Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové Brno se mění, chce se trvale usadit ve špičce

Brno - Příbram: hlavičkový souboj mezi hostujcím Tomášem Borkem (vpravo) a Petrem Čoupkem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

24 2009
Zapomeňte na staré 1. FC Brno, těšte se na nové. Takový je vzkaz, který vzešel z brněnského fotbalového klubu těsně před začátkem nové ligové sezony.

"Klub prochází velkými změnami a já věřím, že to je začátek něčeho nového, co fotbal v Brně posune do jiných sfér," prohlásil trenér Miroslav Beránek.

Zní to skoro mesiášsky, jako zvěstování nového věku. Opravdu brněnský fotbal procitne z temnoty minulé sezony? "Vydali jsme se na dlouhou trať. A věřím, že správným směrem," poznamenal Beránek.

Ale dost vzletných slov, co konkrétně se tedy v Brně během tohoto léta změnilo?

1) Vedení

Tohle pro fanoušky není úplně atraktivní téma, ale klub toto zemětřesení poznamená. A lidé v něm věří, že pozitivně.

Na konci července klub po čtrnácti letech opustí Radek Bělák, to by mělo být první velké plus. Jeho místo zaujal Pavel Mokrý. "1. FC Brno má obrovský potenciál, ale také velké rezervy. Měli bychom patřit mezi nejlepší kluby v republice a musíme pro to něco udělat," oznámil odhodlaně Mokrý.

Ke změně došlo i v představenstvu, jehož novým místopředsedou bude Michal Štefl, tedy generální ředitel firmy OHL ŽS. Dosavadní člen představenstva Jiří Crha se pak přesunul do dozorčí rady.

2) Trenér nebude jen trenérem

Miroslav Beránek získal i funkci sportovního ředitele, takže mu přibude práce i pravomoci.

"Co se týče mládeže a celého fungování klubu, tak budu mít daleko větší prostor, abychom některé věci změnili," těší se 52letý kouč. "Nechceme, aby přiblížení se pohárům bylo jen výkřikem do tmy. Chceme nastartovat stav, abychom k těmto příčkám systematicky směřovali. Je to běh na dlouhou trať, ale s některými věcmi už jsme začali."

Beránek se hodlá zaměřit především na výchovu mládeže. "Chceme znovu vytvořit fotbalové podhoubí, které tu fungovalo v dobách úspěšného mládežnického trenéra pana Harašty. Náš tým by měl být z 80 až 90 procent tvořen vlastními odchovanci, které prošpikujeme kvalitou z ciziny i české ligy," naznačil trenér a sportovní ředitel v jedné osobě. Klub podle jeho slov nyní začíná daleko intenzivněji spolupracovat s brněnskou radnicí.

"I tam si uvědomují, že bez dobře zabezpečeného centra pro mládež s odpovídajícími plochami nejde dělat fotbal na špičkové úrovni. Snažíme se, abychom měli zázemí srovnatelné se stejně velkými městy Evropy.

Také pracujeme na konceptu, jak by měl vypadat tréninkový proces a výchova mladých hráčů a kam by se měli posouvat," přiblížil Beránek.

3) Proměnil se tým

"Naše pozice v minulém ročníku diplomaticky řečeno nebyla dobrá, tudíž jsme sáhli k velkému provzdušnění týmu. Řada hráčů odešla, naopak jsme dali šanci mladým fotbalistům z naší líhně a také jsme sáhli po hráčích z ciziny, kteří byli v ekonomických možnostech klubu. Ale věřím, že konkrétně Brazilci se zadaptují a zejména v ofenzivě nám pomohou," uvedl Beránek.

Kam má se svým mužstvem v příštím ročníku namířeno? Fanoušky zřejmě tato otázka zajímá ze všech nejvíc. "Nebavili jsme se o konkrétní pozici, kde bychom měli skončit, nicméně se chceme řídit heslem našich fanoušků Vzhůru Brno. Chceme jít vzhůru, a kam až to bude, to ukáže sezona," pravil neurčitě trenér.

O jiném cíli ale má jasno: "Chceme nastolit daleko větší pracovitost a větší důvěryhodnost pro veřejnost.
Stane se, že prohrajeme, ale fanoušci musí mít pocit, že tým nechal na hřišti všechno. To by měla být největší změna a důvod, proč jsme všechny ty změny nastolili," oznámil Beránek. "Chceme totiž fanoušky, a to nejen kotel, vtáhnout do dění, aby táhli s týmem. Fotbal se totiž hraje hlavně pro lidi."

A tímto heslem se chce nové Brno řídit.

Rozpočet se zvažoval, nakonec zůstal stejný


Nejen o změnách a nových vizích se mluvilo na včerejší tiskové konferenci brněnských fotbalistů.


Která další témata zde zazněla?


Případ Martin Lejsal. Dlouhodobá brankářská jednička byla v průběhu jara odstavena na vedlejší kolej a celé léto si hledá nové angažmá. Brno už s Lejsalem nepočítá.


"Ale není to tak, že by byl nechtěný. Když v jarní části dostal příležitost Tomáš Bureš, tak jsem u Martina vycítil, že chce změnit působiště a jít zkusit štěstí v zahraničí," řekl trenér Miroslav Beránek. "Podle mých posledních informací je pro něj první variantou místo jedničky v Bristolu, pak místo dvojky v Queens Park Rangers a třetí variantou je hostování v západní Evropě."


Stav Richarda Dostálka. Navrátilci do brněnských řad dosud v plném tréninku bránilo zranění žeber.

Richard Dostálek

"Je paradox, že jsme Dostálka sami zranili při zápase v Líšni. Ale už hrál tréninkový zápas a jak se blíží sezona, tak je možné, že se do týmu zapojí velice rychle. Já navíc říkám, že začátek ligy je nejlepší doktor a všichni marodi se zázračně uzdravují. Díky tomu máme konkurenci, která je správným způsobem k tomu, aby všichni pracovali na sto procent," poznamenal Beránek. "Nyní máme v kádru 24 hráčů, ale všechny si určitě nenecháme. Budeme hledat možnosti, aby někteří našli uplatnění ve druhé a třetí lize."


Mladíci v týmu. "Vzali jsme do přípravy čtyři hráče z dorostu a mysleli jsme si, že to bude jen motivační prvek. Ale řekli si o delší šanci. Tři nakonec budou pokračovat v béčku, ale Lukáš Michna zůstane u nás.
Jeho výkony jsou pro mě příjemným překvapením, snad bude vzorem pro ostatní, že se pracovitostí, poctivostí a kvalitním tréninkem mohou dostat z dorostu přímo do prvního týmu," doufá Beránek.


Rozpočet. "Budeme mít standardní rozpočet ve výši 80 milionů korun. Rozhodovali jsme se, jestli ho máme držet v této výši, a nakonec jsme se rozhodli, že ano. Ale neříkám, že musí zůstat stejný po celou sezonu, partnerské smlouvy máme rozdělené do dvou období. Je možné, že budou partneři přicházet nebo odcházet a rozpočet se bude zvyšovat nebo snižovat. Ale zatím se držme uvedené částky," sdělil majitel klubu Roman Pros.


Fortuna. Sázková kancelář se stala novým hlavním partnerem brněnského klubu. "Smlouva byla podepsána na rok s tím, že oboustranně vidíme potenciál pro její prodloužení. Vnímáme Brno jako metropoli Moravy a chceme na stadion přilákat víc fanoušků, proto jsme zavedli prodej vstupenek na jihomoravských pobočkách Fortuny," uvedla ředitelka marketingu společnosti Lenka Kahalová. "Jsem rád, že jsme v ekonomicky zlé době našli nového partnera. Za poslední dobu je to jedna z nejkrásnějších smluv," podotkl Pros.


Kdo bude řídit klub. Na vrcholku pyramidy stojí nový generální ředitel Pavel Mokrý.

Pavel Mokrý.

"Dostal jsem možnost, abych si vybral vrcholový management klubu. Mým zástupcem bude předseda představenstva Karel Jarůšek a mými dalšími nejbližšími spolupracovníky budou sportovní ředitel Miroslav Beránek, technický ředitel klubu Pavel Slezák, ředitel pro obchod a PR Pavel Veselý a nový generální sekretář Martin Novák. V roli šéfa tréninkového centra mládeže zůstane Lumír Fikes, ale jinak v centru proběhnou nějaké změny," oznámil Mokrý.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze