Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové Brno možná čekají horší časy, říká Karel Kroupa

Karel Kroupa | foto: www.1fcbrno.cz

5 2009
Zdálo se, že brněnskému fotbalu se konečně blýská na lepší časy. Po mnoha hluchých letech skončil tým 1. FC v lize pátý a čtvrtý, před letošní sezonou pak sebevědomě mluvil o evropských pohárech. Jaký omyl! Místo další cesty vzhůru následoval strmý pád. Právě skončený ročník byl pro příznivce hororem, brněnské mužstvo selhalo a nakonec se protrápilo k ostudnému jedenáctému místu.

Trapas v lize je však jen vrcholem ledovce, krize zasáhla celý klub. Brněnské béčko semusí horko těžko zachraňovat ve třetí nejvyšší soutěži, starší dorost se rovněž strachoval o přežití v lize. Je to jen náhoda, nebo předzvěst horších časů?

Představitelé klubu se rozhodli o situaci promluvit až po skončení třetiligové sezony, proto se MF DNES obrátila na Karla Kroupu, největší hráčskou legendu Brna a také úspěšného funkcionáře, který až do roku 2005 dělal v klubu manažera.

Jak často chodíte na fotbal?
Byl jsem několikrát na zápase a viděl jsem hodně zápasů Brna v televizi, takže si myslím, že přehled mám.

Nejviditelnějším problémem Brna byl špatně hrající tým. Co mu podle vás chybělo, aby hrál lépe? Mluvilo se třeba o zraněních...
...zranění ale provázejí prakticky každý tým. Ta sezona nebyla od trenéra Uličného špatně rozjetá, i cíle byly dané: pokusit se vybojovat evropské poháry. Pak do toho ale zasáhl případ Besty. Tam bych hledal začátek potíží. Pak přišla zranění Polácha a Trousila, což byli s Bestou klíčoví hráči, a kostra týmu se tím rozpadla.

Vy jste však už předtím říkal, že brněnský tým na poháry nemá.
Já jsem vycházel z minulé sezony, po níž odešli Wagner, Siegl, taky Pavlík, na kterého se zapomíná. To byli velice zkušení hráči a hlavně Pavlíka byla velká škoda. Přišli sice jiní hráči, ale ti na těch postech nedosahovali výkonnosti jako jejich předchůdci. Byla to jen jména, kvalita chyběla.

Všechny brněnské posily z této sezony vlastně zklamaly. Čoupek, Kalivoda, Heinz i Pospěch. Co vy na to?
Když přišel během podzimu Heinz, tak mi trenér Uličný v soukromé debatě řekl, že ho ani nechtěl. Ten v klubu, kdo přivedl Heinze, by to měl říct a přiznat se. Ale zatím to nezaznělo. Samozřejmě pokud předtím nehrál a navíc přišel po operaci, tak od něj nikdo během podzimu nemohl čekat zázraky. Bohužel ale jeho forma nepřišla ani po kvalitní zimní přípravě. Zároveň bych se zeptal, kdo vybíral Pospěcha, který během podzimu stabilně nenastupoval v Petržalce. Funkcionáře přece musí zajímat aktuální forma hráče a ne to, že kdysi v Opavě nebo Liberci hrál dobře.

Takže vám chybí víc osobní zodpovědnosti těch, kdo stáli za neúspěšnými příchody?
Ano, někdo se k tomu musí přiznat. Jestli byl na podzim sportovním ředitelem Karel Jarůšek, teď Radek Bělák, tak někdo z nich musí říct: Ano, já jsem vedl sportovní úsek a střelili jsme vedle. Ti zmiňovaní hráči měli být oporami a pravděpodobně jsou nejdražší v klubu. K tomu přišla zranění Polácha a Trousila a výsledkem bylo, že hráči, kteří to měli táhnout, to netáhli.

Brno - Teplice,  domácí Polách (vpravo) v souboji s Merzičem. Ale i když vezmu v úvahu zranění, tak mám dojem, že tým hrál pod své možnosti. Podle jmen přece nebyl tak špatný jako jeho výkony. Zdálo se ale, že hráči nebojovali nadoraz...
Mužstvo se vždycky skládá z pevného základu v zadních řadách. Hráči v záloze kolem Polácha musí jezdit po zadku, protože to je tvůrčí typ a ti ostatní si nemůžou hrát na nějaké špílmachry, ale musí jezdit nahoru dolů. Připadá mi, že Střeštík dopředu ano, ale bránit se mu nechce. Kalivoda to samé. A moderní fotbal je dnes samozřejmě o kvalitní defenzivě. Marek Heinz toho za svou kariéru taky do defenzivy moc nepobral. Tam hledejme příčiny, v záloze.

Přitom v předchozí sezoně záloha i celý tým šlapaly, Brno vyhrálo jarní část a skončilo čtvrté. Myslíte, že vedení pak v létě podcenilo situaci?
Výběr posil nebyl takový, jaký by odpovídal klubu, který hlásá, že chce útočit na poháry a nedělají mu problémy peníze. Myslím si, že po prodejích, které tu byly, mohl klub přivést větší kvalitu.

Vy jste v brněnském klubu velmi dlouho působil, jak probíhá mechanismus při výběru posil? Do jaké míry v něm rozhoduje trenér?
Trenér by měl dostat důvěru na delší čas, aby se zapojil do výběru hráčů. Aby se nestalo, že Uličnému přivedli Kalivodu, a on o tom ani nevěděl.

Jak hodnotíte působení pana Beránka? Přišel jako věhlasný kouč, ale tým se pod ním zatím nezlepšil.
Vyzkoušel si hru bez Polácha a Trousila, hrál to s hráči, které jsme tu kritizovali. Byly tam kvalitní náznaky mládí, ať už Rabušic, nebo Šural. Bohužel si tito hráči museli plnit i povinnosti v béčku, Šural dokonce v dorostu. Já se nechci vracet ke své osobě, ale když jsem tento klub opouštěl, tak B mužstvo bylo ve druhé lize, v Kohoutovicích fungovala třetí liga a samozřejmě všechny mládežnické týmy od dorostenců až po žáky byly v nejvyšších soutěžích. A vše se řídilo z jedné kanceláře na Srbské, což byla obrovská výhoda.

A nyní je to jak?
Vidíme, kde skončilo A mužstvo, hráči do poslední chvíle nemůžou odjet na dovolenou, protože musí zachraňovat béčko ve třetí lize a dorost v první lize. Tady si někdo musí odpovědět, kde nastalo podcenění práce s vlastními hráči a odchovanci.

Na to jsem se chtěl zeptat. Mládež dlouho byla brněnskou chloubou, starší dorost ale letos musel bojovat o záchranu v lize. Jak je to možné?
Ale já se bojím, že to v budoucnosti může být ještě horší. Mládež byla vyhnána do Ivanovic a trénuje na umělé trávě, žákovská liga se hraje také na umělé trávě. Kde to jsme? Mládež přece musí hrát na trávě, na umělé se může hrát v zimních měsících. Je v pořádku, že se tam vybudovalo zázemí. Ale přece nevyženu mládež na umělé plochy.

Brno - Slavia: Mareček (vpravo) a BestaKdyž se ještě vrátím k vytipovávání posil, kdo ho má nyní na starosti?
To já nevím, vy jste novinář. Ale samozřejmě fungují i různí manažeři, kteří dennodenně nabízí různé hráče. Teď jsem si přečetl, že přichází nový Brazilec (záložník Léo – pozn. red.). Já nevím, kdo ho viděl hrát, podle mých informací hrál akorát přátelský zápas proti Rosicím. A pan Bělák s ním udělá smlouvu na čtyři roky. Já se přitom bojím, že ho neznají ani v brazilské džungli.

Vy jste už dříve naznačil, že pan Bělák není ideálním člověkem na řízení sportovní části klubu...
Já bych si dokázal představit na místě sportovního ředitele třeba takovou osobnost, jako je Karel Večeřa, který dlouho dělal trenéra. Ale našli bychom i další jména, která by připadala v úvahu. Třeba Richard Dostálek, Róbert Kafka. To jsou lidi, kteří tady žijí a zasloužili by si pozornost.

Kdybyste byl manažer, co byste udělal pro to, aby Brno mizernou sezonu neopakovalo?
Základní věcí je důvěra v trenéra, myslím si, že pan Beránek je kvalitní. Je také signalizováno, že by mělo přijít několik hráčů. Tým by opravdu měli tři čtyři posílit, pokud bude vedení chtít znovu zaútočit na poháry. Současný kádr má na střed tabulky.

Ti tři čtyři hráči by předpokládám měli být hotoví fotbalisté, nebo ne?
Mladí tady jsou. Jsou tady Rabušic, Mareček, Šural, Borák. I do B mužstva se dá sáhnout. Tady se ještě vrátím k Szegedimu, nevím, kdo ho vytipoval. Takových hráčů v béčku běhá dost. A vlastních. Co se týče těch posil, tak ty signalizuje i trenér Beránek. Jsem přesvědčen, že mu nezbývá než si dupnout. Ale také se podílet na tom vytipování.

Odbočím trochu do minulosti. I v 90. letech to bylo s Brnem jak na houpačce. Jeden rok se podařil, další ne. Čím si vysvětlit tyto výkyvy?
Tehdy se ale hrálo z devadesáti procent s vlastními odchovanci. Čerpalo se prakticky jen z vlastních zdrojů a minimálně se to doplňovalo mladými hráči z nižších soutěží, kteří nestáli žádné peníze.

Co tedy chybí Brnu, aby se na delší dobu usadilo mezi českou špičkou?
My jsme se tehdy rozpočtem nemohli rovnat nejen Spartě a Slavii, ale i několika dalším klubům. Teď je stále signalizováno, jak kvalitně se prodali mladí hráči. To je v pořádku, je to obchod a nikdo nemůže protestovat, že se prodali Kalouda, Holek nebo Mazuch. Ale na hřišti samozřejmě chybí.

Říkáte, že dřív chyběly peníze, které teď ale v klubu jsou. Tak co Brnu schází, aby hrálo na vrcholu?
To už se neptejte mě, ale na sekretariátu klubu. Já do toho nechci zatahovat pana Prose, protože to je šéf klubu, který má na starosti víceméně finanční chod. Ale má tam sportovní úsek, který je zodpovědný za výsledky. Tady je ale nebezpečné, že ujíždí imládež. To není jen u béčka nebo dorostu, ale třeba žáci jsou až šestí na Moravě, to nikdy nebývalo. Otom je potřeba mluvit. Brno ještě možná čekají horší časy, kdy nebude možno hrát se svými vlastními zdroji.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze