Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalové mistrovství světa bylo zahájeno

Mistrovství světa, Německo, fanoušci | foto: Reuters

9 2006
Mnichov - Fotbalové mistrovství světa v Německu začíná! Prezident pořádající země Horst Köhler prohlásil šampionát za zahájený a odstartoval měsíc nabitý fotbalem. Hlavní hvězdou ceremoniálu na mnichovském stadionu byl legendární Pelé, jenž s topmodelkou Claudií Schifferovou představil fanouškům trofej pro vítěze.

Nový mistr světa bude znám přesně za měsíc, finále je na programu 9. července v Berlíně. Do té doby se odehraje třiašedesát zápasů. Ten první začne už za necelou hodinu, v 18.00 nastoupí v Mnichově domácí německá reprezentace proti Kostarice.

Úvodnímu utkání předcházela krátká, ale velkolepá show, na které se podílelo 1400 tanečníků. Hudební doprovod měla na starosti skupina z Berlína Seeed a také 120 bubeníků z celého světa.

Pak stadion krátce utichl, aby přivítal legendárního Pelého, jenž v doprovodu topmodelky Claudie Schifferové přinesl zlatou trofej pro vítěze. S pohárem dokráčel na pódium a představil ho fanouškům.

Následovala další slavnostní chvíle. Zaplněná mnichovská Arena aplaudovala někdejším mistrům světa. Pozvání FIFA přijalo 160 majitelů zlatých medailí. Průvod zahájili Angličané, po nich se představili Francouzi a následovali další šampioni. Defilé uzavřeli pětinásobní mistři a obhájci trofeje z Brazílie.

A pak už došlo na samotné zahájení. "Drazí fotbaloví přátelé. Těšíme se na čtyři týdny fotbalu a fotbalu," zahájil německý prezident Horst Köhler krátký proslov.

Mezi prominentními hosty nechyběl ani český prezident Václav Klaus. Českému
rozhlasu pak řekl, že mu již zahajovací ceremoniály takových velkých akcí
připadají jednotvárné.

"Myslím, že už je to trošku podle jednoho mustru a já bych nějakou inovaci hledal. Ale já myslím, že je přiměřený, srovnatelný s tím, co jsme viděli při dalších velkých akcích," řekl Klaus.

ČTK

Poděkoval všem od mezinárodní fotbalové federaci za přidělení pořadatelství až po dobrovolníky. Zvláštní dík věnoval šéfovi organizačního výboru Franzi Beckenbauerovi, který stál vedle něj společně s předsedou FIFA Seppem Blatterem

"Přejme si hodně gólů, zajímavé zápasy a fair-play," pokračoval Köhler a dodal: "Prohlašuji šampionát za zahájený!"

Ceremoniál sledovalo podle odhadů 1,5 miliardy diváků na celém světě.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze