Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové kluby násilí na stadionech ignorují a tolerují, říká kriminalista

Oldřich Čech | foto: Michal SváčekMF DNES

26 2009
"Fotbaloví činovníci ignorují násilí na stadionech. Zranění dvanáctiletého chlapce dělobuchem sparťanský funkcionář bagatelizoval jako jednu petardu," zlobí se kriminalista Oldřich Čech.

Vzal byste děti na fotbal na Spartu?
Tam hrozně záleží, na jaký by to bylo zápas. Na některé zápasy bych návštěvu s dětmi nikomu nedoporučoval. Mám na mysli třeba utkání Sparty s Ostravou.

Oldřich Čech

Klub má ze zákona povinnost vytvořit návštěvní řád. Může ho postavit tak, že mu tam skutečně tihle lidé přestanou chodit.

Policie přišla minulý týden s kritikou klubů, že to s bezpečností nemyslí vážně. Jak by kluby měly přispět k bezpečnosti?
Ta kritika v nás dlouho doutnala, protože my to vidíme na fotbale každý týden. Sparta sice před dvěma lety vybudovala kamerový systém, ale ten je podle mě nedostatečný. Záznam nejde zaostřit, abychom viděli zřetelně obličeje fanoušků. Kamery nezabírají celou plochu. Na Spartě se spíš snažili s vlajkonoši komunikovat, ale to se podle mě nedá. Sparta nikdy neinvestovala do bezpečnosti skutečné peníze, za které by si pořídila techniku na úrovni 21. století. Nejde ale jen o kluby. Pak je tu ještě problém v justici. Chytili jsme třeba tři organizátory, kteří se snažili vyrvat na stadionu bránu. Státní zástupce nám řekl, že v tom nevidí žádnou společenskou nebezpečnost, že jen tak cloumali vratama. Nebo jiný případ: tady na Letné dostal kluk ránu pěstí a přišel o klubovou čepici. Pachatele obvinili z loupeže, ale žalobce stíhání zrušil, že to byl jen takový lov trofejí.

Hlavní problém tkví asi v tom, že chuligáni se nebojí trestu...
Ano, nemají žádný respekt. Ono jim také nic nehrozí.

Začněme u vstupu na stadion. Říká se, že když chcete, pronesete všechno. Mohou opravdu kluby dělat prohlídky, při kterých zbraně zachytí?
Když to jde v O2 Areně, kde mají navíc detekční rámy, tak proč by to nemohlo jít na Spartě? Já do O2Areny jednou omylem nesl malý nožík, ale pískal jsem u rámu a objevili mě.

otázky čtenářů

Jaroslav Staník: Z policejního hlediska by zvládnutí diváckého násilí neměl být problém. Účinným krokem by bylo v případě eskalace výtržností ukončení utkání. Myslím, že by to byl způsob, jak donutit pořadatele konat. Je to tak?
Domnívám, se, že pokud by míra násilí překročila nějakou mez, tak bychom asi skutečně utkání ukončit mohli. Zákon dokonce říká, že pokud je bezpečnost účastníků zápasu závažným způsobem ohrožena, je vlastník povinen ukončit sportovní podnik a požádat o pomoc policii. Je to tudíž zodpovědnost vlastníkova.


David: Dobrý den, zajímalo by mě, proč fotbaloví výtržníci nemají hmotnou zodpovědnost za poničené zařízení stadionu? Nechápu, jak mohou kluby trpět sponzorování takového chování.
Asi by nešlo žádat po přicházejících divácích, aby u vchodu na stadion podepisovali, že na sebe berou hmotnou zodpovědnost v tom pravém slova smyslu. Klub se samozřejmě v soudním procesu může přihlásit jako poškozený a žádat po obžalovaných náhradu škody. Záleží na tom, jestli se zadokumentuje konkrétní jednání jednotlivce. Buď mu to soud přizná, nebo ho odkáže na občanskoprávní řízení. Na Strahově docházelo k devastaci sedaček. Vytrhali je tam lidé, kteří si pak uvědomili, že je to chyba, a škodu nahradili. U soudu to pak fungovalo jako polehčující okolnost.

Jan V. Můžete potvrdit informaci, že malého podavače na Spartě zranil nedávno stejný druh výbušniny, jako utrhl prsty neonacistovi v Litvínově?
Zjistit se to určitě dá, ale toho času vám to nejsem schopen říci, protože to záleží na znaleckém posudku. Ten zatím není hotov. My to zatím porovnáme s pražskými případy, ale já to beru jako podnět, abychom se spojili i s litvínovskou policií. V každém případě se dělobuchy vyrábějí někde na koleně, neexistuje na ně žádná univerzální továrna. V širším měřítku se však objevují výbušniny, které podle různých ukazatelů pocházejí z jedné jediné dílny. S tímto jevem jsme se setkali především na teritoriu Prahy.

nnaadd: Zdá se, že u nás stále převládá snaha výtržníky netrestat adekvátně tvrdě. Je to cílená politika? Nejde o skrytou snahu přimět některé krajní síly, aby se raději orientovaly na fotbalové výtržnictví a neangažovaly se v jiných segmentech společnosti?
Já už jsem na to odpovídal, ale mohu zopakovat, že nynější přístup začíná už na státním zastupitelství a na vině jsou i soudy. Ukládají zkrátka příliš měkké tresty. Na druhé straně je třeba zdůraznit, že jde o obecný trend v této společnosti. Když vezmu kolegy, kteří chytají kapsáře, musím se ptát – jak se může stát, že chytí během měsíce jednu kapsářku čtyřikrát? Protože ji nikdo neodsoudí tak, aby se nám dva roky nevrátila.

Zrovna dělobuch však není z kovu...
Ale to zase nejsou malé věci, ten má velikost půllitru. Dobrá prohlídka by ho měla odhalit. Sparta řekla, že nasadila na prohlídky nejlepší lidi, ale viděli jsme tam pořadatelky odhadem sedmnáctileté, které se spíš chichotaly a ostýchaly se sáhnout na stejně starého kluka. To není žádná prohlídka. Asi by to bylo pro kluby příliš nákladné, osadit vchody pořádnými rámy.

Pomohl by opravdu prodej lístků na jméno? Pozná pak člen ochranky napodruhé chuligána, který má soudní zákaz a na stadion se vrací?
Když si vlastník stadionu nastaví systém, že bude prodávat lístky proti občance, tak proč ne? Je to efektivní. Utkání Baníku na Slavii prošlo bez problémů. S lístky na jméno bychom i snadněji vypátrali člověka, který hodil dělobuch na Spartě. Věděli bychom, kdo s ním seděl v jedné řadě, a mohli ty lidi pozvat jako svědky.

Je pravda, že některé kluby pyrotechniku tiše tolerují?
No, na Spartě to dřív byla součást dohody klubu s vlajkonoši, že měli částečně povolenou pyrotechniku.

Kolik se dá napočítat nejnebezpečnějších sparťanských chuligánů, kteří dělají výtržnosti při zápase?
Pár desítek, ale pak existuje skupina těch slušnějších, kteří se naneštěstí nechají strhnout v davu. Problém diváckého násilí se ovšem týká jen menšiny klubů - Ostravy, Brna, Sparty.

Mě překvapilo, že incident s dělobuchem odsoudili sami sparťanští ultras na internetu. Dá se s nimi nějak vyjednávat?
Tady bych byl možná skeptický. Teď mělo tvrdé jádro možnost toho pachatele vydat, ale neudělali to.

Pomohlo by, kdyby soudy častěji ukládaly jako trest zákaz vstupu na fotbal?
Pomohlo by, kdyby si šel někdo za fotbalové násilí natvrdo sednout. Jak se říká - šel na fotbal a vrátil se za tři měsíce. Loni byl na Spartě v kabině přítomen soudce, dobře, ale bojím se, že by odklepl nějaký nízký trest. Bez toho se nehneme, dokud nebudou padat vyšší tresty.

Jak se vám jedná s kluby?
Oni mě na kopci nebudou mít rádi, ale Sparta je taková rigidní. Slavia nám vychází vstříc víc.

Policie od ledna dohled na stadionu přenechala pořadatelům, jenže se to neosvědčilo. Stejně vaši těžkooděnci hlídkují někde za rohem... Nebylo to špatné rozhodnutí, stáhnout se z ochozů?
Ministr vnitra Ivan Langer měl touhu, kterou vtělil do zákona. Spočívá v tom, aby si kluby zajistily pořádek samy. Proč nemusí hlídat policie na basketbalu nebo na rockovém stadionu?

Protože proti pořadatelům na basketbalu a na festivalu nestojí tak silný protivník jako fotbaloví chuligáni...
Dobře, ale klub má ze zákona povinnost vytvořit návštěvní řád. Může ho postavit tak, že mu tam skutečně tihle lidé přestanou chodit. Ale mně přijde, že ten klub to mrzí, že tam přestanou křiklouni chodit. Napoprvé se Sparta stavěla i proti vstupence na jméno.

Patří podle vás na fotbal alkohol? V Příbrami diváci foukali do testerů, na druhou stranu se říkalo, že pivo a párek patří k fanouškovskému zážitku...
Nevím, jestli pivo patří k fotbalu, ale pokud tam nepustím totálně opilé lidi, tak bych se nestavěl proti tomu, aby se tam prodávalo nízkostupňové pivo. Rozhodně bych zakázal prodej tvrdého alkoholu na fotbale.

Chuligáni se občas mlátí i při organizovaných bitkách mimo hřiště. Nakolik ty jsou nebezpečné?
Nikdy nemůžete vyloučit, že se tam nepřiplete náhodný kolemjdoucí. A mezi nimi dochází ke zraněním. Při velké bitce v Karlíně padla i bodná rána.

Co je to vlastně za lidi - fotbaloví chuligáni?
No určitě jsou to lidé s nižším vzděláním.

Když je tady vyslýcháte, litují toho, co udělali?
V žádném případě toho nelitují. Někteří jsou agresivní i na výslechu. Bývají drzí až vyzývaví. Mluvím teď o lidech z tvrdého jádra, když se sem dostanou. Ale proti nim většinou nemáme důkazy. Pak máme druhou skupinu těch, kteří se nechali strhnout davovou psychózou ve stylu - vlevo trhal sedačky, vpravo trhal sedačky, tak jsem ji také utrhl. Ti nahradí škodu a pro ně je nakonec policejní vyšetřování ponaučením.

Zhoršuje se násilí na stadionech ve stylu - dřív se bili pěstmi, teď noži, co přijde příště?
Nechci teď strašit vaše čtenáře. Ale obecně pozoruji trend k většímu násilí, jak se vyvíjí celá společnost.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
5. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
6. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze