Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kluby hledají předsedu a nabízejí pomoc. Vymění ji za odchod Berbra?

Profesionální kluby jednaly jak postupovat během fotbalové krize. | foto: Ligová fotbalová asociace

10 2017
Profesionální fotbalové kluby hledají kandidáta na předsedu asociace, kterého pošlou 2. června do voleb na valné hromadě. Zároveň nabídly pomoc výkonnostnímu fotbalu, do kterého stát pozastavil dotace. Chtějí však důvěryhodné složení nového výkonného výboru. Čili fotbalovou vládu bez Romana Berbra?

Ve středu odpoledne se v hotelu v centru Prahy sešli majitelé a zástupci klubů první a druhé ligy, aby probrali poslední události. A našli řešení z krize, do které fotbal padl.

Chtějí najít muže, který by v čele asociace nahradil Miroslava Peltu, jenž v souvislosti se státními dotacemi sedí od minulého týdne ve vazbě. Mají na to pouhé dva dny, o páteční půlnoci je uzávěrka přihlášek.

Fakta

Fotbalová asociace ČR
FAČR je národní asociace, člen FIFA a UEFA, která řídí fotbal v Česku od mládeže až po reprezentaci. Současným předsedou je Miroslav Pelta.

Ligová fotbalová asociace
LFA je sdružení, člen FAČR, které řídí profesionální fotbal v Česku (první a druhá liga, juniorská liga). Současným předsedou je Dušan Svoboda.

„Nechceme nikoho protlačovat, ale chceme se na něm shodnout se zástupci výkonnostního fotbalu,“ prohlásil Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace (LFA), která profesionální kluby sdružuje a řídí první a druhou ligu.

Jenže hlavním zástupcem výkonnostního fotbalu je Roman Berbr, současný místopředseda národní asociace (FAČR), muž s kontroverzní pověstí, král fotbalového zákulisí i voleb do výkonného výboru.

Sám Berbr je jedním z adeptů na nového předsedu. „Kandidátky na mě na svazu leží. Otázka je, jestli je podepíšu. Hledáme i jinou variantu,“ prohlásil Berbr v pondělí. A klubům vzkázal, že se jich současný stav na asociaci vlastně příliš netýká. „Jste jiná firma.“

Pokud by se měl stát předsedou, je to pro fotbalovou veřejnost hrůzná představa. A nechtějí to dopustit ani kluby, byť jejich pravomoce či možnosti jsou v tomhle omezené.

„Jestli by byl Roman Berbr pro kluby přijatelným předsedou? Nebavili jsme se o tom, kdo je přijatelný a kdo nepřijatelný. Shodli jsme se na tom, že budeme jednat se zástupci výkonnostního fotbalu. Ale teď ze mě žádné jméno nedostanete. Beztak kolují mediálním prostorem,“ poznamenal Svoboda diplomaticky.

„Profesionální kluby přece mají určitou váhu. Chceme nabídnout návrhy, nabídnout jména do hry, ale ve shodě s výkonnostním fotbalem,“ zdůraznil Svoboda.

Profesionálním klubům však nestačí jen předseda, ale v budoucím výkonném výboru, který kromě první a druhé ligy, řídí celý český fotbal, by chtěly mít i další „své koně“. Dva členy si tam kluby zvolí samy, zároveň by chtěly mít důvěryhodné osobnosti na pozicích místopředsedů a dalších členů.

„Jde o to, aby ve výkonném výboru byli lidé, kteří splňují požadavky na zvýšení důvěryhodnosti fotbalu,“ řekl Svoboda.

Ty rozhodně nesplňuje Berbr i jeho někteří lidé, o nichž se v souvislosti s volbami do nového výkonného výboru spekuluje. Například rovněž bývalý rozhodčí Miroslav Liba, šéf Středočeského krajského fotbalového svazu.

Prohlášení Ligové fotbalové asociace (LFA)

1. Kluby první ligy považují současnou situaci za mimořádně kritickou, protože bezprostředně ohrožuje celý systém financování a fungování FAČR a celého výkonnostního a mládežnického fotbalu

2. Kluby první ligy jsou připraveny poskytnout veškerou pomoc, které jsou schopny, k celkovému řešení situace včetně případné finanční výpomoci umožňující udržení FAČR v chodu

3. Kluby první ligy okamžitě po dnešním setkání zahájily jednání s výkonnostním fotbalem o dalších krocích včetně shody na novém vedení a způsobu řízení FAČR, kde hlavním předpokladem musí být důvěryhodnost nového vedení, které vzejde z voleb, a profesionální řízení po dobu krizové situace

4. Kluby první ligy zdůrazňují, že v případě pozitivní reakce výkonnostního fotbalu, samozřejmě k jednání přizvou kluby druhé ligy s cílem dohodnout se na společném postupu profesionálního fotbalu jako celku

„Český fotbal není v situaci, aby někdo s někým bojoval. Ligu zastřešuje LFA, takže se můžeme tvářit, že se nás současná situace týká okrajově. Ale to na jednání nezaznělo, chceme asociaci pomoci, abychom to společně řešili. Není prostor, aby se valná hromada nesla v konfrontačním tónu,“ zdůraznil Svoboda. „Chceme nabídnout pomocnou ruku a uvidíme, jestli o ni bude zájem.“

Dohodnutý jednotný postup profesionálního fotbalu prosazovali především Jaroslav Tvrdík (Slavia) a Daniel Křetínský (Sparta), ke kterým se přídávali ostatní majitelé.

Fotbalová asociace v čele s Berbrem je nyní tak trochu zahnaná do kouta. Ministryně školství Kateřina Valachová totiž v souvislosti se zadržením a obviněním předsedy Pelty pozastavila dotační program pro asociaci. Té v téměř miliardovém rozpočtu pro letošní rok chybí takřka polovina. Jde o peníze, které fotbal potřebuje pro fungovaní okresů, krajů, reprezentací a v neposlední řadě aparátu na Strahově.

A pro zástupce ligových klubů to může být zbraň, kterou mohou Berbra porazit.

„Není to o Berbrovi, to vůbec ne. Musíme řešit situaci, která nastala. Potřebujeme peníze pro kraje a okresy,“ dodal Svoboda.

Pokud by Berbr odmítal dohody a svůj odchod, od profesionálních klubů by pak žádná pomoc přijít nemusela. V závislosti na zastavení dotací by pak pro český amatérský fotbal nastala kritická situace.

Fotbalová asociace se k situaci vyjádří v pátek odpoledne. Pak už bude do uzávěrky přihlášek zbývat pár hodin. Bude kandidátem na předsedu i Berbr?Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze