Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové ME je připraveno na infarkty

14 2003
Lisabon - Pořadatelé fotbalového mistrovství Evropy v Portugalsku připravili novinku. Jsou jí defibrilátory, tedy oživovací přístroje, které elektrickým výbojem ruší srdeční arytmii. Chtějí tak předejít kolapsům, které mohou hráče, ale i fanoušky ve vypjatých zápasech postihnout. Přístroj může v kritických okamžicích srdečního selhání zachránit život.

Srdeční kolapsy trénovaných sportovců jsou sice poměrně vzácné, ale zcela vyloučit je nelze. Kamerunec Marc-Vivien Foe letos v létě v Lyonu zemřel při mezistátním utkání na selhání srdce. 

Švýcarští lékaři na kardiologickém kongresu v Bernu zveřejnili studii, podle níž v době fotbalového mistrovství světa v Japonsku a Koreji v roce 2002 vzrostl počet srdečních kolapsů ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o šedesát procent.

Na určitou souvislost mezi stresujícím vývojem fotbalových zápasů a srdečními problémy poukázali i britští lékaři. Když Anglie v roce 1998 prohrála na MS s Argentinou na penalty, vzrostla selhání srdce o 25 procent.

Přímo na stadionu je přitom podle expertů stres ještě větší než doma u obrazovky. V Portugalsku se k tomu ještě přidá nepříjemné vedro a riziko tak bude ještě o něco větší.

Předseda Portugalské federace kardiologů Manuel Carregeta však v rozhovoru pro deník Correio da Manha ujistil, že lékaři budou i na tyto případy připraveni. "Nebezpečí úmrtí na stadionech chceme snížit na minimum. Na každém z nich bude instalován defibrilátor," slíbil kardiolog.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze