Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horko, potřebujeme pít! Hráči se během MS budou moci občerstvovat

Portugalský útočník Cristiano Ronaldo se občerstvuje během tréninku. | foto: Reuters

12 2014
Přestože je v Brazílii zimní období, během fotbalového mistrovství světa hrozí při některých zápasech tropické teploty. FIFA proto rozhodla, že rozhodčí za určitých podmínek budou moci nařídit přestávky, aby se hráči osvěžili a občerstvili.

Většina Brazílie se rozkládá na jižní polokouli. Tam jsou umístěna i všechna města, ve kterých se mistrovství světa hraje. Technicky by tam tedy nyní mělo probíhat zimní období.

Ale i tak se takřka všude očekávají teploty přes dvacet stupňů Celsia. A někdy by mohly překonat i třicetistupňovou hranici. Pravděpodobné je to třeba v Manausu, kde se odehraje například sobotní zápas Anglie - Itálie.

"Měli bychom se nad možností přestávek zamyslet," řekl už loni anglický trenér Roy Hodgson. A podpořil ho i italský kouč Cesare Prandelli.

Světová fotbalová federace FIFA proto rozhodla, že pokud teploty přesáhnou 32 stupňů Celsia, mají rozhodčí ve 30. a 75. minutě nařídit přestávku na občerstvení. Některé televize už oznámily, že je využijí k puštění reklamy.

Fotogalerie

Přestávka na osvěžení

Jednotlivé týmy se na nezvyklé podnebí chystaly dopředu. Třeba Angličané trénovali na přípravném kempu v Portugalsku v bundách, teplácích, rukavicích i čepicích.

Vysokým teplotám nahrávají i časy výkopů. V Evropě sice bude večer nebo noc, ale v Brazílii je minimálně pětihodinový posun. Některé zápasy tak začínají i ve 13 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze