Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Limberský a spol. ještě nekončí, ale v Plzni už se o slovo hlásí mladí

DO ZÁKLADNÍ SESTAVY? Jedním z plzeňských mladíků, kteří se hlásí o slovo je 19letý Aleš Matějů (v červeném). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

26 2015
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Devět fotbalistů ze současného kádru Viktorie Plzeň pamatuje sezonu 2011/2012, ve které západočeský tým poprvé postoupil do Ligy mistrů. Většina z nich stále patří k tahounům, ale o slovo se začínají hlásit mladí. Třeba 19letý Aleš Matějů, který může nastoupit i dnes v Evropské lize proti Dinamu Minsk.

Na tréninkové centrum běloruského svazu v Minsku už padla tma, ale hřiště osvětlovala ostrá zář reflektorů. Teplota klesla pod nulu, takže z rozhicovaných plzeňských fotbalistů stoupala hustá pára.

Limberský, Petržela, Kolář a spol. se oblékli do teplých tréninkových souprav. Chladné běloruské počasí dobře znají, protože hodně hráčů pamatuje zápas proti BATE Borisov. Tehdy před čtyřmi lety si připsali první vítězství v Lize mistrů v historii klubu.

„Taky jsme díky výhře postoupili do jarní fáze Evropské ligy, takže na ten zápas vzpomínám moc rád,“ usmál se Daniel Kolář.

Není zdaleka jediným pamětníkem, úspěšná osa plzeňského týmu zůstává podobná jako tehdy v sezoně 2011/2012.

To má za následek i vedlejší efekt. Plzeň má spolu se Spartou nejstarší kádr v lize. Věkový průměr obou nejlepších českých týmů současnosti přesahuje dvacet osm let. V týmu úřadujícího českého mistra je osm třicátníků.

Plzeňští třicátníci

39 let
Roman Pavlík

32 let
David Limberský, Milan Petržela

31 let
Matúš Kozáčik, Petr Bolek, Václav Procházka

30 let
Daniel Kolář, Jan Holenda

------------------------------------

29 let
František Rajtoral, Aidin Mahmutovič

Obklopen mazáky se snaží prosadit teprve 19letý obránce Matějů. A celkem se mu to daří. V posledních třech soutěžních zápasech nastoupil v základní sestavě na úkor zkušeného Rajtorala, takže není vyloučený ani jeho start proti Dinamu Minsk.

Tím spíš, že plzeňské šance na postup ze základní skupiny Evropské ligy jsou už jen minimální. Aby měla Plzeň naději, musela by porazit Minsk a doufat, že Rapid Vídeň zároveň vyhraje na hřišti favorizovaného Villarrealu. A za dva týdny v posledním utkání by pak doma musela porazit i španělský tým.

„Když jsem v létě přestupoval z Příbrami do Plzně, tak jsem měl zpočátku trošku obavy. Byli tady samí starší hráči, velká jména,“ přiznal Matějů. „Ale nakonec je to úplně v pohodě. Kluci mě vzali mezi sebe a vůbec neřeší, že jsem mladší. Třeba zrovna s Františkem Rajtoralem máme dobrý vztah, dokonce spolu jezdíme autem domů.“

Právě talentovaný obránce, který jako dorostenec působil i ve slavném PSV Eindhoven, se může stát symbolem plzeňského omlazování.

Plzeňský Aleš Matějů (vpravo) se snaží uniknout brněnskému soupeři.

Plzeňský Aleš Matějů (vpravo) se snaží uniknout brněnskému soupeři.

Úspěšná generace kolem Limberského či Koláře může pokračovat ještě další sezony, ale ne věčně. Do plzeňské sestavy se proto čím dál víc prosazují i mladší hráči. Významnou roli si vydobyl třeba 23letý záložník Patrik Hrošovský, jenž se jako zelenáč snažil leccos odkoukat od Pavla Horvátha.

A postupně se prosazují i další - například 22letý Jan Baránek či 25letí Jan Kopic, Ondřej Vaněk a Lukáš Hejda...

Hlavní trenér Karel Krejčí se jim navíc nebojí dát šanci. Třeba v posledních dvou ligových zápasech nechal na lavičce náhradníků kapitána Václava Procházku a Františka Rajtorala, kteří jsou z formy.

Obrana ve složení Matějů (19 let), Hejda (25), Baránek (22) a Limberský (32) neinkasovala v obou utkáních ani jeden gól.

„Pro zkušené hráče to možná bude další motivace do tréninku. Na druhou stranu kdyby to nevyšlo, tak mi tohle rozhodnutí bude kdekdo vyčítat. Ale já jsem těm mladým klukům věřil,“ řekl trenér Karel Krejčí. „Jestli mladí nastoupí i proti Dinamu Minsk? Samozřejmě je to možné, ale ještě si to nechám projít hlavou.“

Na svou šanci navíc čekají i další. Pár zápasů už absolvoval 24letý Tomáš Kučera a na hostování navíc sbírají zkušenosti David Štípek a Matěj Končal (oba Příbram) nebo Michael Krmenčík (Dukla).

Třeba právě oni navážou na generaci, která slavnou éru Viktorie Plzeň odstartovala a doteď své místo nepustila.

Autor:


Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze