Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akademie bez Vrby. Nechci být součástí nesmyslných spekulací, říká kouč

9 2014
Už bez reprezentačního trenéra Pavla Vrby bude pokračovat projekt fotbalových akademií, na jehož návrhu a koncepci se kouč národního mužstva také podílel. "Už nechci být součástí nesmyslných spekulací o vykrádání hráčů klubům a politických tahanic," prohlásil Vrba.

Nová koncepce rozvoje mládeže je v českém fotbale poslední dobou žhavé téma. Vrba, sportovně-technický ředitel asociace a reprezentační manažer Dušan Fitzel společně s dalšími odborníky na mládežnický fotbal vypracovali návrh.

Když se s ním před pár dny seznámili zástupci klubů, tak někteří z nich v médiích proti návrhu vystoupili. Například Jaroslav Hřebík, jehož Sparta je suverénně největším dodavatelem do mládežnických výběrů.

Výkonný výbor na svém posledním zasedání v kalendářním roce 2014 návrh neschvaloval, místo toho dal Radě pro rozvoj koncepce mládeže mandát k dopracování, k jednání s kluby a regiony. Do expertní skupiny byl následně zvolen i sparťanský sportovní ředitel Hřebík.

„Až to bude vyladěné a všichni s tím budou souhlasit, tak se akademie schválí,“ zdůraznil generální sekretář asociace Rudolf Řepka. Předběžný termín je do konce února příštího roku.

Akademiím na svět však už nebude pomáhat reprezentační kouč, kterého otrávily dohady s tím spojené.

„Na začátku letošního roku jsem byl osloven s výzvou, abych se podílel na tvorbě nové koncepce rozvoje českého mládežnického fotbalu. Vzhledem k tomu, že mi záleží na budoucnosti našeho fotbalu a logicky také na výchově mladých hráčů, na  níž jsem se sám před lety dlouho angažoval, jsem tuto výzvu přijal,“ říká Vrba.

Ve zpracovaném návrhu se počítá s národními a regionálními akademiemi. Klubům se nelíbí, že by jejich elitní hráči přes týden trénovali pod jiným vedením než pod svými trenéry.

„Společně s odborníky na mládežnický fotbal jsme dali dohromady podle mého názoru nejlepší možný koncept, jehož první částí je založení krajských akademií pro nejtalentovanější mladé hráče. Pracovali jsme na něm devět měsíců, absolvoval jsem řadu seminářů a prezentací na okresní i krajské úrovni včetně jednání s hejtmany. Všechno jsem dělal dobrovolně a nad rámec svých povinností u reprezentačního áčka. Bylo to maximum, které jsem pro dobrou věc mohl udělat, další kroky už musí učinit vedení českého fotbalu,“ zdůraznil Vrba.

„Pondělní zasedání výkonného výboru asociace skončilo určitým výsledkem. Doufám, že v budoucnu zvítězí zájem českého fotbalu nad zájmy jednotlivců,“ uzavřel Vrba.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze