemi Brazílii. Jeho volbu však ještě musí potvrdit FIFA.

Příloha MS 2002

Fotbal a krásné dívky patří k Brazílii - fotbalový národ se raduje z postupu do finále mistrovství světa

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze