Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude mistrovství světa hrát 40 týmů? O rozšíření se rozhodne v únoru

O trofej pro vítěze mistrovství světa by v budoucnu mohlo bojovat čtyřicet týmů místo současných dvaatřiceti. | foto: Reuters

3 2015
Čím víc týmů, tím lépe! Tohle pravidlo v posledních letech platí při plánování vrcholných fotbalových turnajů. Evropský šampionát příští rok bude poprvé hrát čtyřiadvacet mužstev a na mistrovství světa by se jich v budoucnu mohlo představit dokonce čtyřicet - pokud v únoru projde návrh, kterým se FIFA zabývala už ve čtvrtek na zasedání výkonného výboru.

Dávno pryč je rok 1930 a první mistrovství světa, na které do Uruguaye cestovalo třináct týmů. Až se fotbalová elita sejde v roce 2026 v dosud neurčené zemi, mohlo by se o zlatou trofej utkat čtyřicet mužstev.

O tom, jestli návrh projde, se jednalo na čtvrteční schůzi výkonného výboru. Rozhodnutí o případném rozšíření počtu účastníků ale nakonec bylo odloženo na příští zasedání, které se uskuteční 24. února, tedy dva dny před volebním kongresem FIFA.

Rozšíření se zatím zdá celkem reálné, ve FIFA totiž stále častěji zaznívá názor, že na mistrovství světa mají až příliš velkou převahu evropské týmy. Kdyby se počet účastníků zvýšil, mohly by „nová“ místa obsadit reprezentace z dosud méně zastoupených konfederací.

Razie v sídle FIFA, policie zatkla další funkcionáře

Návrh ani nemusí schválit všech 209 členských asociací - stačí, když se na něm usnese výkonný výbor a okamžitě vstoupí v platnost.

Na příštím šampionátu v Rusku bude Evropu zastupovat čtrnáct národních týmů, Asii pět, Jižní Ameriku a Afriku čtyři až pět a Severní a Střední Ameriku tři až čtyři. Oceánie nemá jisté ani jedno místo, je ale třeba vzít v úvahu, že Austrálie, která do této oblasti spadá geograficky, hraje kvalifikaci s asijskými týmy.

Případné rozšíření by znamenalo, že by se muselo „nafouknout“ i časové rozmezí turnaje. Hrálo by se o 32 zápasů víc než nyní, což znamená, že by bylo nutné mistrovství prodloužit zhruba o týden.

Právě zvýšení počtu účastníků může hrát velkou roli v předvolebním boji o post předsedy FIFA. Ve svém programu slíbil početnější turnaj například evropský kandidát Gianni Infantino, nakloněná tomuto řešení zřejmě bude i většina ostatních kandidátů.

FIFA si schválila reformy, omezí moc funkcionářů

Výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace schválil reformy, které mají zvýšit transparentnost vedení FIFA po korupčním skandálu.

Všichni vrcholní funkcionáři včetně předsedy mohu být zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Výkonný výbor se změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. To má přispět k omezení moci vysokých funkcionářů.

"Tyto reformy posunou FIFA k větší transparentnosti a zodpovědnosti. Jde o důležitý krok k tomu, aby se FIFA stala důvěryhodnou, moderní a profesionální sportovní organizací," řekl dočasný prezident Issa Hayatou, který funkci převzal po suspendovaném Seppu Blatterovi, podezřelému z korupce. Blatter byl ve funkci 17 let, což už nyní nebude možné.

Změna výkonného výboru na dozorčí radu má pomoci oddělit manažerské a politické funkce. Rada se bude starat o politiku a strategii, komerční záležitosti přejdou pod generální sekretariát. Členové rady budou voleni jednotlivými konfederacemi, revizní komise FIFA však prověří jejich poctivost.

Součástí reforem je i povinnost, aby každá ze šesti konfederací vyslala do rady alespoň jednu ženu. Mezi nejvlivnější ženy v UEFA patří Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích a mohla by tak být jednou z kandidátek.

zdroj: čtk

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze