Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalovým akademiím pomůže na svět i sparťanský ředitel Hřebík

Sparťanský sportovní ředitel Jaroslav Hřebík | foto:  Michal Šula, MAFRA

8 2014
Sparťanský sportovní ředitel Jaroslav Hřebík nově zasedá v Radě pro rozvoj koncepce mládeže, která má za úkol dodělat finální podobu materiálu o fotbalových akademiích. Návrh a koncepci, na čemž se podílel i reprezentační trenér Pavel Vrba, zatím výkonný výbor asociace neschvaloval.

„Rada má mandát jednat o akademiích s kluby a regiony,“ poznamenal generální sekretář fotbalové asociace Rudolf Řepka.

V návrhu se počítá s akademiemi pro fotbalisty od dvanácti let. Ti nejmladší by se scházeli například dvakrát do měsíce.

Starší hráči od 14 let či 15 let by trénovali společně a svým klubům by byli k dispozici až v pátek a pak na zápasy. Akademie by byly regionální a národní.

Některým klubům se návrhy nelíbí, jejich argumenty zní: „Fotbalistu si pipláme od šesti let a když se v šestnácti v sedmnácti ukáže, že by z něj mohl vyrůst hráč pro ligový tým, tak jeho vývoj dostanou na starost trenéři mimo klub.“

V souvislosti se vznikem akademií se veřejně vyjádřil právě Hřebík. Návrh prý není dostatečně připravený a nikdo o něm s kluby dostatečně nediskutoval. 

Nyní se sparťanský sportovní ředitel stal novým členem Rady vedle sportovně-technického ředitele asociace Dušana Fitzela, Jana Říčky a příbramského odborníka na mládežnický fotbal Antonína Baráka. Oponentem skupiny je Josef Lébr, šéf Olomouce a člen výkonného výboru asociace.

Konkrétní termín finální podoby stanoven nebyl, předpokládá se, že by to mohlo být do konce února příštího roku. „Až to bude vyladěné a všichni s tím budou souhlasit, tak se akademie schválí,“ poznamenal Řepka.

„Jsou lidi, kteří bojují za to, aby akademie nebyly. Já z toho nemám nic, mě zajímá fotbal. Spousta lidí nechápe, že chceme vychovávat hráče pro kluby. Nevymýšlíme nic, co by už nebylo vymyšleno. V okolních státech to funguje,“ argumentoval reprezentační kouč Vrba.

„Říkají, že klubům chceme brát kluky. Ale je to přesně naopak. Sparta a Plzeň do mládeže dávají spoustu peněz, ale nejsem přesvědčený, že jim můžou dát to, co my.“

Hlavním důvodem, proč chce asociace zřídit nový systém výchovy a rozvoje mládeže, jsou výsledky na mezinárodním poli. České mládežnické týmy v poslední době na nejlepší nestačí.

Například Německo po nepovedeném Euru 2004, kde naopak Česko zářilo, změnilo systém výchovy mládeže a od té doby na vrcholných turnajích získává medaile.

Autor:


Nejčtenější

Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...

r.v. 2009, naj. 133 236 km, diesel
240 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze