Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové hvězdy jsou už v Africe, Pohár FIFA může začít

Brazilští fotbalisté dorazili do Jihoafrické republiky, kde se koná Pohár FIFA. | foto: Reuters

12 2009
Už dlouho nebyla generálka ve fotbale očekávána s takovým napětím jako Pohár FIFA, jehož úvodní zápasy jsou na programu v neděli v Jihoafrické republice. Víc než to, zda titul obhájí Brazílie, nebo ho získají španělští evropští šampioni, všechny zajímá, jak obstojí pořadatelská země.

Jižní Afrika hraje o důvěru, prestiž a pověst, proto dělá pro účastníky první poslední. Italský trenér Marcello Lippi si nemohl vynachválit podmínky v Atteridgeville, kde jeho tým porazil v přípravě Nový Zéland 4:3. "Starám se jen o to, kdo bude v dobré formě a koho vyberu do sestavy," uvedl.´

Bojkot? Spíš ne

Přesto je schopnost JAR uspořádat za rok mistrovství světa neustále zpochybňována. Názorová většina tvrdí, že ani hladký průběh dvoutýdenního Confederations Cupu neznamená dobrý předpoklad hladkého průběhu "velkého" turnaje, který se s letošním kláním osmi vybraných reprezentací nedá svou velikostí srovnat.

A aby nestačily organizační potíže, pohrozili v tomto týdnu domácí reprezentanti bojkotem.

Vždy a jedině půjde ve špičkovém fotbale o peníze. A tak jako už několikrát stávkovali během výstavby stadionů za vyplacení dlužných mezd dělníci, téhož se teď dožadují profesionální fotbalisté.

Jihoafrická média napsala, že ke startovnému žádají ještě prémie za každé vítězství a remízy. "Je to moc," komentoval mluvčí tamního svazu Morio Sanyane částky znějící v přepočtu na zhruba dvě desítky eur na hlavu.

Hráči ovšem moc dobře vědí, jak výnosný podnik se u nich doma chystá. Mezinárodní fotbalová federace už ho má jistý dopředu díky sponzorským smlouvám a prodeji přenosových práv.

Očekává se, že šéf FIFA Sepp Blatter nenechá padnout ani zruinovat své chráněnce z hostitelské země, a pořadatelé samozřejmě mohou vydělat na vstupném, cateringu i doprovodných akcích. "Byla by hanba, nemít vyprodáno," varoval před váznoucím prodejem vstupenek generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

Pořadatelé: kriminalitu potřeme

Málokdo chápe hrozby jihoafrických reprezentantů jinak než jako licitaci a všichni sě těší na zahajovací zápas mezi domácím týmem a Irákem v Johannesburgu. 

Ten je spolu s Pretorií dějištěm, o nichž se předpokládá, že jsou obecně známými městy. Další utkání se uskuteční v Rustenburgu a Bloemfonteinu. Víc připravených stadionů zatím není.

Výstavba a rekonstrukce je sice složitá a finančně náročná jako žádná jiná sportovní akce v zemi, ale předseda organizačního výboru Danny Jordaan se na zahajovacím brífinku ohradil proti neustálým narážkám na nezkušenost a také vysokou kriminalitu.

"Uspořádali jsme 146 mezinárodních sportovních podniků a neměli jsme byť jen jediný bezpečnostní incident," uvedl.

On opravdu přiletěl!

Pro fanoušky je pozitivní, že na turnaj v době, kdy většina fotbalového světa má dovolenou, si účastníci už zvykli. "Možná to není nejlepší příprava na novou sezonu, ale je to moje práce, a tak musím hrát," prohlásil španělský útočník Fernando Torres za okruh předpokládaných favoritů.

Fernando Torres Postoj druhého tábora dobře vystihují slova egyptského trenéra Hassana Šehaty. "Strach ze soupeřů si nepřipouštíme," vzkázal bojovně Brazilcům a Italům.

Týmy z okruhu outsiderů dorazily většinou v nejsilnějším složení, zatímco třeba Lippi s sebou vzal několik perspektivních hráčů, na něž se v národním dresu moc nedostávalo. Hvězdy, ty ale rozhodně chybět nebudou.

Už jen to, co se strhlo kolem brazilského útočníka Kaká, jehož přestup z AC Milán do Realu Madrid byl uzavřen v tomto týdnu! Když v noci přistála reprezentace v Bloemfonteinu, hlásala všechna místní rádia jako u vytržení: "Je tady, skutečně přiletěl!"Najdete na iDNES.czmobilní verze