Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český fotbal si volí nové vedení. Ovládne ho Pelta s Berbrem?

Miroslav Pelta právě přijímá gratulace ke zvolení předsedy českého fotbalu v listopadu 2011. Bude zvolen znovu? | foto: Alexandra MlejnkováČTK

8 2013
Český fotbal si dnes na valné hromadě v Praze zvolí nové vedení, o němž však drtivá většina fanoušků nebude mít valné mínění. Do třináctičlenného výkonného výboru totiž kandidují kontroverzní postavy.

Miroslav Pelta, současný první muž českého fotbalu, se znovu stal předsedou. Prvním místopředsedou asociace delegáti zvolili Romana Berbra. Pokud tyto věty v sobotu po poledni nebudou platit, bude to velká senzace. Ta se však v hotelu Clarion v pražských Vysočanech rozhodně nečeká.

"Když vidím, kdo všechno mi vyjádřil podporu, neumím si představit, že bych předsedou zvolen nebyl. Že bych nezískal nadpoloviční většinu hlasů v Čechách i na Moravě," řekl Pelta před pár dny, kdy oficiálně kandidaturu oznámil.

Seznam kandidátů do výkonného výboru FAČR

Kdo kandiduje a na jakou funkci

Předseda: Miroslav Pelta
Místopředseda za ligu:
Dušan Svoboda, Jaromír Šeterle
Místopředseda Čechy: Roman Berbr
Místopředseda Morava:
Zdeněk Zlámal
Předseda řídící komise pro Čechy: Dagmar Damková, Michal Blaschke, Roman Berbr
Předseda řídící komise pro Moravu: Ladislav Dofek, Pavel Blaha
Členové za Čechy:
Michal Blaschke, Michal Fischer, Josef Tancoš, Petr Voženílek, Dagmar Damková, Rostislav Votík, Roman Berbr, Miroslav Liba
Člen za Moravu: Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek, Martin Bednář, Stanislav Kaláb, Petr Kašný, Miroslav Vrzáček
Členové za ligu: Jiří Rýva, Petr Šafarčík, František Hrdlička, Jan Wolf, Tomáš Paclík, Josef Lébr, Radomil Procházka, Jaroslav Starka.

Poznámka: Tučně vytištěné osoby zasedají v současném výkonném výboru a kandidují do něj znovu.

Berbr, Damková a Blaschke kandidují na více funkcí, před volbami však musí zvolit jen jednu a z ostatních kandidaturu stáhnout.

Jestli získá podporu delegátů z Čech, záleží na vůli Berbra. Bývalý prvoligový rozhodčí, který sloužil komunistickému Československu jako člen Státní bezbečnosti, má v zákulisí obrovskou moc. Ovládá většinu hlasů, protože delegáti čili volitelé vesměs pocházejí z řad rozhodčích a jsou Berbrovi zavázáni.

"Roman Berbr má podporu české komory, která dosahuje sta procent. Já potřebuje jeho hlasy na zvolení," přiznal Pelta.

Z těch vět až mrazí. Berbr má tak jistotu, že ho v české komoře zvolí tam, kam bude chtít. Jelikož pro funkci předsedy je nutná podpora i moravské komory, kandiduje jen na místopředsedu. V druhé části republiky totiž vliv nemá.

Místopředsedou za Moravu bude zvolen Zdeněk Zlámal, kroměřížský podnikatel a otec olomouckého brankáře. Stejně jako Pelta a Berbr je i Zlámal jediným adeptem na funkci. Proto budou všichni voleni aklamací, nikoli v tajné volbě.

Proti Peltovi chtěla kandidovat Markéta Haindlová, ale nesehnala dostatek nominací, aby se o nejvyšší post vůbec mohla ucházet. S Berbrem zase odmítl soupeřit Jindřich Rajchl, dosavadní místopředseda, kterého si před čtyřmi lety vyžádal Ivan Hašek. Ten však po dvou letech práci předsedy vzdal a vlastně umožnil, aby v mimořádných volbách na podzim 2011 byl zvolen Pelta.

Bitva o hlasy se tak očekává jen na pozici místopředsedy za kluby první a druhé ligy. O funkci dál stojí současný šéf Dušan Svoboda, druhý muž Sparty. Proti němu jde Jaromír Šeterle, protřelý funkcionář, který na nejvyšší pozicích pracoval ve Slavii, v Plzni či naposled v Mladé Boleslavi. O nich budou rozhodovat hlasy jen 32 profesionálních klubů. "Nejsem Berbrův muž, jsem nezávislý kandidát," tvrdí o sobě Šeterle.

Tři zástupce do výkonného výboru dodají kluby z první a druhé ligy. Spojení předsedy, místopředsedů a členů za ligu dá ve výkonném výboru, jakési vládě nad fotbalem v Česku, celkem sedm hlasů, tedy nadpoloviční většinu. Zbývajících šest členů vzejde z nižších soutěží. Na předsedkyni Řídící komise pro soutěže v Čechách aspiruje Dagmar Damková, která má na starosti sudí pro první a druhou ligu a je životním partnerkou Berbra. Že se jeho jméno v textu objevuje příliš často? Zvykejte si... Mandát pro členy výkonného výboru je čtyřletý.Najdete na iDNES.czmobilní verze