Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak na fotbalové mistrovství světa? Cesta bude těžká, ale existuje

Budou se čeští fotbalisté radovat, nebo pro ně kvalifikace skončí smutkem? | foto: ČTK

8 2013
Postup českých fotbalistů na mistrovství světa 2014? Naděje ještě existuje, byť už je k tomu zapotřebí i škobrtnutí soupeřů. Navíc je nutné sledovat vývoj v dalších kvalifikačních skupinách, protože do baráže neproklouzne nejhorší tým na druhých místech.

Na světový šampionát postoupí přímo jen vítězové jednotlivých skupin. Česko na prvním místě sice ještě skončit může, ale je to už hodně divoká teorie.

Svěřenci trenéra Bílka by museli vyhrát všechny tři zbývající zápasy (v Itálii, na Maltě a v Bulharsku). Zároveň by Itálie - dosavadní suverén - musela uhrát maximálně jeden bod. Hrozilo by také to, že Arménie, nebo Dánsko budou mít stejně bodů jako Česko. V takovém případě by rozhodovalo skóre.

O trochu reálněji vypadá boj o druhé místo. Za jakých podmínek ho Rosický, Čech a spol. získají pro sebe?

Kvalifikace MS 2014

skupina B
MužstvoZVRPSB
1.Itálie752013:417
2.Bulharsko724111:510
3.Česko72327:69
4.Arménie73048:99
5.Dánsko72328:109
6.Malta71063:163

Druhou příčku ve skupině B v současnosti drží Bulharsko, které má deset bodů. O bod pozadu jsou Česko, Arménie a Dánsko. Poslední Malta už na postup myslet nemůže.

Důležité - zvlášť v tak vyrovnané skupině - je skóre. Na rozdíl od kvalifikace o mistrovství Evropy totiž při rovnosti bodů nerozhodují vzájemné zápasy. Kritéria, podle kterých se určuje pořadí je následovné:

  1. body
  2. skóre
  3. vstřelené góly
  4. až v tuto chvíli by na řadu přišly vzájemné zápasy

"Nezbývá nám nic jiného než v úterý vyhrát v Itálii. Je to pro nás takové finále. Věřím, že ze zbývajících tří zápasů jsme schopní získat všech devět bodů," tvrdí český záložník Vladimír Darida. Stejná nebo podobná slova volí i jeho spoluhráči.

Devět bodů by Česku opravdu dávalo slušnou naději, ale ne jistotu. Hrozbou by mohla být buď Arménie, nebo Dánsko (po vzájemném zápase alespoň jeden z nich ztratí). Pokud by jeden z těchto států také získal devět bodů, rozhodovalo by skóre. To má v tuto chvíli výběr trenéra Bílka z celé trojice nejlepší.

Postupová matematika

Jak se dostat do baráže?

  1. Česko musí v kvalifikační skupině B skončit na druhém místě
  2. Nesmí být nejhorším týmem na druhých místech ze všech skupin

Na druhé místo by mohlo stačit i sedm bodů za dvě výhry a jednu remízu, byť v takovém případě se šance logicky zmenšuje.

Záleželo by na tom, proti kterému soupeři by remíza byla. Kdyby Česko remizovalo s Bulharskem, pravděpodobně by to nestačilo. Bulharsko (kdyby porazilo Maltu a Arménii) by totiž mohlo skončit se sedmnácti body, a český tým by pak ztrácel jeden bod.

Kdyby Bílkovi svěřenci remizovali v Itálii, ale zbylá dvě utkání vyhráli, naděje by byla přeci jen o něco vyšší. Bulharsko by mohlo mít maximálně stejně bodů jako Česko. Další hrozbou by pak znovu byly Arménie a Dánsko, které by nesměly uhrát víc bodů než český národní tým.

A co když Česko v úterý proti Itálii prohraje, a bude tak moci získat do konce kvalifikace už jen šest bodů? Bude ještě existovat nějaká možnost, jak na druhou příčku přeci jen proklouznout? Ano, ale to už by bylo opravdu složité.

Bulharsko by muselo ztratit buď s Maltou, nebo Arménií. Zezadu by se navíc opět tlačily Dánsko a Arménie, které by také musely alespoň jednou prohrát (což ovšem není nemožné, protože obě země ještě čeká utkání proti Itálii).

Pozor! Druhé místo nestačí

Připusťme, že Česko skutečně skončí na druhé příčce. To však samo o sobě na baráž nestačí. Nejhorší tým na druhých místech (dohromady je devět skupin) totiž nepostoupí. Což by mohl být problém, neboť "česká" skupina B na tom ve srovnání s ostatními skupinami není dobře.

Aby se skupina I, ve které je jen pět týmů, nedostala do nevýhody, škrtnou se druhým týmům v ostatních skupinách výsledky proti nejhorším týmům tabulky.

Ideální scénář

  1. Česko vyhraje všechny tři zbývající zápasy (v Itálii, na Maltě a v Bulhrasku). To by na druhé místo mělo stačit.
  2. Tým, který skončí ve skupině E na druhém místě, alespoň jednou prohraje (o druhé místo bojují Norsko, Albánie a Island). Porážka však nesmí přijít od Kypru, protože výsledky proti nejhoršímu týmy tabulky se škrtnou.

Česko se tak může dostat na maximálně dvanáct bodů. Mohlo by to stačit? Teoreticky ano. Největší šance vede přes skupinu E. Druhé místo v současnosti drží Norsko, které po vyškrtnutí výsledků proti Kypru může mít maximálně čtrnáct bodů. To znamená, že by ještě muselo alespoň jednou ztratit. Pokud by druhé skončily Albánie či Island, mohly by se dostat na maximálně třináct bodů.

A co když Česko skončí druhé, ale ve zbývajících zápasech ztratí v Itálii, nebo v Bulharsku? V takovém případě by ve srovnání týmů na druhých místech mělo jen devět, či deset bodů. A to je hodně málo. Na postup by to s největší pravděpodobní nestačilo.

"Kdybychom skončili druzí, ale stejně to nestačilo, tak by to bylo hodně smutné," dodal Darida.

Věříte, že čeští fotbalisté postoupí na mistrovství světa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. září 2013. Anketa je uzavřena.

NE 22044
ANO 2193
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze