Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár pro fotbalové mistry světa na pár hodin zavítá do Prahy

Trofej pro mistra světa | foto: Profimedia.cz

25 2014
Nejslavnější fotbalová trofej planety - zlatý pohár pro mistry světa - bude příští týden v Praze. Česko je jednou z devadesáti zemí zahrnutých do Trophy Tour, která má naplánovanou 150 000 kilometrů dlouhou cestu.

"Jsme nadšeni, že opět můžeme přiblížit světu jeden z nejslavnějších symbolů fotbalu. Coca-Cola Trophy tour 2014 nám dává možnost sdílet vášeň pro tuto nádhernou hru s fanoušky napříč celou zeměkoulí," prohlásil prezident Světové fotbalové federace FiFA Sepp Blatter.

Fakta

Trofej pro mistry světa

V roce 1970 Brazílie vyhrála mistrovství světa potřetí, a tak dostala původní "Zlatou Niké" do svého vlastnictví. Tu však ukradli zloději, a tak se do dnešních dnů nedochovala.

Současný pohár se předává od roku 1974. Originál se používá při předávání a různých oficialitách - šampioni si domů odvážejí repliku.

Je ze zlata a váží 6,175 kilogramu.

Vzácný pohár dorazí do Česka ve čtvrtek 6. března v 10 hodin dopoledne. V Praze však bude jen pár hodin - odpoledne už na trofej budou čekat v Bosně a Hercegovině.

Také proto se k trofeji nedostanou běžní fanoušci, ale jen česká fotbalová smetánka jako bývalí reprezentanti nebo lidé z vedení asociace.

"Mistrovství světa bude letos o to svátečnější, že se koná v Brazílii. Trophy Tour nabízí skvělou příležitost přiblížit brazilskou vášeň pro fotbal milionům fanoušků po celém světě," uvedl Joseph Tripodi, výkonný viceprezident společnosti Coca Cola, která tour zaštiťuje.

A podílela se i na výběru oficiální hymny šampionátu. Tou se stala píseň The World Is Ours od brazilské pouliční kapely Monobloco a zpěváka Davida Correye.

Poslechněte si oficiální hymnu mistrovství světa 2014:

Autor:


Témata: Praha, Coca-Cola, FIFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze